Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będą zmiany w składkach na ZUS

0
Podziel się:

Zmiany to możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zaległości.

Będą zmiany w składkach na ZUS
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Możliwość odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne zakłada nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uchwalona w czwartek przez Sejm.

Za ustawą głosowało 431 posłów, przeciw nikt, a od głosu wstrzymało się 2.

Posłowie odrzucili także poprawkę klubu PiS, by vacatio legis przepisów skrócić do 3 miesięcy. Ustawa wejdzie więc w życie pierwszego dnia siódmego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

Nowela przewiduje zmianę przepisów przez dopuszczenie odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty całej zaległości dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, w tym również należności finansowanej przez ubezpieczonego.

Znalazły się w niej też zmiany związane z ewidencjonowaniem opłaty prolongacyjnej na subkoncie ubezpieczonego oraz na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, w celu zabezpieczenia interesu ubezpieczonego pracownika i uzyskania przez niego rekompensaty związanej ze spłatą należności z tytułu składek.

Obecnie ZUS może na wniosek płatnika składek, który jest dłużnikiem, odroczyć termin ich płatności lub rozłożyć spłatę należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.

Jednak ulgi te mogą dotyczyć jedynie należności z tytułu składek finansowanych przez samego płatnika. Nie dotyczą składek finansowanych przez ubezpieczonego, niebędącego płatnikiem składek, potrącanych z jego wynagrodzenia.

- Niestety jest to często bariera dla przedsiębiorcy, która nie pozwala na uregulowanie zadłużenia, gdyż płatnik składek, chcący skorzystać z odroczenia terminu płatności lub z układu ratalnego, musi przed zawarciem umowy dokonać opłacenia części składki finansowanej przez ubezpieczonego. Zdecydowanie dla większej grupy płatników jest to warunek uniemożliwiający zawarcie takiej umowy z ZUS - uzasadniała podczas drugiego czytania posłanka sprawozdawczyni projektu Iwona Kozłowska (PO). Według Kozłowskiej w latach 2010-2011 90 proc. wniosków, które wpłynęły do ZUS w tej sprawie, pozostało bez rozpatrzenia, gdyż nie spełniały tego warunku.

Jak mówiła posłanka, zawarcie układu będzie wstrzymywało dotychczasowe działania egzekucyjne prowadzone przez ZUS i organy skarbowe wobec przedsiębiorcy-płatnika.

Projekt w tej sprawie złożył w 2011 r. klub PiS, podobną inicjatywę pod koniec ubiegłego roku zgłosił klub PO. Specjalnie powołana podkomisja nadzwyczajna zdecydowała, że wiodącym projektem będzie propozycja PO.

Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady wstępnych badań lekarskich. Zobacz, co się zmieniło:

Czytaj więcej w Money.pl
Składki KRUS zamiast ZUS? To nie proste Nie wystarczy tylko kupić hektara ziemi, żeby płacić mniej na ubezpieczenia społeczne.
To prawo ma ratować firmy przed plajtą Sejm uchwalił przepisy, które wprowadzają zasadę _ drugiej szansy _. Ma pomóc utrzymać tysiące miejsc pracy.
Rząd robi za mało, by faktycznie naprawić system podatkowy Polskie przepisy są uznawane za jedne z najgorszych na świecie. Eksperci ocenili dla Money.pl, pomysły rządu na zmiany w podatkach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)