Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Polsce? Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury

0
Podziel się:

Zobacz, ilu obawia się pogorszenia koniunktury oraz w jakich branżach jest najgorzej.

Kryzys w Polsce? Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Przedsiębiorcy ankietowani w lipcu 2012 roku przez Narodowy Bank Polski coraz bardziej obawiają się pogorszenia koniunktury w przyszłości, wynika z raportu banku centralnego. Mimo dobrej oceny drugiego kwartału, przedsiębiorcy oczekują pogorszenia swojej sytuacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

- _ Zdaniem ankietowanych firm sytuacja gospodarcza w kraju pozostała na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku. W świetle tych wyników prognozy sformułowane rok temu, zakładające pogorszenie koniunktury, okazały się nieco zbyt pesymistyczne. (...) Swoją sytuację za dobrą lub dobrą uznało 74,1 proc. firm, wobec 74,4 proc. w poprzednim kwartale _ - głosi raport.

Prognozy na następne 12 miesięcy ponownie sugerują, że sytuacja gospodarcza Polski pogorszy się. Skala oczekiwanego spadku może być przy tym większa niż zakładały prognozy formułowane rok wcześniej - pesymizm wykazała co trzecia firma w próbie, zaś odsetek optymistów (oczekujących poprawy) zmalał do zaledwie 4,4 proc., podkreśla NBP.

- _ Prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu w Polsce ankietowani określają jako umiarkowane. Takie zdanie ma 40 proc. firm w próbie. Kolejne 25 proc. firm nie przewiduje kryzysu, bądź ocenia tego rodzaju zagrożenie jako niskie. Natomiast już dziś dostrzega kryzys w swoim bezpośrednim otoczeniu ponad 11 proc. firm w próbie, a dalszych 22% przedsiębiorstw uważa, że prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest wysokie. Można zauważyć, że dość duża część przedsiębiorstw nie utożsamia pogorszenia sytuacji w kraju z kryzysem _ - czytamy dalej.

W ocenie NBP, oceny sytuacji są silnie powiązane z ocenami sytuacji wewnętrznej przedsiębiorstw. Z tego względu więcej optymizmu w ocenie kondycji polskiej gospodarki wykazują właśnie eksporterzy, a ponadto przemysł i największe przedsiębiorstwa w próbie. Najbardziej pesymistyczne w ocenach jest natomiast budownictwo. Trzeba jednak też zauważyć, że we wszystkich badanych klasach sytuacja w kraju została oceniona jako gorsza niż sytuacja w każdej z badanych branż i klas.

- _ Swoją sytuację ocenia wyraźnie gorzej niż sytuację gospodarczą kraju zaledwie 5% firm. Najwięcej takich firm zanotowano w branży transportowej (13%). Zróżnicowanie ocen pojawiło się również w rozkładach prawdopodobieństwa wystąpienia kryzysu. O tym, że zjawiska kryzysowe już w chwili obecnej są obserwowane informują najczęściej jednostki budowlane (22,5% branży), sektor MSP (13% sektora, wobec 7% w grupie dużych firm), firmy prywatne (12%, wobec 7% w sektorze publicznym), ale też górnictwo (29% branży) _- głosi raport.

W II kw. br. odnotowano istotny spadek wskaźników prognoz popytu, zamówień i produkcji, a także wzrost bariery popytu, podano też w raporcie. - _ Uzyskane wyniki świadczą o tym, że przedsiębiorstwa spodziewają się w najbliższym kwartale wyraźnego spowolnienia koniunktury. Najgłębszego pogorszenia koniunktury można spodziewać się w budownictwie _ - konkluduje NBP.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w czerwcu 2012 r. na próbie 1185 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki. Dodatkowym źródłem informacji są wyniki Ankiety Rocznej NBP, przeprowadzonej w okresie kwiecień – maj br. na próbie 1151 podmiotów niefinansowych.

Czytaj więcej w Money.pl
NBP zbadał kondycję polskich firm. Oto wyniki Choć w pierwszym kwartale spadła dynamika eksportu, to jednocześnie wzrósł odsetek firm, które są rentowne - czytamy w raporcie.
Kryzys w Polsce według przedsiębiorców szybko nie minie Aż 60 proc. małych i średnich przedsiębiorców uważa, że w Polsce mamy kryzys. Większość z nich nie widzi perspektyw na szybką poprawę sytuacji.
W błędzie jest ponad połowa Polaków. A Ty? Aż 61 procent Polaków jest przekonanych, że przedsiębiorcy nie wytwarzają większości dochodu naszego kraju.
przedsiębiorcy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)