Tablet czy laptop? Okazuje się, że stając przed takim wyborem klienci coraz częściej wybierają trzecią drogę. Stylowy, smukły laptop i jednocześnie multimedialny tablet, czyli komputer 2w1. Hybryda łączy zalety dwóch rodzin urządzeń.
Po erze nabiurkowych desktopów i mobilnych laptopów przyszedł czas komputerów hybrydowych, czyli łączących zalety kilku - dotychczas osobnych - kategorii urządzeń. Komputery 2w1 są kolejnym ogniwem w ewolucji komputerów PC. Są rozwiązaniem stworzonym z myślą o użytkownikach, którzy oczekują od sprzętu nie tylko wydajności, ale także mobilności. Koncepcja powstała jako odpowiedź na podstawowe pytanie „jaki powinien być idealny komputer?”. Według wielu z nas taki komputer ma wydajne komponenty, odłączany dotykowy ekran i smukłą, stylową obudowę. Świetnie, gdy napędza go wydajny, energooszczędny procesor, wspierany szybką pamięcią RAM. Musi mieć ponadto szybki dysk, gwarantujący krótszy czas uruchamiania systemu, szybsze ładowanie aplikacji oraz znacznie cichszą pracę. Dodatkowo bateria powinna zapewniać wiele godzin pracy po każdym ładowaniu.
Doskonale pamiętamy, że jeszcze stosunkowo niedawno rozwiązaniem problemów z mobilnością i ergonomią komputerów miał być tablet. Niestety wydaje się, że ta kategoria urządzeń nie spełniła pokładanych w niej nadziei.
Komputery 2w1 to przyszłość urządzeń mobilnych. Choć to stosunkowo młoda kategoria, która pojawiła się na rynku w 2013 roku, stale rośnie w siłę.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez analityków IDC, jednej z najważniejszych instytucji zajmujących się badaniami trendów IT, do końca 2015 roku na światowy rynek trafi ponad 211 mln sztuk tabletów. Potwierdza to już wcześniej zaobserwowaną tendencję spadkową. W zestawieniu rok do roku, kategoria tabletów kurczy się o 8,1 proc. w porównaniu z 2014. Zapewne dlatego analitycy IDC zgodnym głosem powtarzają, że „możemy spodziewać się znaczącego wzrostu popularności urządzeń hybrydowych, takich jak komputery 2w1.”
Wspomniany raport IDC zawiera bardzo obiecujące prognozy dla rynku urządzeń hybrydowych – mówi np. o przewidywanym 75-proc. wzroście w 2016 r., m.in. dzięki nabywcom korporacyjnym. Trend ten zauważają i wykorzystują producenci, którzy dotychczas raczej stronili od tego typu rozwiązań – widać to po pojawiających się na rynku urządzeniach jak Microsoft Surface Pro czy iPad Pro firmy Apple.
Wszystko w jednym
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że jeśli chodzi o komputery, najważniejsze dla nas są: wydajność, czas pracy na baterii, szybkość uruchamiania się, niska waga oraz estetyka. Aż 85 proc. ankietowanych właśnie wydajność komputera uznało za kluczowy parametr. Ponad 80 proc. badanych wśród najważniejszych cech wymieniło także długi czas pracy na baterii, a trzy czwarte respondentów do tej listy dodało krótki czas uruchamiania się komputera. To, aby sprzęt był lekki, a do tego estetyczny, było ważne dla odpowiednio: 62 i 51 proc. badanych.
Jako użytkownicy przekonaliśmy się już do dotykowych ekranów, od technologii oczekujemy coraz więcej. Dwóch na trzech badanych z chęcią korzystałoby z możliwości dotykowej obsługi laptopa, jeśli tylko ich komputer posiadałby tę funkcję. Niechętnie godzimy się też na kompromisy – od komputera oczekujemy maksymalnej funkcjonalności. Aż 55 proc. ankietowanych, mając do wyboru tradycyjnego notebooka i laptopa z funkcją tabletu, wybrałoby właśnie urządzenie 2w1. Co ciekawe, aż 77 proc. respondentów sądzi, że laptop z odłączanym lub obracanym dotykowym ekranem może zastąpić w codziennym użytkowaniu tradycyjnego notebooka lub komputer stacjonarny.
Oznacza to, że rynek urządzeń mobilnych osiąga dojrzałość. Notebook stał się standardowym urządzeniem do pracy i rozrywki, jednocześnie smartfony i tablety straciły status gadżetów. Coraz częściej decyzje o zakupie urządzenia podejmujemy bardzo świadomie, analizując sposób, w jaki będziemy z niego korzystać.
Badania przeprowadzone na amerykańskich użytkownikach komputerów 2w1 dowodzą, że chętnie korzystają oni z możliwości typowych dla hybryd. Przez jedną trzecią czasu pracowali na swoich urządzeniach w trybach niedostępnych w tradycyjnych laptopach. Tryb tabletu był wykorzystywany przez nich przez 11–31 proc. czasu. Użytkownicy chętnie korzystali też z trybu odwróconego laptopa, gdy klawiatura stanowi podstawę, a ekran można ustawić pod różnymi kątami oraz z trybu namiotu.
Mobilna platforma
Popularności 2w1 może sprzyjać to, że obecnie firmy coraz częściej wdrażają usługi w chmurze. Doskonałym uzupełnieniem koncepcji cloud computingu są urządzenia hybrydowe, które mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba. Ponadto komputery hybrydowe w pełni wykorzystują nowe metody interakcji. Pracownicy mogą wciąż używać tradycyjnych klawiatur i myszy, ale dostępne jest także sterowanie dotykiem Przykładowo mobilni handlowcy nie muszą już prezentować katalogu produktów na niewielkim ekranie smartfona. Pojemna bateria komputera 2w1 umożliwia wygodne składanie zamówień na kilkunastocalowym, odwzorowującym szczegóły wyświetlaczu.
Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco: +48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl