Od 1 stycznia 2003 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe zostanie zróżnicowana w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.
Nowe regulacje w tym zakresie zostały zawarte w :
- Ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673)
- Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. nr 200, poz. 1692), sprostowane Obwieszczeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2002 r. (Dz.U. nr 203, poz. 1720)
Przypomnijmy, iż w chwili obecnej obowiązuje składka na ubezpieczenie wypadkowe ustalona dla wszystkich płatników na tym samym poziomie, tj.: 1,62% podstawy wymiaru.
Od przyszłego roku stopa procentowa składki zostanie zróżnicowana wg grup działalności (branż), a od 2006 roku ustalanie wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dokonywane będzie indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa.
Do 9-ciu ubezpieczonych - jedna stawka
Różnicowaniem wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe nie będą objęci:
- płatnicy składek, którzy zgłosili do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz
- płatnicy składek niepodlegający wpisowi do rejestru REGON.
Dla tych grup płatników składka na ubezpieczenie wypadkowe wyniesie 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności (najwyższa składka 3,86 % x 50% = 1,93%).
Jaka grupa działalności?
Do jakiej grupy działalności (branży) należy dany płatnik decyduje wpis do rejestru REGON, określający rodzaj wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Sposób ustalania stawek
W ustawie określono zasady ustalania wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Stopę procentową składki dla danej grupy działalności (branży) ustala się w zależności od kategorii ryzyka określonej dla tej grupy.
Kategorię ryzyka natomiast przypisuje się do danej branży w zależności od poziomu ryzyka określonego następującymi wskaźnikami częstości:
1) poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem;
2) poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich;
3) stwierdzonych chorób zawodowych;
4) zatrudnionych w warunkach zagrożenia.
Każdy z tych czynników jest jednakowo brany pod uwagę przy ustalaniu kategorii ryzyka. Im większe natężenie występowania ww. zjawisk w danej branży - tym wyższa kategoria ryzyka i wyższa składka na ubezpieczenie wypadkowe.
Kategorię ryzyka dla grupy działalności ustala się w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego za trzy ostatnie lata kalendarzowe, dostępne w dniu 31 stycznia danego roku.