Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Noworoczne postanowienia finansowe

0
Podziel się:

Rzucić palenie, schudnąć, zacząć uprawiać sport, doszlifować znajomość języka obcego, no i zacząć regularnie oszczędzać - to chyba zestaw najczęstszych noworocznych postanowień. Dodać do nich można jeszcze lepsze zarządzanie domowym budżetem.

Noworoczne postanowienia finansowe

Rzucić palenie, schudnąć, zacząć uprawiać sport, doszlifować znajomość języka obcego, no i zacząć regularnie oszczędzać - to chyba zestaw najczęstszych noworocznych postanowień. Dodać do nich można jeszcze lepsze zarządzanie domowym budżetem.

Niestety, badania dowodzą, że wytrwałość w postanowieniach to domena niewielu z nas. Co zatem robić, by zwiększyć swoje szanse na sukces?

Jeśli cele, to konkretne

Aby nasze postanowienia finansowe miały sens, powinny być zaplanowane precyzyjnie i możliwe do zrealizowania. Unikajmy ogólników - "będę więcej oszczędzać". Postanówmy konkretnie – "miesięcznie odłożę tyle i tyle pieniędzy". A później faktycznie odkładajmy tę założoną na początku kwotę.

Jeśli plany, to nie za bardzo ambitne

Zapał towarzyszący świąteczno-noworocznej gorączce szybko słabnie. Dlatego postanawiając coś na Nowy Rok, nie bądźmy zbyt entuzjastyczni. Nie zakładajmy zbyt wygórowanych celów i mierzmy siły na zamiary. Nie myślmy od razu o odłożeniu majątku, zacznijmy od zgromadzenia sumy na awaryjne i nieprzewidziane wydatki. Idealnie jest zgromadzić kwotę, za którą można żyć przez pół roku, na początek warto jednak pomyśleć o odłożeniu środków, które pozwolą nam utrzymać się przez np. dwa miesiące. Warto być sumiennym w postanowieniu.

Jeśli postanowienia, to najlepiej dokonywane wspólnie

Budżety domowe i finanse rodzinne – jak same nazwy wskazują – dotyczą wszystkich domowników. Wiadomo też, że wszelkie podjęte zobowiązania finansowe zwykle w istotny sposób wpływają na najbliższe nam osoby. Dlatego należy pamiętać, aby zawsze tego typu plany uzgadniać wspólnie. Razem wszystkie cele osiąga się łatwiej i szybciej. Poza tym każdy sukces –w tym także ten związany z finansami – najbardziej cieszy w gronie najbliższych. Motywacja w grupie jest również silniejsza.

Świadomie do celu

Na drodze do celu często pojawiają się przeszkody i bariery, które mogą uniemożliwić jego realizację. Mogą, jeśli nie weźmie się ich pod uwagę na samym początku. Toteż, aby nasze postanowienia noworoczne były realizowane skutecznie, zastanówmy się nad tym, jakie zewnętrzne okoliczności mogą nam utrudnić wprowadzanie zakładanych zmian.

Odpowiedzmy też sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy sobie z nimi radzić, jeśli pojawi się taka potrzeba. Mając ważny cel na horyzoncie, nie należy się zniechęcać drobnymi potknięciami. Upór i konsekwencja to najlepsi towarzysze takiej podróży. Z każdego niepowodzenia należy wyciągać wnioski i próbować aż do skutku. Cierpliwość z pewnością zostanie nagrodzona, a satysfakcja z wykonanego zadania będzie doskonałym zwieńczeniem podjętego wysiłku.

Grunt to odpowiednia motywacja

Decydując się na osiągnięcie założonego celu, warto doceniać swoje wysiłki. Na każdym etapie drogi. Przemyślany system nagród może bardzo uprzyjemnić nasze dążenia. Motywacja to klucz do sukcesu, szczególnie gdy ma to związek z postanowieniami noworocznymi i finansami. Zwłaszcza pierwsze osiągnięte cele cząstkowe powinny być właściwie przez nas docenione. System nagród to sprawdzony i bardzo skuteczny sposób na to, by wytrwać w tym, co sobie zaplanowaliśmy.

_ Piotr Kowalski, dziennikarz Money.pl _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)