Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KARN
|
aktualizacja

Koniec "13" i "14" emerytury? Ekspert ma inny pomysł na emerytów

179
Podziel się:

Eksperci proponują zmiany w dodatkach dla emerytów. Ich zdaniem trzynaste i czternaste emerytury powinny zniknąć. Co w zamian? O tym mówił dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Koniec "13" i "14" emerytury? Ekspert ma inny pomysł na emerytów
Eksperci proponują zmiany w 13. i 14. emeryturach (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

- W miejsce tych dodatków należałoby podnieść emerytury i renty - stwierdził Lasocki w rozmowie z "Faktem". Zmiana miałaby polegać na rozdzieleniu należnej seniorowi kwoty z trzynastek i czternastek na 12 miesięcy i doliczeniu jej do otrzymywanego świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

W praktyce emeryt otrzymujący na rękę 1638 zł miesięcznie dostałby dodatkowe 246 zł netto do emerytury. Kwota zmieniałaby się wraz z wysokością otrzymywanego świadczenia. Jak twierdzi "Fakt", rozwiązanie zaproponowane przez dr Tomasza Lasockiego mogłoby przynieść świadczeniobiorcom większy zysk z waloryzacji.

Ile wyniosą czternastki w 2024 r.?

Z przeprowadzonych przez Piotra Juszczyka, głównego analityka inFaktu, obliczeń wynika, że emeryci, którzy pobierają minimalną emeryturę, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, tzw. "czternastkę", w kwocie 2179 złotych "na rękę". Dodatkowo, ze względu na fakt, że "czternastka" jest wypłacana razem z regularnym świadczeniem emerytalnym, w miesiącu wrześniu otrzymają oni łącznie 3800,17 złotych netto.

Emeryt, który pobiera świadczenie w wysokości 2750 złotych brutto, otrzyma niższą "czternastkę" niż senior, który co miesiąc otrzymuje 2250 złotych brutto. W pierwszym przypadku dodatkowe świadczenie wyniesie 2123,50 złotych netto, a w drugim - 2093,50 złotych netto. Taka sytuacja ma miejsce ze względu na wprowadzenie przez poprzedni rząd w ramach Polskiego Ładu emerytur bez podatku do kwoty 2500 złotych brutto. Jeżeli emerytura przekracza tę kwotę, trzeba zapłacić podatek dochodowy.

Zasada "złotówka za złotówkę", która obowiązuje w systemie emerytalnym, sprawia, że emeryt, który pobiera świadczenie w wysokości 3000 złotych brutto, otrzyma "czternastkę" w kwocie 2014,50 złotych netto. Natomiast w przypadku emerytury o wartości 4000 złotych brutto, dodatkowe świadczenie wyniesie już tylko 1224,50 złotych netto.

Najniższe dodatkowe świadczenie, tzw. "czternastkę", otrzymają emeryci, których regularne świadczenie wynosi 5000 złotych. W ich przypadku "czternastka" wyniesie dokładnie 39,50 złotych "na rękę". Z kolei seniorzy, którzy pobierają emeryturę w wysokości 6000 złotych brutto, nie otrzymają "czternastki" wcale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(179)
Emeryt myslac...
2 tyg. temu
Pracowałem 45 lat mam 3800 emerytury, to za moją pracę kara,nie ma 14 tki Szok Czy warto pracować????????
iks
3 tyg. temu
Czyli, że ci co pracowali 48 lat żeby mieć większą emeryturę zostali ukarani. Albo wszystkim albo nikomu.
Ogór
3 tyg. temu
Z suszonych fig odcinamy twarde końcówki, następnie każdą figę tniemy na kilka kawałków. Zalewamy je gorącą wodą i odstawiamy. Migdały, rodzynki również zalewamy gorącą wodą. Natkę pietruszki drobno siekamy. Do miski przekładamy mielone mięso. Dodajemy wystudzoną kaszę jaglaną, jedno surowe jajko oraz natkę pietruszki. Wsypujemy odsączone migdały, rodzynki, również dokładnie odsączone. Dodajemy suszone żurawiny i orzeszki pistacjowe. Masę doprawiamy czerwoną papryką w proszku, płatkami chili, świeżo zmielonym czarnym pieprzem oraz sporą szczyptą soli. Dwie łyżeczki musztardy z całymi ziarnami gorczycy świetnie "podkręcą" smak naszej pieczeni. Całość dokładnie mieszamy na jednolitą masę. Przekładamy ją porcjami do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej masłem. Każdą porcję ubijamy dość dokładnie, by pozbyć się powietrza. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 30 minut. W tym czasie przygotowujemy ćwikłę z chrzanem. Gotowane lub pieczone buraki ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy starty chrzan, cukier i śmietanę oraz szczyptę soli. Wszystko starannie mieszamy, by smaki się połączyły. Przygotowujemy glazurę: namoczone figi razem z wodą miksujemy na jednolitą masę. Jeśli będzie za gęsta dolewamy kilka łyżek zimnej wody. Dodajemy musztardę i mieszamy. Po 30 minutach wyjmujemy pieczeń z piekarnika i smarujemy glazurą. Ponownie wstawiamy do piekarnika, zwiększamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy przez następne 30 minut. Wyjmujemy, odstawiamy do całkowitego wystygnięcia i dopiero wtedy wyjmujemy pieczeń z formy.
Kogut
3 tyg. temu
Drożdże i cukier przesyp do miseczki. Wlej wodę i wymieszaj. Odstaw na 10 minut. Do mąki dodaj sól i wymieszaj. Wlej wodę z drożdżami i oliwę. Wyrób gładkie i elastyczne ciasto. Uformuj kulę, przełóż do miski, przykryj lnianą ściereczką i odstaw na 1 godzinę. Czosnek przeciśnij przez praskę. W rondelku rozgrzej oliwę. Dodaj czosnek i smaż minutę, cały czas mieszając. Wlej passatę i dopraw solą, cukrem, bazylią i oregano. Wymieszaj i gotuj pod przykryciem 10 minut. Zdejmij pokrywkę i gotuj około 5 minut, aż sos zgęstnieje. Często mieszaj. Piekarnik nagrzej do 200 stopni C. Ciasto przełóż na blat i wyrabiaj około 3 minut. Następnie rozwałkuj je na gruby placek i wyłóż dno okrągłej formy do zapiekania lub tortownicy. Na dnie ułóż połowę mozzarelli i żółtego sera, salami oraz obrane i pokrojone w plasterki pieczarki. Posyp pozostałym startym żółtym serem i mozzarellą. Wierzch posmaruj sosem. Wstaw do piekarnika i piecz około 25 minut. Wyjmij z piekarnika. Przed podaniem posyp parmezanem i udekoruj pokrojonymi w plasterki korniszonami. Podawaj na obiad :)
Zdziwiony
3 tyg. temu
Wlewamy sos sojowo-grzybowy. Dużo sosu :) Jak nie masz sosu grzybowo-sojowego, możesz użyć ciemnego sosu sojowego. Potrawa też będzie smaczna. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na czas przygotowania pozostałych składników, czyli na kilka chwil. Kapustę pekińską kroimy na kawałki o grubości około 0,5 cm. A dużą cebulę kroimy na cienkie piórka. Ząbki czosnku kroimy zaś na cienkie plasterki. Orzeszki ziemne, te niesolone, kroimy na małe kawałki, ale nie robimy tego super dokładnie. W woku lub dużej patelni silnie rozgrzewamy olej. Dodajemy cebulę. Cały czas mieszając smażymy na dużym ogniu przez pół minuty. Dodajemy plasterki czosnku oraz odsączoną kukurydzę z puszki. Możesz też użyć kukurydzy mrożonej po wcześniejszym rozmrożeniu. Smażmy na dużym ogniu przez kilka dłuższych chwil, aż kukurydza zacznie się rumienić na brzegach. Dodajemy mięso wraz z sosem. Mieszamy i wszystko smażymy na dużym ogniu, aż wszystkie kawałki mięsa zmienią kolor na nieco jaśniejszy. Wlewamy bulion, mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez minutę. Mąkę ziemniaczaną mieszamy dokładnie z zimną wodą. Wlewamy do patelni, mieszamy, doprowadzamy do wrzenia. Trzymamy na ogniu kilka dłuższych chwil, aż sos zgęstnieje. Dodajemy kawałki kapusty pekińskiej. Mieszamy i trzymamy na ogniu przez krótką chwilę, by kapusta pozostała w zasadzie surowa. Wyłączamy ogień, dodajemy kiełki i ostatni raz mieszamy.
...
Następna strona