576 milionów złotych z Unii Europejskiej będą mogły w kolejnych latach zdobyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z pięciu województw Polski Wschodniej na wzornictwo przemysłowe, by mieć coraz lepsze i bardziej konkurencyjne produkty - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Wnioski o dotacje w pierwszym konkursie "Wzór na konkurencję" w programie Polska Wschodnia 2014-2020 będzie można składać od 20 października do 30 grudnia 2015 r. do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Do zdobycia jest 5 mln zł - ogłosiło ministerstwo. Program kierowany jest do województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.
Pieniądze pozwolą na przeprowadzenie audytu wzorniczego w firmie (maksymalnie można dostać 100 tys. zł), który pokaże jakie potrzeby w tym zakresie ma dane przedsiębiorstwo, jakie produkty oferuje, jakie ma potrzeby technologiczne.
Efektem ma być zarekomendowanie rozwiązań gotowych do wdrożenia, tzw. strategię wzorniczą, by firma stawała się bardziej innowacyjna i konkurencyjna. Pieniądze na te wdrożenia (np. na usługi doradcze związane z projektowaniem, badania rynkowe, zakup maszyn i urządzeń) będzie można zdobyć w następnym etapie - 3 mln zł w kolejnym konkursie.
- Co ważne, aby przedsiębiorstwa mogły ubiegać się o wsparcie, muszą wcześniej wybrać wykonawcę audytu wzorniczego i zawrzeć z nim warunkową umowę. Wnioski oceni panel ekspertów, który weźmie pod uwagę nie tylko potencjał firmy do realizowania procesów wzorniczych, ale także kompetencje audytora - wyjaśnia ministerstwo.
Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel mówiła wcześniej, że wiele firm w Polsce potrzebuje wsparcia w rozwoju wzornictwa przemysłowego, firmy z Polski wschodniej potrzebują tego w sposób szczególny, dlatego przeznaczono odrębne środki na ten cel w programie Polska Wschodnia 2014-2020
- Tylko niewielka liczba funkcjonujących dzisiaj dojrzałych przedsiębiorstw w Polsce rzeczywiście w swoim procesie produkcji, w swoim procesie biznesowym, wykorzystuje świadomie proces wzornictwa przemysłowego - powiedziała Iwona Wendel.
Dodała, że zwłaszcza w czasach transformacji ustrojowej i gospodarczej w Polsce ,"zagubiono" w firmach element wzornictwa przemysłowego, wiele przedsiębiorstw zajęło się projektowaniem samo, choć - jak zaznaczyła - "firmy są stworzone do uzyskiwania jak największego zysku, a nie do projektowania".
- Proces wzorniczy jest procesem badawczo-rozwojowym. Dzięki temu też mam nadzieję na samym końcu będziemy mieli produkty bardzo dobrej jakości, z czego jesteśmy już dzisiaj znani, ale to nie jest jeszcze wśród naszych 1,7 mln przedsiębiorców powszechne. Chcemy, żeby to było bardzo powszechne. Chciałabym żeby maksymalnie dużo przedsiębiorców miało świadomość, że może coś stracić jeżeli tego procesu wzorniczego nie będzie implementować - podkreśliła minister Iwona Wendel.
Minister przekonuje, że chodzi o przekonanie i przyzwyczajenie przedsiębiorców, że proces wzorniczy to "inwestowanie w rozwój", bo głównym efektem mają być coraz lepsze produkty najlepszej jakości, które będą mogły konkurować na światowym rynku.
Program Polska Wschodnia 2014-2020 to kontynuacja programu Rozwój Polski Wschodniej z lat 2007-2013 dla tych samych pięciu regionów. W ramach każdego z tych programów na rozwój tych regionów, np. poprzez rozwój przedsiębiorczości, kolei, transportu publicznego przeznaczanych jest ok. 2 mld euro.
Zobacz też: " Fundusze unijne zepsuły polską administrację publiczną"