Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Większość styczniowych składek na OFE trafiła na giełdę

0
Podziel się:

Większość środków przekazanych w styczniu przez ZUS do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) przeznaczone zostało na inwestycje giełdowe

Większość środków przekazanych w styczniu przez ZUS do otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
przeznaczone zostało na inwestycje giełdowe - informują zarządzający funduszami.

'W ubiegłym miesiącu OFE otrzymały z ZUS rekordową kwotę 1068,2 mln zł. Jest to największa, miesięczna suma przesłana funduszom od początku ich istnienia' - powiedział PAP Marek Mikuć, członek zarządu, zarządzający OFE Allianz.

Jego zdaniem, większy dopływ pieniędzy do OFE ma pozytywny wpływ na koniunkturę giełdową. 'Należy przypuszczać, że większość pieniędzy, jakie otrzymały fundusze w styczniu, trafi na giełdę' - dodał Mikuć.

Jak powiedział PAP Mirosław Kasprzak, rzecznik prasowy PZU Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego, zarządzającego OFE PZU Złota Jesień, z punktu widzenia założeń biznesowych funduszy, najważniejsza jest regularność wpływających z ZUS kwot.

'Jeżeli określone kwoty przychodzą regularnie, fundusze mogą precyzyjnie zaplanować działania inwestycyjne' - powiedział Kasprzak.

Tymczasem, jak podkreślił Mikuć, do października ubiegłego roku ZUS przesyłał funduszom regularne kwoty. W listopadzie i grudniu ub.r. wpływy te drastycznie spadły. 'Nawet styczniowa składka nie pokryła niedoborów, które powstały w dwóch ostatnich miesiącach 2001 roku' - podkreślił Mikuć.

Jak poinformował PAP Zbigniew Trzepaczyński, dyrektor ds. inwestycji AIG PTE, skutki wysokiej składki przesłanej w styczniu mogliśmy już obserwować w postaci ożywienia giełdy i wzrostu indeksu WIG 20 o prawie 20 proc.

Jego zdaniem styczniowy przypływ środków nie spowodował problemów z zakupami na rynku obligacji i bonów skarbowych. Ich podaż jest wystarczająca. Odczuwalne były natomiast problemy na rynku akcji, z efektywnym ulokowaniem środków, nawet w niektóre spółki z WIG 20.

'Polski rynek kapitałowy akcji wydaje się już powoli wysychać, systematycznie drenowany przez zakupy funduszy emerytalnych. Z drugiej strony, czekając na szczegóły nowych propozycji rządu dotyczących lokowania środków przez fundusze emerytalne, mamy nadzieję iż przyszłe rozwiązania wpłyną na uzyskanie lepszych wyników zarządzania' - powiedział Trzepaczyński.

emerytury
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.