Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od lipca akcyza w urzędzie celnym?

0
Podziel się:

Być może już od 1 lipca podatnicy opłacający podatek akcyzowy będą składali deklaracje AKC w urzędzie celnym, a nie jak dotychczas w urzędzie skarbowym.

Tego typu zmianę wprowadza uchwalona przez Sejm kolejna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zawarta w Ustawie z dnia 20 maja 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.

Ustawa o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych trafiła pod obrady Senatu. Po zatwierdzeniu przez Senat oraz podpisaniu przez Prezydenta stanie się prawem obowiązującym.

Zgodnie z dodanym art. 34a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym organami podatkowymi w zakresie podatku akcyzowego będą naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy izb celnych, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Od wejścia w życie omawianej noweli do zadań służby celnej będzie należała kontrola, szczególny nadzór podatkowy oraz wymiar i pobór podatku akcyzowego.

PONOWNA REJESTRACJA W URZĘDZIE CELNYM

W art. 34 ustawy wprowadzającej omawiane zmiany pojawił się zapis obligujący podatników podatku akcyzowego, którzy w dniu wejścia w życie ustawy wykonywać będą działalność gospodarczą - do dokonania rejestracji w urzędzie celnym.

Tej ponownej rejestracji należy dokonać poprzez złożenie naczelnikowi urzędu celnego stosownego zgłoszenia rejestracyjnego, w terminie złożenia pierwszej deklaracji podatku akcyzowego.

A zatem w przypadku wejścia w życie ustawy w wersji uchwalonej przez Sejm - dotychczasowi podatnicy podatku akcyzowego wraz z pierwszą deklaracją podatku akcyzowego składaną w urzędzie celnym (deklaracja za lipiec składana do 25 sierpnia) mają obowiązek złożyć także zgłoszenie rejestracyjne.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór zgłoszenia rejestracyjnego wraz z instrukcją sposobu jego wypełnienia.

Deklaracje podatku akcyzowego za miesiąc poprzedzający wejście w życie ustawy - czyli za czerwiec, składane do 25 lipca - należy złożyć we właściwym w tym miesiącu urzędzie skarbowym.

MOMENT PRZEŁOMOWY - co urzędy celne, a co skarbowe

Urząd skarbowy:

  1. Postępowania egzekucyjne w sprawach wszczętych i niezakończonych przez organy podatkowe przed dniem wejścia w życie omawianej ustawy, prowadzić będą dotychczasowe organy;
  2. Postępowania w sprawach o wykroczenia skarbowe określone w art. 63 § 4 i art. 65 § 4 kodeksu karnego skarbowego, w których należny podatek akcyzowy lub kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego na podstawie odrębnych przepisów, w czasie jego popełnienia, wszczęte i niezakończone przez inspektorów kontroli skarbowej przed dniem wejścia w życie ustawy prowadzone będą przez dotychczasowe organy;
  3. Zaliczki na znaki akcyzy, koszty wytworzenia lub należności wpłacone do urzędu skarbowego właściwego w sprawach znaków skarbowych akcyzy przed dniem wejścia w życie ustawy, w przypadku odmowy wydania banderol podatkowych lub sprzedaży banderol legalizacyjnych, podlegają zwrotowi przez urząd, do którego zostały wpłacone;
  4. Postępowania podatkowe wszczęte przez organy kontroli skarbowej przed dniem wejścia w życie omawianej ustawy będą prowadzone na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz.U. z 1999 r. Nr 54, poz. 572 z późn. zm.) - w brzmieniu dotychczasowym;

Urząd celny:

  1. Postępowania w sprawach podatkowych wszczęte i niezakończone ostatecznym rozstrzygnięciem w danym trybie przed dniem wejścia w życie ustawy, przejmą organy właściwe w takich sprawach po dniu wejścia w życie ustawy, przy czym wszystkie już podjęte w postępowaniu czynności pozostają w mocy;
  2. W sprawach wznowienia postępowania podatkowego zakończonego decyzją ostateczną, stwierdzenia nieważności oraz uchylenia lub zmiany takiej decyzji, właściwe są organy właściwe w takich sprawach po dniu wejścia w życie ustawy, przy czym wszystkie już podjęte w postępowaniu czynności pozostają w mocy;
  3. Znaki skarbowe akcyzy uszkodzone lub niewykorzystane pobrane w urzędzie skarbowym przed dniem wejścia w życie ustawy powinny być zwrócone w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia ich uszkodzenia lub od dnia ich otrzymania od producenta zagranicznego do właściwego organu celnego w sprawach znaków skarbowych akcyzy.
msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)