Główny Urząd Statystyczny na koniec styczna wydał raport "Sytuacja społeczno-gospodarczej kraju w 2022 r.", którym wskazuje na wyjątkową od ponad dwóch dekad sytuacji polskich emerytów i rencistów.
Jak podaje GUS, choć przeciętne miesięczne nominalne emerytury i renty brutto w obu systemach wzrosły w większym stopniu niż w poprzednim roku, to ich siła nabywcza była mniejsza niż w 2021 r.
To oznacza, że nawet rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i rent, która podniosła świadczenia o 7 proc. nie pomogła zrekompensować pędzącej inflacji.
"Spadek realnych świadczeń z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych odnotowano po raz pierwszy od 2000 r., natomiast rolników indywidualnych – w drugim roku z rzędu (w 2022 r. był on znacznie głębszy niż w 2021 r.)" - czytamy w raporcie GUS.
Jak pokazali analitycy Urzędu Statystycznego, średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych był najwyższy od 1997 r. i znacznie przekroczył założenia z ustawy budżetowej.
"Inflacja stopniowo nasilała się w ciągu roku. Dopiero w listopadzie i grudniu tempo wzrostu cen nieco spowolniło, ale pozostało wysokie. W większości grup towarów i usług konsumpcyjnych ceny w 2022 r. wzrosły w dużo większym stopniu niż w poprzednich latach" - czytamy.
Wysoki wzrost cen miał miejsce między innymi w zakresie mieszkania, transportu oraz cen żywności.