Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprawozdanie finansowe. Jak ująć zaliczkę na poczet leasingu?

0
Podziel się:

Mniejsze spółki mogą zrezygnować z aktywowania środków trwałych użytkowanych na podstawie umowy leasingu finansowego.

Sprawozdanie finansowe. Jak ująć zaliczkę na poczet leasingu?
(Prebranac/Dreamstime.com)

Firma leasingowa może poprosić o przekazanie zaliczki na poczet leasingu, w przypadku zakupu środka trwałego o dużej wartości. Zaliczka to kwota pieniężna, która może być traktowana jednie jako wpłata na poczet przyszłych należności, która po zrealizowaniu wliczana jest w cenę umowy. Oznacza to, że po odstąpieniu od umowy leasingodawca, który pobrał zaliczkę jest zmuszony do jej zwrotu.

Jeśli mamy do czynienia z leasingiem finansowym (zgodnie z kryteriami ustawy o rachunkowości), a do dnia bilansowego nie nastąpiło przekazanie przedmiotu leasingu do leasingobiorcy, to spółka, która stosuje zasady ustawy o rachunkowości i jest leasingobiorcą (a nie leasingodawcą), przekazaną kwotę zaliczki na poczet przyszłej umowy leasingu może ująć w pozycji _ Zaliczki na środki trwałe w budowie _.

W przyszłości, w trakcie ustalania podstawy opodatkowania do podatku dochodowego od osób prawnych należy zwrócić uwagę na różnice wynikające z odmiennego traktowania leasingu przez prawo podatkowe i bilansowe. Istnieją też pewne ograniczenia w odliczeniu podatku VAT naliczonego w przypadku leasingu samochodów osobowych.

Mniejsze spółki, niemające zgodnie z ustawą o rachunkowości obowiązku badania sprawozdań finansowych, mogą zrezygnować z aktywowania środków trwałych użytkowanych na podstawie umowy leasingu finansowego. W takim przypadku kwotę przekazanej, nierozliczonej zaliczki na dzień bilansowy można wykazać w pozycji należności z tytułu dostaw i usług. Opłaty leasingowe fakturowane przez leasingodawcę podlegają księgowaniu bezpośrednio w koszty bieżącego okresu.

Jeśli zawarta umowa leasingu jest kwalifikowana jako leasing operacyjny również w świetle prawa podatkowego, to kwota opłaty leasingowej traktowana jest jako koszt uzyskania przychodu.

Czytaj więcej w Money.pl
Leasing auta opłaca się bardziej niż kredyt Korzyści wynikają z możliwości zaliczenia całej raty w koszty podatkowe rekompensują ograniczenia w odliczaniu podatku VAT.
Który rodzaj leasingu warto wybrać? Leasing operacyjny jest częściej wybierany od finansowego. Są jednak sytuacje, w których lepiej zdecydować się na ten drugi.
Jak odliczyć cały VAT od leasingowanego auta W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. obowiązują przepisy przejściowe w zakresie odliczania podatku VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów.
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)