Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

15 lat pracy i na emeryturę. Weszły zmiany dla wybranych grup

359
Podziel się:

Z początkiem 2024 r. weszły w życie nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w sierpniu ubiegłego roku. Nowe przepisy ułatwiają przejście na wcześniejszy - nawet o pięć lat - odpoczynek od pracy. Ale trzeba spełnić konkretne warunki.

15 lat pracy i na emeryturę. Weszły zmiany dla wybranych grup
1 stycznia 2024 r. zmieniają się zasady dot. emerytur pomostowych (Adobe Stock, Piotr Latacha)

Do końca zeszłego roku emerytury pomostowe przysługiwały wyłącznie osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Nowelizacja sprawiła, że na wcześniejsze świadczenie mogą przejść kolejne roczniki. Związki zawodowe walczyły o tę zmianę od lat.

- Ustawa o emeryturach pomostowych przywraca sprawiedliwość. Osoby, które pracowały w warunkach szkodliwych czy szczególnie uciążliwych, mają określony staż pracy i ukończyły 55 lat w przypadku kobiet, a mężczyzn 60 lat, będą mogli przejść na emeryturę pomostową - powiedział prezydent Andrzej Duda, podpisując nowelizację ustawy.

Co trzeba zrobić, aby pójść na wcześniejszy o pięć lat odpoczynek? Według przepisów, na emeryturę pomostową można przejść po 15 latach pracy w szczególnych warunkach (jak np. pod ziemią) lub o szczególnym charakterze (jak w przypadku maszynistów).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psychologowie pomagali nam projektować meble - Piotr Voelkel - Biznes Klasa #11

Jak przejść na emeryturę pomostową?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnił w rozmowie z "Faktem", że wnioskować o emeryturę pomostową można nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia. Pośpiech skończy się odmową.

ZUS szacuje, że po uchyleniu wygasającego charakteru emerytur pomostowych, liczba osób, które przejdą na to świadczenie, wyniesie: w 2024 r. - 7,3 tys., w 2029 r. – 4 tys., w 2033 r. – 4,8 tys.

Nowelizacja, którą w sierpniu podpisał prezydent, wprowadziła jeszcze inne przepisy:

  • zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy,
  • wyłącza z płacy minimalnej dodatek za szczególne warunki pracy,
  • podwyższa też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(359)
fakty
6 dni temu
porzucający swoje przekonania, zdradzający dawnych sojuszników. Określenie pochodzi od łacińskiego czasownika renegare,
wilan seb
6 dni temu
Wdychane powietrze przechodzi przez określoną drogę w układzie oddechowym, obejmując jamę nosową, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela i oskrzeliki, zakończoną na pęcherzykach płucnych. Krtań pełni rolę graniczną, oddzielając dolne i górne drogi oddechowe.
wilan seb
6 dni temu
Wdychane powietrze przechodzi przez określoną drogę w układzie oddechowym, obejmując jamę nosową, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela i oskrzeliki, zakończoną na pęcherzykach płucnych. Krtań pełni rolę graniczną, oddzielając dolne i górne drogi oddechowe.
Anty de Bill
6 dni temu
pewien wyobrażony scenariusz, w którym w sposób jawny lub ukryty osoba spełnia swoje życzenia. Fantazja jest elementem rzeczywistości psychicznej.
śledż
6 dni temu
Przygotować miskę lub głęboki talerz z mąką oraz drugi z bułką tartą wymieszaną z mąką kukurydzianą. Rybę panierować kolejne w mące, jajkach i tartej bułce. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu do zrumienienia z obu stron. Podawać z ziemniakami z wody i ulubioną surówką z kiszonej kapusty
...
Następna strona