Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zmiana wieku emerytalnego? Ministerstwo zabiera głos

508
Podziel się:

Resort pracy ocenia, że nie ma przyzwolenia społecznego na zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w związku z tym nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w odpowiedzi na interpelację poselską.

Zmiana wieku emerytalnego? Ministerstwo zabiera głos
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stoi na czele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (East, Oleg Marusic/REPORTER)

"Należy jednak wskazać, że brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a w związku z tym w  Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie" - napisano w odpowiedzi na interpelację poselską.

Równy wiek emerytalny? Jest stanowisko ministerstwa

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że nie dysponuje interesującymi ekspertyzami dotyczącymi skutków ewentualnego zrównania wieku emerytalnego na poziomie 62, 63, 64 lat lub innym dla wydolności systemu emerytalnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Obecnie rząd nie prowadzi także prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci.

"Biorąc jednak pod uwagę dziesięcioprocentową przewagę populacji kobiecej nad męską w grupie wiekowej 60-65 lat i występującą różnicę wynagrodzeń na niekorzyść kobiet (lukę płacową), dłuższy okres odprowadzania składek przez kobiety nie musiałby zrekompensować straty spowodowanej obniżeniem wieku emerytalnego mężczyzn" - dodano.

Coraz więcej Polaków w wieku 60 lat i więcej

Na koniec 2022 r. liczba ludności Polski wyniosła 37,8 mln, w tym blisko 9,8 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej (25,9 proc.). W stosunku do 2021 r. liczba seniorów wzrosła o 67,6 tys. osób, czyli o 0,7 proc.

W populacji osób w starszym wieku większość stanowią kobiety. W 2022 r. stanowiły one 58,1 proc. W 2022 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku od 60 lat do 89 lat wyniosła prawie 0,5 mln osób i w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła 1,2 proc.

Prognozy ludności na lata 2023 - 2060 wskazują na pogłębienie się procesu starzenia społeczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(508)
moralność
4 dni temu
Dlaczego mężczyzna do 65 lat minimum ma harować żeby dostać jakiś grosz w dużo cięższej pracy niż kobiety bo mają wyższe normy na te same pieniądze i damy po szkole średniej np. na budowę nie idą a faceci jednak muszą. Dosyć że facet musi dużej i ciężej pracować od kobiety to do tego krócej żyje i długo się nie nacieszy z emerytury. A panie czy mają dzieci czy nie kompletna wolność no i bronić ojczyzny też nie muszą. Sprawiedliwie by było nie po równo tylko kobiety do 65 lat a mężczyźni do 60 lat bo krócej będą brać emeryturę no i normy równe jak ktoś więcej zrobi to i więcej zarobi i wojsko równe standardy jak również i szkoły nie udogodnienia dla pań. I niech nie kłamią i zwalają na przyzwolenie społeczne bo takiego nie ma a niesprawiedliwość i dyskryminacja jest zawsze zła i należy z tym okrucieństwem walczyć.
gość
4 dni temu
Czyli dyskryminacja mężczyzn trwa. Dosyć krócej żyją i ciężej pracują(oczywiście większe normy min.) za tą samą płacę co kobiety to do tego dłużej o 5 lat! A kobiety pasożytują na odprowadzonych większych składkach przez mężczyzn.
Kieras
2 miesiące temu
Zrównać wiek emerytalny na poziomie 63 i 63 i nie pieprzyć bzdur
John
2 miesiące temu
Właśnie że jest potrzeba społeczna bo teraz jest na odwrót baba 60 chłop 65 a dlaczego się na to faceci godzą
Femina
2 miesiące temu
Jak nie ma przyzwolenia my tego chcemy zrównanie jak równość to równość
...
Następna strona