Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

PZU szuka polskiego Skype'a. "Za rozwojem Doliny Krzemowej też stała przemyślana polityka"

19
Podziel się:

Polska od lat poszukuje swojego Google, Facebooka czy Skypa. Teraz w poszukiwania włączyło się PZU. Pomysł jest prosty. Do naszego kraju ściąga fundusze, które specjalizują się w wyszukiwaniu perełek i czynieniu z nich gigantów.

PZU szuka polskiego Skype'a. "Za rozwojem Doliny Krzemowej też stała przemyślana polityka"
(Krzysztof Olszewski/ wp.pl)

Polska od lat poszukuje swojego Google, Facebooka czy Skypa. Teraz w poszukiwania włączyło się PZU. Pomysł ma prosty. Do naszego kraju ściąga fundusze, które specjalizują się w wyszukiwaniu perełek i czynieniu z nich gigantów.

- Mało kto dziś pamięta, że za rozwojem Doliny Krzemowej stała przemyślana polityka rządu i współpraca instytucji, firm i uczelni. Bez takiej współpracy nie ma co liczyć na taką kulturę spontanicznej przedsiębiorczości w Polsce. Ona potrzebuje gruntu w postaci kapitału, w postaci wiedzy - mówi money.pl prezes PZU Paweł Surówka.

Ubezpieczyciel wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju tworzy fundusz Witelo, którego rolą jest stworzenie w Polsce ekosystemu przyjaznego podmiotom typu venture capital. - To, czego w Polsce jest za mało, to fundusze, jakie działają na całym świecie i wspierają start-upy w rozwoju - mówi Surówka.

Teraz często jest tak, że polskie firmy - chcąc podbijać zagraniczne rynki - muszą albo znaleźć silnego zagranicznego inwestora, albo związać swój rozwój z innym krajem, nie z Polską. Stąd pomysł na sprowadzenie funduszy inwestujących w start-upy do naszego kraju.

- Możemy wykorzystać naszą siłę jako spółka finansowa, żeby zainwestować w te fundusze i zachęcić je, by przyszły do Polski. I to uczyniliśmy. Udało nam się przekonać takie fundusze jak Atomico, DN Capital czy Evolution Equity Partners. Każdy z nich ma trochę inną specjalizację, każdy z nich ma sukcesy. One potrafiły z małej spółki zrobić giganta. Dziś takie firmy jak Skype czy Shazam są naprawdę rozpoznawalne. Każdy z tych funduszy się zobowiązał, że dzięki współpracy z nami będzie inwestował w Polsce i szukał polskiego start-upu, polskiego Skype'a - opowiada prezes.

- Teraz krzyżujemy palce i liczymy, że ten polski Skype się pojawi - dodaje.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
WYRÓŻNIONE
mark
7 lat temu
Ktoś wreszcie myśli o rozwoju Polski, a nie "wyprzedażach garażowych" przed wyprowadzką do Brukseli
Józef Piłsuds...
7 lat temu
"Agentury, jak jakieś przekleństwo idą dalej bok w bok i krok w krok. Moi panowie, gdym wziął za temat tę prawdę, wybrałem ją rozmyślnie i nie dla czego innego, jak dlatego, aby kropkę nad „i” postawić, aby nie było powiedziane, że my musimy menażować prawdy agentury. Polskę, być może, czekają i ciężkie przeżycia. Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym."
asd
7 lat temu
Bez zamówień wojskowych nie byłoby Doliny Krzemowej.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (19)
olo główny
7 lat temu
Jakie innowacje? Jak w Polskim urzędzie patentowym czeka się na patent pięć lat, aż produkt pojawi się w innym państwie. Taka jazda. Lewactwo jest głupie i złośliwe.
faraon
7 lat temu
jest do wziecia pare miliardow z unii europejskiej w nowej perspektywie unijnej stad wszyscy nagle inwestuja w start upy PZU, KGHM ITD wszyscy nagle chca polski innowacyjnej a to tylko po to zeby jak najwiecej ukrasc poprzez te male niby innowacyjne spolki , bedzie duzy wal
Jan
7 lat temu
Zatrudniajcie więcej politycznych fachowców to niedługo zabraknie na wypłatę odszkodowań
asd
7 lat temu
Bez zamówień wojskowych nie byłoby Doliny Krzemowej.
mrokosz
7 lat temu
Bzdety mówią i wypisują ludzie, którym brak wykształcenia i zdrowego rozsądku. Na dodatek nie rozumieją ekonomii i wspóółczesnego świata.

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.