Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd w maju przyjmie strategię prywatyzacji PGNiG

0
Podziel się:

Przygotowana przez MSP strategia prywatyzacji PGNiG zakłada sprzedaż większościowych pakietów akcji czterech spółek dystrybucyjnych inwestorom strategicznym

Rząd prawdopodobnie w maju przyjmie strategię prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - poinformowała w środę wiceminister skarbu Barbara Litak-Zarębska.

'Obecnie strategia prywatyzacji PGNIG znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych i niedługo trafi na posiedzenie KERM. Mam nadzieję, że w maju zostanie zaakceptowana przez Radę Ministrów' - powiedziała wiceminister skarbu.

Dodała, że jeszcze przed wyborami do parlamentu zostaną wybrani doradcy prywatyzacyjni dla wydzielonych z PGNiG spółek.

Według niej, proces wydzielania spółek z PGNiG powinien zostać sfinalizowany do końca lipca, a proces prywatyzacji spółek powinien zakończyć się w przyszłym roku.

Przygotowana przez Ministerstwo Skarbu strategia prywatyzacji PGNiG zakłada sprzedaż większościowych pakietów akcji czterech spółek dystrybucyjnych inwestorom strategicznym, z późniejszą ofertą publiczną, i zbycie także większościowego pakietu akcji spółki wydobywczej inwestorowi strategicznemu.

Plan zakłada, że w pierwszym etapie inwestorzy strategiczni będą mogli kupić od 51 do 74 proc. akcji spółek dystrybucyjnych. Następnie przewidziano możliwość wprowadzenia do 24 proc. ich akcji na giełdę.

Inwestor strategiczny, któremu zostanie sprzedana spółka poszukiwawczo-wydobywcza, będzie mógł kupić także od 51 proc. do 74 proc. jej akcji.

Strategia zakłada, że jako pierwsza zostanie sprzedana spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Zgodnie z planem powinno to nastąpić do końca tego roku.

Proces prywatyzacji spółek dystrybucyjnych rozpocznie się pod koniec tego roku i powinien zostać sfinalizowany do końca roku 2002. Natomiast spółka, która będzie odpowiadać za przesył i magazynowanie i która zachowa nazwę PGNiG, nie zostanie sprzedana przynajmniej przez pięć lat. 15 proc. akcji firmy mają otrzymać pracownicy obecnego PGNiG.

Litak-Zarębska zastrzegła jednak, że strategia może zostać zmodyfikowana w procesie uzgodnień międzyresortowych.

Program restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG został przyjęty przez rząd w połowie ubiegłego roku. Strategia prywatyzacji miała być przedstawiona do końca roku 2000.

Program prywatyzacji PGNiG zakłada, że z obecnie istniejącego podmiotu wydzielona zostanie spółka poszukiwawczo-wydobywcza i cztery spółki dystrybucyjne. Pozostanie ponadto spółka o nazwie PGNiG, która będzie zajmować się przesyłem, magazynowaniem gazu i obsługą dużych międzynarodowych kontraktów. Resort skarbu proponuje wydzielenie z tej ostatniej spółki podmiotu Gaz Polski.

Gaz Polski miałby przeprowadzić proces prywatyzacji spółek dystrybucyjnych. 'Spółka Gaz Polski będzie przypominać swoją konstrukcją Naftę Polską, która prywatyzuje w imieniu resortu skarbu polski sektor paliwowy' - powiedziała wiceminister.

Gaz Polski zostałby zlikwidowany po sprzedaniu wszystkich spółek dystrybucyjnych.

Rząd planuje uzyskać z prywatyzacji spółek dystrybucyjnych i spółki poszukiwawczo-wydobywczej, wyłonionych z PGNiG, ok. 20 mld zł wpływów.

msp
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)