Przewlekłe postępowania w administracji będzie można zaskarżyć do sądu. Taką nowelizację Kodeksu Postępowania Administracyjnego ma dziś przegłosować Sejm.
Do tej pory urzędy mogły być skarżone do sądów administracyjnych wyłącznie za bezczynność podczas postępowania. Jak argumentuje rząd w uzasadnieniu do projektu nowelizacji KPA, _ powoduje to, że organy administracji publicznej dość często prowadzą postępowanie w sposób nieefektywny, wykonując szereg czynności w dużym odstępie czasu, bądź wykonując czynności pozorne, co powoduje, że formalnie nie są bezczynne _.
Wprowadzenie nowego przepisu, który umożliwi obywatelom skarżenie się także na takie pozorne działania urzędów ma poprawić ich pracę i zwiększyć zaufanie do administracji publicznej.
[
Zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zaskarzenie;decyzji;do;sadu;administracyjnego,230,0,621798.html )
Takich zmian domagał się miedzy innymi Naczelny Sąd Administracyjny, a ostatnio również Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Wprowadzany nowelizacją przepis może jednak okazać się niewystarczający. _ _
_ - Projektodawca zmian ustawy nie zdefiniował pojęcia _przewlekłe prowadzenie postępowania, _ stąd pozostaje jego interpretacja oparta na dotychczasowych doświadczeniach. Powstaje więc pytanie: czy strona postępowania, zwłaszcza osoba niebędąca prawnikiem, będzie zdolna do oceny tych okoliczności pod tym względem? _ - komentuje Michał Bonowicz, radca prawny w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Ustawodawca słusznie zauważył, że działania organów administracyjnych bywają _ pozorne _ i służą często raczej uniknięciu zarzutów o bezczynność, niż faktycznemu przyspieszeniu postępowania.
Zdaniem prawnika trudno jednak się zgodzić, że, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy: _ eliminuje on istniejące luki prawne w Kodeksie Postępowania Administracyjnego _.
_ - Brakuje tu zapisu, który dałby stronie konkretne narzędzie. Największym bowiem problemem w stosowaniu proponowanego przepisu będzie wykazanie, że organ administracji – nie przekraczając terminów załatwienia sprawy – załatwia ją wadliwie, bo przewlekle. Przybędzie więc przepis dający uprawnienie, z którego trudno jednak będzie skorzystać _ - komentuje Bonowicz.