Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Luka w prawie. Ci emeryci skorzystają na wyroku TK najbardziej

43
Podziel się:

Prawo nie precyzuje, jak długo można przebywać na emeryturze wcześniejszej i nie przechodzić na emeryturę powszechną, mimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Dlatego emeryci, którzy wciąż pobierają emeryturę wcześniejszą, mogą najwięcej skorzystać na głośnym wyroku TK. To efekt luki w prawie - informuje prawo.pl.

Luka w prawie. Ci emeryci skorzystają na wyroku TK najbardziej
Wciąż są emeryci, którym ZUS wypłaca wcześniejszą emeryturę mimo że mają już ukończony wiek emerytalny (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Jak informuje portal, wciąż są emeryci, którym ZUS wypłaca wcześniejszą emeryturę mimo że mają już ukończony powszechny wiek emerytalny. Dla mężczyzn wynosi on 65 lat, dla kobiet - 60. Powód? Osoby te nadal nie złożyły wniosku do ZUS o przejście na wcześniejszą emeryturę.

Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał portal prawo.pl, to efekt luki prawnej.

- Brak jest jasnego uregulowania, które określiloby moment, w jakim należy przejść na z emerytury wcześniejszej na powszechną. Przez to kobiety, które dotąd nie złożyły wniosku do ZUS, mimo że ukończyły 60 lat, mogą najwięcej zyskać po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. Podobnie jak po wyroku TK z 6 marca 2019 r. zyskały kobiety z rocznika 1953, które wstrzymały się z wnioskiem - tłumaczy w rozmowie z serwisem Konrad Giedrojć, adwokat z Wrocławia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak przejął firmę logistyczną od Niemców, która dziś generuje ponad 2 miliardy zł przychodów.

Chodzi o wyrok Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis, pozwalajacy na pomniejszenie świadczenia emerytalnego, gdy dana osoba skorzystała z przejścia na wcześniejszą emeryturę.

TK badał art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim dotyczy osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczeń przed 6 czerwca 2012 r. Przepis ten, który obowiązuje od 2013 r., zakłada zmniejszenie podstawy obliczenia emerytury o kwotę wcześniej pobranych emerytur. TK orzekł 4 czerwca, że art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej jest niezgodny z art. 67 ust. 1 konstytucji, który głosi, że obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Naruszenie zasady zaufania obywateli do państwa"

Ubezpieczeni, którzy zdecydowali się na korzystanie z wcześniejszej emerytury, nie mieli świadomości co do skutków prawnych, jakie może ona wywoływać w sferze ich przyszłych uprawnień z tytułu emerytury. W szczególności nie mogli przewidzieć, że przejście na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego będzie wiązało się z pomniejszeniem zgromadzonego kapitału o pobrane świadczenia - uznał TK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Marian
2 godz. temu
Nie podatnicy tylko zakład odprowadza wyższe składki do ZUS a odbywało się to kosztem niższych wynagrodzeń i kosztem zdrowia.Ubecy jaką mają emeryturę jaki mieli wkład do budżetu państwa za to że nas palowali i byli slugusami partii .Ich rozlicz nie nas schorowanych ciężko pracujących kosztem zdrowia.
Antek
9 godz. temu
Do Anty; Co za bzdury wypowiadasz. Uważasz, że jak 60-latek przepracował 45 lat (od 15 lat praca bo szkoła zawodowa przyzakładowa) w tym 35 lat pracy w szkodliwych warunkach ma mieć mniejszą emeryturę od 65-latka, który przepracował 40 lat bez pracy w warunkach szkodliwych to jesteś w błędzie. Twoim zdaniem staż pracy i praca w szkodliwych warunkach gdzie traci się zdrowie się nie liczy. Liczy się wiek 65 lat, stażu pracy można mieć np. 20 lat i emerytura musi być wysoka bo dopracował do wieku emerytalnego. Poza tym na wcześniejszą emeryturę trzeba sobie zapracować pracując w warunkach szkodliwych lub warunkach o szczególnym charakterze. Za utratę zdrowia w takich warunkach Tusk wynagradza pomniejszeniem konta emerytalnego przy obliczaniu emerytury powszechnej.
Antek
12 godz. temu
ZUS na podstawie art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej pomniejszył emerytury powszechne o sumę kwot pobranych na wcześniejszej emeryturze. A kto wziął te miliardy złotych z pomniejszenia emerytur powszechnych? No kto? No ten co 6 czerwca 2012 roku bez uzasadnienia i z zaskoczenia zapisał ten przepis w ustawie emerytalnej z FUS. I ten sam winowajca co niekonstytucyjnie wziął emerytom i teraz ma oddać? A z czego jak on tych miliardów już nie ma. Najlepiej by z budżetu państwa-pieniędzy podatników bo podatnicy okradli emerytów. I tak już z kieszeni podatników wyrównali i dali podwyżki ubekom.
Adam_1965
12 godz. temu
Bezrobocie rejestrowane w Polsce to fikcja. Tylko 15% zarejestrowanych bezrobotnych ma prawo do zasiłku- reszta siedzi tu tylko że względu na ubezpieczenie zdrowotne. Dajcie wszystkim bezrobotnym to ubezpieczenie to bezrobocie spadnie z 5% na 1% - zostaną tylko ci z zasiłkami 😃. W Polsce jest około 3 milionów ludzi którzy nie pracują ale będąc członkami rodzin ubezpieczenie mają od pracujacego współmałżonka 🤪 więc nie widzą sensu rejestrowania się.
Władek
14 godz. temu
Prawo do wcześniejszej emerytury daje ustawa, to dlaczego w chwili przejścia na emeryturę powszechną mimo tego prawa w sposób pomniejszenia emerytury powszechnej takie prawo jest zabrane. A kłamliwy Premier Donald Tusk grzmiał, że co dane to nie będzie zabierane.
...
Następna strona