Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Magdalena Rzeczkowska już pobiera emeryturę. Jest więcej osób w podobnej sytuacji, jak 49-latka

96
Podziel się:

Magdalena Rzeczkowska jest najmłodszą członkinią rządu Mateusza Morawieckiego z emeryturą. Minister finansów ma 49 lat. Jest to możliwe, gdyż wcześniej przez 18 lat pracowała w Służbie Celno-Skarbowej. A system emerytalny takich funkcjonariuszy działa inaczej niż ten powszechny.

Magdalena Rzeczkowska już pobiera emeryturę. Jest więcej osób w podobnej sytuacji, jak 49-latka
Emerytury mundurowe dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Właśnie takie świadczenie otrzymuje Magdalena Rzeczkowska (PAP, Albert Zawada, Darek Delmanowicz)

Przed objęciem teki ministra finansów Magdalena Rzeczkowska przez 18 lat była funkcjonariuszką Służby Celno-Skarbowej. Prezydent Andrzej Duda mianował ją na stanowisko po tym, jak Tadeusz Kościński – jej poprzednik – zapłacił posadą za zamieszanie, które spowodowała reforma podatkowa "Polski Ład". Działo się to w 2022 r.

Jak zauważył "Fakt", dzięki tej pracy szefowa MF już dziś pobiera emeryturę w wysokości ok. 4800 zł brutto. Dzieje się tak mimo faktu, że polityczka ma 49 lat, a przecież wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobiet. Jednak emerytury celników działają nieco inaczej niż te wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), które otrzymuje większość Polaków.

Jak działa system emerytalny funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej?

Celnicy mogą przejść na emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego i spełnienia warunków uprawniających do świadczenia. W takim wypadku świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z FUS-u.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czternasta emerytura

Funkcjonariusze SCS mają jednak możliwość przejścia na emeryturę wcześniej, bo już po 15 latach służby. W tym wypadku jednak obowiązek realizacji świadczeń przejmuje Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który wypłaca tzw. emerytury mundurowe przedstawicielom służb mundurowych.

W przypadku, gdy funkcjonariusz decyduje się na emeryturę najwcześniej, jak tylko może, to jej wysokość wynosi 40 proc. podstawy jej wymiaru za 15 lat służby. Za każdy kolejny rok służby wzrasta ona o 2,6 proc.

Tysiące osób z emeryturą mundurową

Ile zatem jest osób z taką emeryturą? Z raportów na stronie ZER MSWiA za czerwiec 2020 r. wynika, że Zakład wypłaca nieco ponad 195 tys. świadczeń emerytalno-rentowych. Trzeba jednak podkreślić, że w tej liczbie znajdują się przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, czyli np. policjanci.

W 2020 r. MSWiA na świadczenia przeznaczyło 9 mld 165,7 mln zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Największa część z tych pieniędzy przeznaczona została na emerytury. Pozostałymi świadczeniami opłacanymi przez resort są renty z tytułu niezdolności do pracyrenty rodzinne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
norwood gazet
1 tyg. temu
Świerzb – choroba zakaźna ludzi i innych zwierząt spowodowana przez świerzbowce. U ludzi świerzb wywołuje świerzbowiec ludzki, który objawia się dokuczliwym świądem i zmianami skórnymi w postaci przeczosów, grudek i plam
leesna
1 tyg. temu
Poziomka truskawka – roślina mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych. Ma wiele nazw zwyczajowych: poziomka ananasowa, poziomka wielkoowocowa, najczęściej jednak nazywana jest po prostu truskawką.
pan nick
1 tyg. temu
Przepisy oświatowe nie określają, którą ocenę uczeń może poprawić. To rada pedagogiczna ustala w wewnątrzszkolnym systemie oceniania co podlega ocenianiu (sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne, zadania domowe, itd.) oraz którą ocenę i w jakim terminie można poprawić
skop
2 tyg. temu
ajmuje się bezpośrednią obsługą gości w zakresie udzielania informacji turystycznej,udzielaniem informacji i załatwianiem spraw gości, obsługa korespondencji i przesyłek gości.osobiście spełnia prośby gościa,na życzenie gościa dokonuje rezerwacji restauracji, prowadzi informację turystyczną i posiada materiały informacyjne; Kierownik zmiany-przyjmuje, melduje, obciąża gości za pobyt, ustala warunki płatności,odpowiada za sprawną i uprzejmą obsługę gościa, bieżącą sprzedaż miejsc noclegowych,za prawidłową pracę całej zmiany,odpowiada za stan wiedzy pracowników na tema usług dodatkowych, prowadzi ewidencje pokoi,nadzoruje i koordynuje pracę recepcji i służby parterowej,przekazuje kierownictwu recepcji wszelkie uwagi gości dot funkcjonowania hotelu. Powiadamia policję czy straż w razie problemów, dba o powierzony sprzęt,wykonuje czynności zlecone przez dyrektora; Informator-rejestrowanie gości hotelowych, kierowanie gości do właściwych miejsc lub osób, dokonywanie i sprawdzanie rezerwacji, dostarczanie informatorów i formularzy, przekazywanie korespondencji i informacji, przyjmowanie zlecen i realizowanie ich, przyjmowanie rezerwacji bieżących, dba o powierzony sprzęt, obsługuje gości zgodnie z przyjętymi wymogami, odpowiada materialnie za realizowane operacje finansowe; Pracownik guest ralations- reagowanie na skargi klientów osobiście, rozpoznawanie potrzeb gośći, reagowanie na uwagi,powitanie gości indywidualnych przyjeżdżających do hotelu, sprawdzanie pokoi przed przyjazdem gościa VIP,dba o jego bagaż,prowadzi rejestr informacji o gościu; Kasjer-wystawia rachunki i przyjmuje należności za pobyt i usługi dodatkowe od gości, sprawdzanie prawidłowości obciążeń za noclegi, przestrzeganie aktualnych przepisów finansowo dewizowych, prawidłowe wystawianie zestawień i faktur VAT,wystawiwanie rachunków kredytowych,codzienne uaktualnianie kursów wymiany dewiz,skup walut,przekazywanie gotówki
pupek
2 tyg. temu
Ząbki czosnku kroimy na cienkie plasterki, bo przecież lubimy widzieć potem w zupie, co jemy :) Korzeń pietruszki kroimy na cienkie półplastry. W taki sam sposób postępujemy z marchewką. A kawałek selera kroimy na cienkie słupki, by ładnie się prezentował w zupie. Ziemniaki, najlepiej typu sałatkowego, czyli o dużej zawartości skrobi, kroimy na zgrabną kostkę. W dużym garnku rozgrzewamy olej. Wsypujemy cebulę, lekko solimy i cały czas mieszając, smażymy przez około minutę, aż zacznie się szklić. Dodajemy pora, mieszamy i smażymy kilka chwil. Wsypujemy marchewkę, pietruszkę i kawałki selera. Smażymy na dużym ogniu, cały czas mieszając, przez 2 minuty. Wlewamy bulion, mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez około 5 minut na średnim ogniu. Dodajemy ziemniaki, gotujemy 7-10 minut, aż będą miękkie. Teraz czas na przygotowanie brokuła. Dzielimy go na małe kawałki, takie na "jeden kęs". Gotujemy na parze przez 4 minuty, powinien być jeszcze zupełnie twardy. Od razu przekładamy do miski z zimną wodą, dzięki czemu zachowa swój piękny, zielony kolor. Trzymamy w wodzie przez kilka chwil, następnie odsączamy. Dodajemy do zupy, mieszamy i gotujemy dosłownie jedną minutkę. Wlewamy słodką śmietankę, dodajemy drobno pokrojoną natkę pietruszki, doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem i solą.
...
Następna strona