Zdaniem aż 27,3 proc. Polek najbardziej pożądanym kandydatem na męża jest przedsiębiorca. Najmniej atrakcyjnym celem dla pań planujących zamążpójście są natomiast związkowcy. Z ogólnopolskiej reprezentatywnej grupy kobiet jako preferowanego kandydata na męża/partnera dla siebie lub swojej córki nie wybrała go żadna respondentka.
Na przełomie września i października 2013 r. Dom Badawczy Maison i Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, na zlecenie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przeprowadzili badania ankietowe mające na celu sprawdzenie postrzegania przedsiębiorców i związkowców na tle innych grup społecznych. Środowa konferencja z udziałem m.in. profesor UW i Dyrektora ds. Badań ZPP Dominiki Maison, Wiceprezydenta Pracodawców RP Andrzeja Długosza oraz Prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka była okazją do podsumowania i zaprezentowania tych badań.
Spośród ośmiu badanych profesji (lekarze, przedsiębiorcy, prawnicy, żołnierze, nauczyciele, urzędnicy, związkowcy i politycy) grupą o zdecydowanie najlepszym wizerunku wśród polskich kobiet są lekarze – 89proc. Polek uważa, że jest to bardzo pożyteczny zawód, a osoby go wykonujące zasługują na szacunek (tego zdania jest 71 proc. Polek). Na drugim miejscu pod względem ogólnej oceny znaleźli się przedsiębiorcy, a dalej prawnicy i żołnierze. 71 proc. Polek uważa, że przedsiębiorca to pożyteczny zawód. Natomiast pod względem wzbudzania szacunku przedsiębiorców wyprzedzają lekarze, żołnierze i nauczyciele. Interesujące jest to, że przedsiębiorcy jako grupa zawodowa wzbudzają zdecydowanie większe zaufanie niż takie zawody zaufania publicznego jak urzędnicy, związkowcy czy politycy.
Grupami, które wypadły w tym rankingu najgorzej, są natomiast politycy i związkowcy. Zaledwie 14,3 proc. Polek uważa pierwszą z tych profesji za pożyteczną, a aż 69 proc. jest innego zdania. Podobnie ze związkowcami – zdecydowanie więcej respondentek odbiera to zajęcie jako niepożyteczne (48 proc.) niż pożyteczne (23 proc.). Jeszcze gorzej jest jeśli chodzi o postrzeganie ich zawodów jako zasługujących na szacunek. Polityków szanuje zaledwie 6,6 proc. Polek, związkowców – 22,6 proc. Co ciekawe, ci ostatni są szczególnie słabo postrzegani wśród pań powyżej 35. roku życia.
A kogo Polki chciałyby na męża dla córki? Tu zdecydowanie wygrywają: lekarz (29,2 proc.), prawnik (23 proc.), a na trzecim miejscu jest przedsiębiorca (18 proc.). Znikomy odsetek polskich kobiet życzyłby natomiast swoim córkom męża żołnierza (2,5 proc.) czy nauczyciela (2 proc.) – mimo że zawody te są postrzegane jako pożyteczne, a osoby je wykonujące wzbudzają szacunek. Jak widać, w tym przypadku zaczynają prawdopodobnie liczyć się pozycja społeczna i zarobki. Okazuje się, że najbardziej pożądanym kandydatem na męża jest przedsiębiorca. Aż 27,3 proc. pań wskazało tę grupę, która wyprzedziła nawet lekarzy (18,4 proc.).
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Dekalog przedsiębiorcy, czyli jakie błędy popełniają najczęściej osoby prowadzące działalność gospodarczą Nie błądzi tylko ten, kto nic nie robi – wszyscy znamy to powiedzenie. | |
Działalność gospodarcza a psychologia – kim jest przedsiębiorca? Załóż własną firmę i zostań przedsiębiorcą! Często słyszymy te słowa, gdy po raz kolejny narzekamy na szefa lub na stanie w korkach w drodze z korporacji. | |
Zarejestrowana firma... i co dalej? Wielu z początkujących przedsiębiorców uważa, że przy zakładaniu działalności gospodarczej, sam proces rejestracji to droga przez biurokratyczną mękę. |