Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG nie przejmie Grupy Lotos

0
Podziel się:

Minister Aleksander Grad wyklucza rozwiązanie zaproponowane przez Waldemara Pawlaka.

PGNiG nie przejmie Grupy Lotos
(kprm.gov.pl)

Ministerstwo Skarbu Państwa nie rozważa scenariusza przewidującego, że inwestorem strategicznym Grupy Lotos, którego poszukiwania mają się rozpocząć jeszcze we wrześniu, mogłoby zostać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Wynika to z czwartkowej wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada. Za taką opcją opowiadał się wcześniej wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

_ - Nie rozważam takiego scenariusza _ - odpowiedział Grad, zapytany o możliwość zakupu akcji Grupy Lotos przez PGNiG.

Zapowiedział jednocześnie, że w najbliższym czasie zaprosi inwestorów do rozmów w sprawie prywatyzacji paliwowego koncernu.

Wcześniej w tym tygodniu Pawlak mówił w wywiadzie dla _ Rzeczpospolitej _, że z połączenia PGNiG z Lotosem może urosnąć _ ciekawa grupa energetyczna, mająca część naftową, paliwową i gazową _, co doprowadziłoby do wzrostu potencjału tych firm.

Według wicepremiera, zakup Lotosu nie musiałby się wiązać z wyjęciem gotówki z innych projektów, ponieważ wkład własny PGNiG wyniósłby tylko 20-30 procent, a reszta to kredytowanie.

W końcu sierpnia prezes PGNiG Michał Szubski zapowiadał, że spółka przeanalizuje możliwości złożenia oferty na Grupę Lotos. Zastrzegł jednak, że w przypadku Lotosu efekty synergii nie są tak oczywiste, jak w sektorze energetycznym. Ponadto PGNiG ma własny, długoterminowy program inwestycyjny. Z jego słów wynikało, że obciążenie bilansu PGNiG długiem Lotosu nie byłoby korzystne.

Grad powtórzył w czwartek, że chce rozesłać zaproszenia do negocjacji w sprawie sprzedaży akcji Grupy Lotos jeszcze we wrześniu.

W lipcu Grad i Pawlak osiągnęli porozumienie w sprawie zmiany rządowego programu dla sektora paliwowego tak, aby umożliwić znalezienie inwestora strategicznego dla Grupy Lotos. Jak powiedział wówczas Grad, po otrzymaniu ofert na Lotos, MSP poprosi Radę Ministrów o zgodę na ewentualną transakcję.

Obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zawiera zapis, według którego Skarb Państwa powinien mieć powyżej 50 procent. Obecnie posiada pakiet 53,19 procent akcji.

Grupa Lotos miała 603,05 milionów złotych skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszej połowie 2010 roku wobec 118,97 milionów złotych zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 8658,74 milionów złotych wobec 6164,50 milionów rok wcześniej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)