Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytur - mundurowi rozmawiali z prezydentem

0
Podziel się:

- Liczymy, że jeśli nawet prezydent podpisze ustawę, to doprowadzi do jej poprawienia - powiedział szef związku strażackiego.

Reforma emerytur - mundurowi rozmawiali z prezydentem
(PAP/Jacek Turczyk)

W Belwederze zakończyło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. Tematem rozmów była uchwalona w maju ustawa dotycząca reformy emerytur mundurowych.

W spotkaniu wzięli udział związkowcy zrzeszeni w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Skupia ona funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej. Prezydentowi towarzyszyli szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i minister Irena Wóycicka.

_ - Przedstawiliśmy mankamenty, które widzimy w proponowanej ustawie. Rozmowa przebiegła w konstruktywnym duchu. Liczymy, że jeśli nawet prezydent podpisze ustawę, to doprowadzi do jej poprawienia _ - powiedział po spotkaniu Krzysztof Oleksiak ze strażackiego związku Florian. Według niego prezydent zastanawia się, co zrobić z nowelizacją ustawy o emeryturach mundurowych.

Pytany rano w radiowej _ Trójce _, czy podpisze ustawę zmieniającą zasady przechodzenia na emeryturę funkcjonariuszy służb mundurowych, prezydent przypomniał, że ma jeszcze kilka dni na decyzję. _ - Najpierw dzisiaj przyjmę i wysłucham opinii osób najbardziej zainteresowanych, ale mam swoją generalna opinię mam już dzisiaj. Co do podpisu, mam jeszcze parę dni _ - powiedział Komorowski.

Przed spotkaniem przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda mówił, że ma nadzieję, że te rozmowy dadzą początek. Związkowcy chcą przekonać prezydenta do inicjatywy ustawodawczej, aby uwzględnić wszystkie warunki służby. Kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć po mistrzostwach Euro 2012.

Federacja informowała, że chce pilnego spotkania z prezydentem w sprawie ustawy już po uchwaleniu jej przez Sejm 11 maja. Zastrzeżenia strony związkowej budzi m.in. szybki tryb pracy nad ustawą oraz kwestie związane z konsultacjami ws. tych przepisów. - _ Inny projekt był konsultowany a inny został ostatecznie skierowany do Sejmu i Senatu _ - mówił Duda.

Jak wyjaśnił, chodzi o zapis według, którego wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych a nie z trzech lat. _ - Będziemy się poważnie zastanawiać czy ustawy w tym zakresie nie skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Takiej decyzji jeszcze nie ma, ale poważnie się nad tym zastanawiamy _ - powiedział Duda.

_ - Chcemy przedstawić swoje zastrzeżenia, aby pan prezydent, podpisując tę ustawę, miał świadomość, że nie wszystko, co mówią prawnicy wysokiego szczebla prezydenckiego, jest naprawdę uzasadnione _ - dodał.

Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych czeka na decyzję prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do TK. Nowela zakłada, że żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji, w tym policji, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą te uprawnienia po 55. roku życia i 25 latach służby.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Prezydent podpisze ustawę emerytalną? Jestem gotowy podjąć decyzje niepopularne społecznie - zapowiedział Bronisław Komorowski.
Sprawa emerytur nie jest jeszcze zamknięta? Prezydent dał znak opozycji, że jest gotowy na dodatkowe konsultacji odnośnie podwyższenia wieku emerytalnego.
Tak będziesz przechodził na emeryturę. A oni... Nie ważne, ile masz lat i gdzie pracujesz. Tutaj dowiesz się, na jakich zasadach będziesz mógł przejść na emeryturę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)