Od dnia 1 lipca 2015 r. weszły w życie przepisy wykonawcze do ustawy o VAT ustanawiające nowe wzory deklaracji VAT oraz wprowadzające wzór informacji podsumowującej w obrocie krajowym. Zmiany te są związane z nowelizacją ustawy o VAT dokonaną na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r., poz. 605).
Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2015 r. poz. 914) dokonano zmian we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D.
W części C tych deklaracji wprowadzono nowe pozycje, które umożliwią rozliczanie transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia na mocy art. 17 ust. 1 pkt 7 lub 8 ustawy o VAT – odrębnie przez dostawcę oraz przez nabywcę.
Jednocześnie przewidziano, że osobną pozycję w tych deklaracjach wypełnić musi nabywca, który jest podatnikiem obowiązanym do rozliczenia dostawy towarów dokonanej przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy).
Zmiany dotyczą także wykazywania importu usług w ww. deklaracjach. W poz. 11 trzeba będzie rozliczyć import usług innych niż usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, w poz. 12 - import usług nabywanych od podatników podatku od wartości dodanej, do których ww. przepis art. 28b ma zastosowanie.
Z przedmiotowych deklaracji usunięty został wiersz, który dotyczył kwot podatku naliczonego wynikającego ze spisu z natury. Ponadto, w deklaracjach tych dodano poz. 47 odnoszącą się do korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy (tj. korekty dokonywanej przez dłużnika w ramach ulgi za złe długi).
Co warte podkreślenia, wzory deklaracji obowiązujące przed 1 lipca 2015 r. mogą być jeszcze stosowane przez podatników, jednak nie dłużej niż do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy b.r. Przy czym, nie dotyczy to podatników dokonujących dostawy towarów, świadczących usługi lub nabywających towary lub usługi, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy.
Ponadto, z dniem 1 lipca 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 849). Informacja taka musi być składana przez podatników dokonujących dostawy towarów lub świadczący usługi, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 (tj. transakcji krajowych objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia).