Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Tyle pochłaniają emerytury. Eurostat publikuje nowe dane

26
Podziel się:

Eurostat opublikował najnowsze statystyki dotyczące wydatków na emerytury w państwach członkowskich w 2021 roku. Według danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, wydatki na emerytury w UE osiągnęły 12,9 proc. PKB, czyli około 1,88 biliona euro.

Tyle pochłaniają emerytury. Eurostat publikuje nowe dane
emerytka (Pixabay)

Wydatki na emerytury w Unii Europejskiej w 2021 roku stanowiły 12,9 proc. łącznego produktu krajowego brutto (PKB) państw członkowskich. Choć w porównaniu z rokiem 2020 nastąpił wzrost nominalnych wydatków emerytalnych o 2,8 proc., to ich udział w PKB zmniejszył się o 0,7 punktu procentowego z poziomu 13,6 proc. notowanego rok wcześniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europa skręca w prawo. "Przerażające". Niemcy komentują wyniki wyborów

Emerytury w tym kraju pochłaniają ponad 16 proc. PKB

Eurostat zaznacza, że relatywne znaczenie wydatków emerytalnych różniło się znacznie pomiędzy poszczególnymi krajami UE. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Grecji, gdzie emerytury stanowiły aż 16,4 proc. PKB. Kolejne miejsca zajęły Włochy (16,3 proc.), Austria (15,0 proc.) oraz Francja (14,9 proc.). Na drugim biegunie znalazły się Irlandia z udziałem emerytur na poziomie 4,5 proc. PKB, Malta (6,4 proc.), Węgry (7,0 proc.) i Litwa (7,1 proc.).

Eurostat publikuje też inne dane. Ogółem w 2021 roku 27,2 proc. populacji Unii Europejskiej stanowili emeryci. Analizując poszczególne kategorie emerytur, zdecydowanie największy udział miały emerytury związane z wiekiem - aż 79,9 proc. wszystkich wydatków emerytalnych i 80,3 proc. beneficjentów.

Emeryci to 27 proc. populacji w UE

Renty rodzinne były drugą co do wielkości kategorią, odpowiadając za 12,0 proc. wydatków i 21,3 proc. beneficjentów. Dalej znalazły się renty z tytułu niezdolności do pracy (7,9 proc. wydatków i 12,2 proc. beneficjentów) oraz emerytury dla bezrobotnych (0,2 proc. wydatków i 0,1 proc. beneficjentów).

Eurostat zaznacza, że osoby mogą jednocześnie otrzymywać wiele emerytur, co prowadzi do podwójnego liczenia beneficjentów. Ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy dana osoba otrzymuje zarówno emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, jak i rentę rodzinną. W związku z tym suma udziałów beneficjentów w różnych kategoriach może przekraczać 100 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Wiola
3 tyg. temu
Nauka w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych otworzyła mi drzwi do kariery jako technik usług kosmetycznych. Dobre zarobki pozwalają mi odkładać na przyszłość, a praca daje mi mnóstwo radości i satysfakcji. Polecam wszystkim, którzy chcą połączyć pracę z pasją.
bolek
miesiąc temu
Tusk co z wcześniejszymi emeryturami kiedy przeliczenie do pełnych po ukończeniu wieku emerytalnego .Jesteś zwykłym złodziejem uchwaliłeś prawo działające wstecz i ty się chwalisz praworządnością wstyd i hańba.
Bagno nie rzą...
miesiąc temu
Od 1999 roku w OFE przy zarobkach powyżej średniej w maju do emerytury dostałem 50 złotych więcej. Gdzie obiecane luksusy.
Populiści dob...
miesiąc temu
Czemu nie opublikowano jakie kwoty zostały pobrane od pracujących na te emerytury i co się stało z różnicą pomiędzy pobranymi i wypłaconymi środkami.
Kjhfda
miesiąc temu
Polacy wypracowali to ich pieniądze . Policzcie ile Polski rząd z kieszeni polskiego podatnika wydaje na turystów i rząd z Kijowa. Czy to tajne.
...
Następna strona