Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Emerytury księży wzrosną. Wiceminister zwrócił się o dodatkowe pieniądze

233
Podziel się:

Najniższa krajowa ma drugie dno. W związku z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę potrzebne będą dodatkowe środki na emerytury księży. Jak donosi "Fakt", resort spraw wewnętrznych zawnioskował o zwiększenie Funduszu Kościelnego.

Emerytury księży wzrosną. Wiceminister zwrócił się o dodatkowe pieniądze
Księża dostaną wyższe emerytury w związku z podwyżką płacy minimalnej (Getty Images Plus, iStock, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

Od stycznia 2024 roku wzrośnie płaca minimalna, a w lipcu na zatrudnionych będzie czekała kolejna podwyżka. Podczas prac nad ostateczną wersją ustawy resorty przedstawiają swoje uwagi do projektu – donosi "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nie wszystkim równo". Zapytaliśmy emerytów, co sądzą o 14. emeryturze

MSWiA alarmuje, że w związku z planami podwyżek najniższej krajowej, będą potrzebować większych pieniędzy z budżetu państwa. Zasilenia wymaga również Fundusz Kościelny, z którego wypłacane są świadczenia emerytalno-rentowe dla księży.

"Zgodnie z aktualnymi szacunkami wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę zwiększy środki niezbędne na sfinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób duchownych o kwotę 41 mln 18 tys. zł" – wskazano w uwagach przekazanych przez wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, które skierowano do minister rodziny Marleny Maląg, o których pisze "Fakt".

Emerytura księży

Jak przypomina gazeta, po osiągnięciu wieku emerytalnego ksiądz może wystąpić o świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O ile są zatrudnieni w szkołach, kuriach czy jako kapelani wojskowi mogą odprowadzać składki jak zwykli pracownicy.

Jeśli natomiast wykonują wyłącznie działalność duszpasterską, wówczas we własnym zakresie opłacają 20 proc. składek ZUS, a pozostałe 80 proc. pochodzi z Funduszu Kościelnego. "Fakt" podaje, że podstawą wyliczenia składki jest kwota minimalnego wynagrodzenia.

O ile duchowny nie pracował nigdzie i korzysta jedynie ze wsparcia Funduszu Kościelnego, to po waloryzacji otrzyma 1 588 zł brutto.

Wydatki na Fundusz Kościelny

Jak pisaliśmy w money.pl, wydatki na Fundusz Kościelny, z którego opłacane są składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne duchownych wyznań zarejestrowanych w Polsce, z roku na rok rosną. W roku 2022 padł rekord – wydano na ten cel 200 mln zł, gdy jeszcze 10 lat temu było to o ponad połowę mniej.

"Wydatki na Fundusz Kościelny rosną szybko szczególnie w ostatnich latach, gdy zdecydowanie w górę idzie płaca minimalna, stanowiąca już ponad połowę średniego wynagrodzenia, a w 2024 r. może to być nawet 55-60 proc. średniej płacy" – informowaliśmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(233)
hmm,..
6 miesięcy temu
Dlaczego my normalni podatnicy musimy utrzymywać facetów w sukienkach? Płacą 20% na ubezpieczenie, tzn. że my musimy dopłacić resztę, otrzymując przez to mniejsze emerytury. Chcesz się modlić, to twoi księża, należysz do tej grupy, płać, ale dlaczego ja mam za wasze zachciewajki płacić?
Maria
10 miesięcy temu
Wystarczy księżom normalna emerytura .Przecież oni płacą najniższe składki. Pod sufitem im nie będzie waliło.
esia
11 miesięcy temu
no następna grupa czerpiąca zyski z tego, że ja TY - płacę podatki
Apud
11 miesięcy temu
W UK kościół anglikański jest utrzymywany przez monarchie płaci im pensje i emerytury remontuje kościoły tyle że wszystkie wpływy od wiernych ( jest stawka za chrzest ślub a nie " co łaska " ) idą do króla czy królowej a pastor dostaje tylko niewielka część z tej kwoty .Ciekawe czy nasi księża by na to poszli
Nie za nasze.
11 miesięcy temu
Dlaczego dostają emerytury,jeśli składek nie płaca.Takie kwoty,które kasują za usługi duszpasterskie powinny im wystarczyć.Pis niech im daje,ale ze swoich uposażeń,a nie podatników.
...
Następna strona