Forum

Komentarze użytkownika "bloody_ut"

Komentarze użytkownika: bloody_ut

A co z otoczeniem?

bloody_ut / 2009-05-15 13:51
Wszystko pięknie, ale czy jestem jedyną osobą która obawia się że takie zmiany spowodują lawinowy wzrost liczby budowli nieprzystających do otoczenia lub ingerujących w urbanistyczne lub estetyczne założenia danej okolicy? Niejedno piękne sąsiedztwo czy osiedle, a mamy ich w Polsce jeszcze sporo, można zepsuć jakimś potworkiem - a nawet domem obiektywnie ładnym, ale nie przystającym do okolicy.
Ponadto rezygnacja z jakiejkolwiek kontroli nad pracami budowlanymi mniejszego kalibru może spowodować (i zapewne spowoduje) dalszą dezintegrację ładu przestrzennego w miastach, bo często to nie duże budowy a właśnie mniejsze - nadbudówki, zmiana układu okien, wymiana dachówki z popularnej w okolicy karpiówki na jakiś fikuśny wzór śródziemnomorski - często decydują o estetyce naszych miast. Z doświadczenia wiem, że rodacy nader często ignorują takie właśnie czynniki estetyczne przy realizowaniu wymarzonej inwestycji budowlanej (w końcu to często dodatkowe koszty), dlatego moje obawy w związku z nową regulacją są poważne.

Rząd mógłby wykonać jakiś ruch w stronę doprowadzenia w końcu, po wielu latach, do powszechnego uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego, a dopiero potem zająć się deregulowaniem procesów administracyjnych związanych z budowaniem. Bez tego przestrzeń publiczna w naszym kraju do reszty się zdegeneruje.

Najnowsze wpisy