Systemy i aplikacje udostępniane przez Internet w zawrotnym tempie zdobywają ogromną popularność niemalże na całym świecie i to nie tylko ze względu na znaczną oszczędność wydatków firmowych, ale także na stwarzanie nieograniczonych możliwości rozwojowych dla firm.
W tradycyjnej sprzedaży oprogramowania, klient wykupuje licencję, a następnie instaluje oprogramowanie na swoim komputerze. SaaS to zmienia. Użytkownik ma do dyspozycji potężne narzędzie, chociaż go nie kupuje. W zamian za opłatę abonamentową otrzymuje od usługodawcy jedynie login i hasło, dzięki którym, po wejściu na odpowiednią stronę internetową, może w pełni korzystać z wszystkich funkcjonalności oprogramowania.
Software as a Service - oprogramowanie jako usługa
Ma to swoje bezpośrednie odwzorowanie w postaci znacznej redukcji kosztów firmowych. Jednakże nie tylko potencjalne oszczędności sprawiają, że SaaS zaskarbił sobie tak liczne grono użytkowników, zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Swoboda i większa mobilność jest równie częstym powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się na aplikacje online.
Z systemów SaaS można bowiem korzystać z dowolnego miejsca na świecie i to bez ograniczeń czasowych. Możliwość zdalnego dostępu np. do plików, poczty elektronicznej i wielu aplikacji biurowych, bez potrzeby przebywania w firmie sprawia, że pracę biurową można wirtualizować. Niesie to za sobą nieocenione korzyści, nie tylko dla firm o rozproszonych strukturach lub korzystających z telepracy, ale także dla osób, które muszą często podróżować.
Kierunki rozwoju SaaS
Według statystyk DiS, na rynku polskim, ofertę zgodną z modelem SaaS tworzy ponad 100 producentów oprogramowania. Prawie tyle samo usługodawców oferuje ten model współpracy swoim klientom. Udostępnianie oprogramowania na odległość bez infrastruktury serwerowej i bez konieczności instalacji programu na komputerze klienta, stało się możliwe dopiero przy szerszym rozwoju sieci internetowych.
W Polsce, według danych GUS, już ponad 93 proc. przedsiębiorstw dysponuje stałym dostępem do Internetu, zaś aż 53 proc. ma dostęp szerokopasmowy. Rozwój technologiczny sprawił, że wypożyczanie lub wynajmowanie oprogramowania, zamiast zakupu jego licencji, staje się jedną z ciekawszych alternatyw na pozyskiwanie nowych systemów aplikacyjnych w firmach. Stąd, aż ponad 200 tytułów oprogramowań gotowych do pracy w trybie SaaS oferowanych zarówno przez międzynarodowe korporacje takie jak Microsoft i SAP, jak i przez firmy lokalne od netCRM począwszy, a na wFirma skończywszy.
Modele Saas najczęściej stosowane są w takich dziedzinach przedsiębiorczości jak aukcje internetowe, handel mobilny, bankowość elektroniczna, sklepy internetowe oraz wsparcie biznesowe. Natomiast najczęściej udostępnianymi firmom oprogramowaniami są: księgowość internetowa, CRM - do zarządzania relacjami z klientami i kontrahentami, CMS, HR, narzędzia biurowe oraz program do Kadr i Płac, a także syntezatory mowy, które znakomicie zastępują pracę drogiego lektora.
Drugim kierunkiem rozwoju stały się usługi świadczone na żądanie (_ software as a demand _), skierowane głównie do klientów niebiznesowych. W tej dziedzinie przodownikami są firmy specjalizujące się w wypożyczaniu filmów lub albumów muzycznych drogą internetową, tak jak na przykład VOD.
Aplikacje online to więcej niż standard
SaaS to rewelacyjne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają alergię na drogie oprogramowania, które na ogół utrudniają korzystanie z nowoczesnego stylu życia. To także zawsze szybki dostęp do dokumentów firmowych z każdego miejsca na świecie. Wystarczy tylko dostęp do Internetu, by można było w pełni wykonywać swoje obowiązki służbowe. Takie rozwiązanie stają się coraz bardziej istotne dla integralnych strategii, które swoimi przemyśleniami wychodzą daleko „poza” obszar małych i średnich przedsiębiorstw i planują ekspansję na szeroka skalę.
Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść modelu SaaS jest jego bezpieczeństwo w użytkowaniu. Wszystkie informacje wprowadzane do systemu są szyfrowane i przechowywane na specjalnych serwerach, zabezpieczonych przed nieupoważnionym wglądem oraz zniszczeniem. Daje to także gwarancję trwałości przechowywanej w ten sposób dokumentacji.
Technika ta jest jednakże dla klientów nadal dość świeża, dlatego też podaż usług zdecydowanie przekracza obecny popyt. Przyzwyczajenie społeczeństwa do nowych rozwiązań technologicznych wymaga czasu. Tym bardziej, jeśli korzystanie z nich wiąże się z przepływem gotówki lub ryzykiem informatycznym.
Kiedy w Polsce ruszały pierwsze sklepy internetowe, a później aukcje, większość Polaków nie miała zaufania do sieciowych transakcji. Musiało upłynąć kilka lat, zanim robienie zakupów przez Internet stało się czymś zupełnie naturalnym. Podobnie było z bankowością elektroniczną i pocztą e-mailową. Dziś załatwienie wielu spraw bez pomocy Internetu, staje się niemalże niemożliwe. W tym kontekście na rynku pojawia się model SaaS, który może zmienić życie wielu ludzi, i który wymaga czasu, by być w pełni zaakceptowanym przez internautów.