Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zwrot trzynastej emerytury? Minister zaczyna ważny temat

570
Podziel się:

Nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd, to oczywiste - zapewniła w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że zachętą do dłuższej pracy może być zwrot 13-tych emerytur dla tych, którzy dłużej pracują.

Zwrot trzynastej emerytury? Minister zaczyna ważny temat
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (PAP, PAP/Piotr Polak)

- Po pierwsze – to jest oczywiste, że nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd. Nie ma takiej woli politycznej i tego nie będzie, każdy to bardzo dobrze rozumie – powiedziała w radiowej Jedynce minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego"

W polskim radiu minister była pytana o przytaczaną przez media swoją wypowiedź sprzed kilku dni, że "wszyscy muszą pracować najdłużej, jak się da, jeśli nic nie zrobimy, emerytury będą znacznie niższe niż dzisiaj". W programie Onet Rano minister miała powiedzieć także, że nie wyklucza podniesienia wieku emerytalnego w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Audyty w resorcie aktywów. "Tadeusz Rydzyk jest bohaterem wielu"

- To zdanie nie jest prawdziwe - stwierdziła minister. - To, co ja mówię, to że mamy bardzo poważny problem demograficzny w Polsce. 15 lat temu na jednego emeryta pracowały cztery osoby, teraz niespełna trzy, w 2050 r. – niespełna dwie 2 osoby. Musimy działać już teraz, żeby przyszli emeryci dostawali godne emerytury i żeby nie było niewspółmiernych, nie do wytrzymania obciążeń dla przyszłych pokoleń - podkreśliła.

Stwierdziła, że warto myśleć o zachętach do dłuższej pracy, jednym z rozwiązań jest aktywizacja i dawanie "także młodym pokoleniom możliwości dłuższej pracy". Oceniła, że "tutaj bardzo dużo się zmieniło". Wymieniła "babciowe" oraz 100 tys. miejsc w żłobkach, które będą "zbudowane w najbliższych latach". Innym rozwiązaniem, służącym aktywizacji starszego pokolenia mogą być, według Pełczyńskiej-Nałęcz, "kluby cyfrowe", czyli program finansowany w ramach Krajowego Planu Obudowy. Jej zdaniem, starsze osoby mogą z nich skorzystać, aby podnieść swoje kompetencje cyfrowe i dłużej pozostać w pracy.

Zwrot "trzynastek". Jasna deklaracja minister

Pełczyńska-Nałęcz dodała także, że konieczne jest przyjęcie takich rozwiązań, aby emerytura była tym wyższa, im dłużej się pracuje.

- Superważne jest to, aby ludzie pracując dłużej, dostali więcej – zawsze - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej.

- Należy rozważyć – i to jest w programie Polski 2050 – zwrot emerytur trzynastych. Człowiek przechodzi na emeryturę, dostaje 13 emeryturę. Nie przechodzi – nie dostaje. Za te laty pracy, kiedy nie przechodzi na emeryturę, człowiek powinien dostawać zwrot zaległych jakby trzynastek, wtedy ten bonus emerytalny się opłaca - dodała Pełczyńska-Nałęcz.

Podkreśliła, że "ten rząd na pewno nie podniesie wieku emerytalnego". Dodała jednak, że choć temat jest trudny, to należy o nim rozmawiać i szukać rozwiązań. Powiedziała, że dotyczą one zarówno zachęt do dłuższej pracy, jak i do aktywizacji zawodowej, ale są także rozwiązania z zakresu "innych polityk publicznych, które też są bardzo trudne (…), jak mieszkalnictwo".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(570)
Ksiegowy
1 tyg. temu
Polacy porownuja swoje zarobki do zachodnich ale jakos wieku emerytalnego nie chca.
Jox
2 tyg. temu
Podwyższajcie pensje mundurowym , to budżet emerytalny napewno tego nie wytrzyma . Tzn. Mundurowi będą na emeryturze jak w Rosji w dobrobycie a reszta emerytów kapelusz i pod kościół
Marconi
2 tyg. temu
Coroczna PODWYŻKA emerytur powinna być równa kwocie waloryzacji ŚREDNIEJ EMERYTURY i przysługiwać w tej samej wielkości KAŻDEMU emerytowi. Rozwiązanie problemu niskich emerytur jest PROSTE. Oto one: "waloryzacja" emerytur tylko KWOTOWA. Każdy z emerytów dostaje kwotowo tę samą PODWYŻKĘ co roku. Oczywiście kwota wypracowanej emerytury jest wyliczana indywidualnie ale coroczna podwyżka powinna być jednakowa/kwotowo np.250zł/ dla wszystkich. Emerytura to NIE lokata oszczędnościowa. Różnica w wysokości emerytur powinna dotyczyć tylko kwoty "wypracowanej" w życiu zawodowym a nie wynikać z okresu nieaktywności zawodowej - TAKIEJ SAMEJ zresztą dla wszystkich emerytów. Korzyści: 1. stosunkowo wyższy wzrost emerytur najniższych, 2. docelowo likwidacja 13-nastki, 3. docelowo likwidacja 14-nastki, 4. brak konieczności podnoszenia kwoty emerytury minimalnej. Wynika to z corocznego wzrostu najniższych emerytur powyżej inflacji. Marconi.
Historyk
2 tyg. temu
Jak tusk zostanie prezydentem RP,a wszystko na to wskazuje,to wyprzedadzą resztę spółek,sprywatyzują szpitale,lasy,jeziora,rzeki,drogi ,urzędy marszałkowskie,wojewódzkie,powiatowe i pójdą haratać w gałę do końca świata i jeden dzień dłużej.
Grot
2 tyg. temu
Piętnaście lat temu tez mówiono ze lada momen ZUS padnie .Nakładanie kalki z lat poprzednich na dzisiejsza sytuacje to tylko niedouczony politycy mogą robić .Rośnie wydajność wchodzą nowe technologie za 10 lat pojedynczy człowiek bedze wytwarzał więcej dobra niż teraz .Wiec może się okazać ze po jakimś czasie wystarczy ze będzie pracowała połowa społeczeństwa
...
Następna strona