Forum

Komentarze użytkownika "g_zajac"

Komentarze użytkownika: g_zajac

Re: Co z dotacją z PUP, gdy podejmę wymarzoną pracę?

g_zajac / 2010-03-22 13:55 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Witam serdecznie,

Kwestie poruszane przez Panią wyjaśnione zostały w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19. kwietnia 2009 roku Dziennik Ustaw nr 62 pozycja 512. Z dokumentu tego jasno wynika, że składając wniosek o przyznanie wsparcia z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej konieczne było zaakceptowanie wymaganych warunków i m.in. złożenie deklaracji o niepodejmowaniu zatrudnienia przez okres 1 roku od otwarcia działalności. Szczegółowe kwestie zwrotu dotacji i jej przeznaczenia zostały zawarte w umowie, którą podpisała Pani z Powiatowym Urzędem Pracy i są one wiążące. W związku z powyższym, nie istnieje możliwość podjęcia pracy bez konsekwencji w postaci zwrotu uzyskanej dotacji. Warto wspomnieć, iż do zwrotu dofinansowania dolicza się odpowiednie odsetki, liczone analogicznie do odsetek naliczanych za zaległości podatkowe.

Co z dotacją z PUP, gdy podejmę wymarzoną pracę?

g_zajac / 2010-03-22 13:54 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Witam, otrzymałam środki na otwarcie działalności z PUP. Wszystko jest ok.
ale dostałam moją wymarzoną pracę ( na etat) czy jeśli podejmę pracę- a przy
tym będę nadal prowadziła działalność - mam bowiem pracownikó to, czy mimo
to będę musiała zwrócić dotację? Dlaczego taki zapis stworzył ustawodawca?
Dlaczego nie mogę iść do pracy która jest zgodna z moim wykształceniem i
doświadczeniem. Działalność otworzyłam tylko dlatego, iż nie chciałam przez
okres kryzysu siedzieć w domu i nic nie robić. mój biznes powoli się
rozkręca, ale chcę się rozijać w korporacji- mimo wszystko. Co zrobić żebym
nie musiała tych środków oddawać? A jeśli nic nie da się zrobić to jak urząd
się dowie, że podjęłam jakąkolwiek pracę? przecież pracodawca nie zgłasza tego
do UP :-) Proszę o wypowiedź i ewent. poradę.

Re: Dotacje – sklep na wsi

g_zajac / 2010-03-16 08:29 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Każdy Powiatowy Urząd Pracy ma prawo do indywidualnego ustalenia okresu posiadania statusu osoby bezrobotnej przed przystąpieniem do ubiegania się o dotacje na rozpoczęcie działalności. Należy więc skontaktować się z właściwym urzędem w celu uzyskania takich informacji. Osoba ubiegająca się uzyskanie środków musi spełniać szereg warunków, m.in. oświadczyć, że nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie 12. miesięcy przed dniem złożenia wniosku, w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych. PUP ustala również maksymalny procentowy udział kategorii wydatków mogących zostać dokonanych w ramach pomocy. Dotację muszą poręczyć 2 osoby.
Kolejnym programem, z którego mogłaby ubiegać się Pani jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia. Maksymalne wsparcie wynosi 40 tys. PLN i skierowane jest do osób fizycznych zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które w ostatnim roku prowadziły działalność gospodarczą), w szczególności mieszkańców gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz miast do 25t ys. mieszkańców, do 25 roku życia, niepełnosprawne, po 45 roku życia, kobiety powracające, bądź wchodzące na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, osoby pozostające bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 m-cy w trakcie ostatnich 2 lat. Dotacje w ramach tego działania przyznawane są za pośrednictwem firmy, bądź instytucji i to od nich zależy, do której grupy docelowej będzie kierowane wsparcie. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji proszę skontaktować się z Wojewódzkim Urzędem Pracy i ustalić podmioty organizujące nabory w ramach działania 6.2 PO KL.
Jako osoba zamieszkująca obszar wiejski może również ubiegać się Pani o dotację w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 3 Działanie: Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Instytucją wdrażającą jest tutaj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a pomoc ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowanych. W przypadku ubiegania się o kwotę mniejszą niż 100 tys. PLN konieczne jest utworzenie minimalne 2 miejsc pracy. Na dzień dzisiejszy nie są znane terminy naboru wniosków w ramach tego działania.

Dotacje – sklep na wsi

g_zajac / 2010-03-16 08:24 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Chcę założyć własne przedsiębiorstwo na wsi, mieszkam tu, a prowadzona
działalność ma dotyczyć małego sklepu. Wiem, że - aby otrzymać dotację - muszę
być zarejestrowana w PUP, ale obecnie pracuję. Czy jak zwolnię się z obecnej
pracy i zarejestruję jako bezrobotna będę mogła ubiegać się o dotacje w
wysokości 6 przeciętnych wynagrodzeń? Jak długo muszę być zarejestrowana w
PUP, aby skorzystać z takiej dotacji? Obecnie studiuję i pozostało mi 1,5
roku do ich zakończenia a mam 23 lata, może istnieją jeszcze inne dotacje
lub sposoby zdobycia funduszy na rozpoczęcie działalności? Interesuje mnie
kwota ok. 20 000 zł która będzie przeznaczona przede wszystkim na zakup
towaru i częściowe wyposażenie, nie posiadam wkładu własnego.

Re: Dotacja dla osób pracujących

g_zajac / 2010-03-04 11:02 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Osoby pozostające w stosunku pracy mogą otrzymać dotację na rozpoczęcie własnej działalności z dwóch źródeł.

Pierwszym z nich jest działanie 6.2 POKL. Większość z planowanych konkursów przeznaczona jest dla osób bezrobotnych, niektóre z nich nie wykluczają jednak udziału osób obecnie zatrudnionych. Po informacje odnośnie działania 6.2 proszę zgłosić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy odpowiedniego do miejsca zamieszkania Wnioskodawcy.

Drugą z możliwości pozyskania dofinansowania są ‘standardowe’ konkursy unijne dla młodych firm. Aby móc wziąć w nich udział, należy (w większości przypadków) mieć już założoną działalność/spółkę.

Kwestia programów z jakich można skorzystać zależy jednak od lokalizacji działalności gospodarczej. Jeżeli ma ona być zlokalizowana na obszarze wiejskim wtedy należy zapoznać się z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 działanie Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z dokumentacją i określenie czy spełniamy warunki aby ubiegać się o dotację. Termin naboru wniosków w ramach tego działania przewidziany jest na I kwartał 2010 roku. W sytuacji, kiedy planujemy zlokalizować inwestycję na obszarze innym niż wiejski, lub właściwy dokument nie wyklucza obszarów wiejskich jako objętych wsparciem konieczne jest zapoznanie się z założeniami Regionalnego Programu Operacyjnego oraz jego Uszczegółowienia właściwego dla województwa, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza. Tam należy odszukać działania dotyczącego mikroprzedsiębiorstw. W dokumentacji tej znajdują się szczegółowe wytyczne na temat tego kto może ubiegać się o dofinansowanie, jaki jest poziom dofinansowania, jaka jest minimalna/maksymalna wartość projektu mogącego ubiegać się o dofinansowanie, i na co może ono zostać przyznane. Po zapoznaniu się z dokumentacją, jeżeli stwierdzimy, że spełniamy wymagania, trzeba dowiedzieć się kiedy odbędzie się nabór wniosków. Informację taką znajdziemy na stronie internetowej instytucji zajmującej się naborem wniosków właściwej dla danego województwa bądź tez kontaktując się z punktem informacyjnym tej instytucji. Ubiegając się o dofinansowanie z funduszy UE należy pamiętać, że są one przyznawane w formie refundacji tzn., że najpierw ponoszone są wydatki na realizację projektu, a dopiero później są one zwracane.

Dotacja dla osób pracujących

g_zajac / 2010-03-04 11:01 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Witam!
Czy mogę ubiegać się o dotację na założenie firmy, jeżeli nie jestem
bezrobotny? Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas
nieokreślony.

Re: Dotacja z PUP - handel odzieżą

g_zajac / 2010-03-04 11:00 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
O pomoc z Powiatowego Urzędu Pracy w ramach bezzwrotnej dotacji na założenie działalności gospodarczej ubiegać się mogą wyłącznie osoby zarejestrowanie jako bezrobotne, które nie prowadziły działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, a także w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie odmówiły bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych. Osoby takie muszę oświadczyć, iż w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej nie podejmą zatrudnienia, nie otrzymały dotychczas z Funduszu Pracy bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej, nie były w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku skazane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. Osoby spełniające wyżej wymienione warunki zobowiązane są do złożenia wniosku o przyznanie takiego wsparcia.

Maksymalna kwota dotacji to 6-ciokrotność przeciętnego wynagrodzenia ( ok. 18 tys. PLN). Szczegółowe określenie przeznaczenia środków zawierają Regulaminy przyznawania środków z Funduszu Pracy funkcjonujące w obrębie właściwych Powiatowych Urzędów Pracy. Wnioski w zależności od danej lokalizacji przyjmowane są w sposób ciągły lub czasowo. Ważne jest, ażeby sprawdzić, czy w danym PUP istnieje możliwość uzyskania dotacji na środki obrotowe – założenie to różni się pomiędzy poszczególnymi urzędami.

Dotacja z PUP – handel odzieżą

g_zajac / 2010-03-04 10:59 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Witam,
3 miesiące temu skończył mi się staż i chcę otworzyć własną działalność
typu: odzież zachodnia na wage i chcę starać się o dotacje z PUP, jakie
warunki muszę spełniać?

Re: Dotacja na salon fryzjerski

g_zajac / 2010-02-04 14:12 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
UŻYTKOWNIK: jacek
EMAIL:

W Pana sytuacji najlepszy rozwiązaniem byłoby zapoznanie się z Regionalnym Programem Operacyjnym i jego Uszczegółowieniem właściwym dla województwa, w którym znajduje się salon. W nim należy odnaleźć priorytet i działanie dotyczące rozwoju mikroprzedsiębiorstw. W poszczególnych województwach różnią się one dość mocno – może zdarzyć się, że w Pana lokalizacji tego rodzaju projekt nie będzie miał szans na dofinansowanie.
Aby zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi odnośnie możliwości dofinansowania tego typu inwestycji, a także z terminami naboru wniosków, proszę skontaktować się z jednostką wdrażającą Regionalny Program Operacyjny w Pana województwie.

Proszę pamiętać jednak o tym, że większość dotacji unijnych działa na zasadzie refundacji. Najpierw wymagane jest poniesienie wydatków ze środków własnych, po czym następuje refundacja.

--
Ewa Giemza, Grzegorz Zając
BTG S.A. Dział Funduszy Unijnych

Dotacja na salon fryzjerski

g_zajac / 2010-02-04 14:09 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Witam,kilka miesięcy temu otworzyłem salon fryzjerski.Czy można starać się o
dotacje z UE mając już firmę,potrzebuję wymienić jeszcze okno
wystawowe,dokupić fotel fryzjerski itp,w banku nie udzielą kredytu,bo za
krótko działa firma.

Re: Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a KRUS

g_zajac / 2010-01-21 09:03 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Osoby opłacające KRUS mają możliwość dofinansowania pierwszej działalności ze środków przewidzianych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Dla Wnioskodawców przygotowano tam m.in. dotacje w ramach działań „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, a także „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Aby dostosować odpowiedni program do specyfiki Pana sytuacji, polecam kontakt z najbliższą jednostką ARIMR.

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a KRUS

g_zajac / 2010-01-21 09:02 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Dobry:) chciałem otworzyc własną pierwszą działalność i jednoczesnie starac
sie o dotacje z ty że opłacam KRUS co wedle > taka dotacja mi sie nie
nalezy i jej zdaniem to nie moze byc moja pierwsza działalnosc bo opłacam
KRUS i co za tym idzie jestem rolnikiem, i po mimo moich usilnych tłumaczen
i zaświadczen z gminy o nieprowadzeniu żadnej działalnosci gospodarczej ani
rolniczej moj wniosek nawet nie został przyjety
Wiec co mam zrobic aby założyc działalnośći jednoczesnie modz sie starac o
dotacje na jej rozpoczecie
Z góry dziekuje za odpowiedź

Re: PUP, a firma działająca w Internecie

g_zajac / 2010-01-21 09:01 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Zdecydowanie warto! Klucz do sukcesu przy pozyskiwaniu dofinansowania leży w odpowiednim opisaniu i umotywowaniu planowanej do realizacji inwestycji. Istnieje bowiem duża szansa, że oceniające osoby, pomimo początkowej niechęci, po dokładnym zapoznaniu się z Pana pomysłem, po dokładnym zapoznaniu się z pomysłem przekonają się do jego innowacyjności.
W przypadku starania się o dotację na taki cel, wato zapoznać się również z działaniem 6.2 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wnioski złożone w ramach konkursów oceniają tam często pracownicy różnego rodzaju firm doradczych, dla których nowatorskość wprowadzanego rozwiązania jest niezwykle ważnym z punktu widzenia dotacji kryterium. Przy projektach zakładających wdrożenie różnego rodzaju e-usług, istnieje możliwość uzyskania dotacji w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Aby sprawdzić, czy Pańska inwestycja wpisuje się w jego założenia, polecamy kontakt z Regionalną Instytucją Finansującą odpowiednią dla Pana województwa (adresy RIF znajdują się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – http://www.parp.gov.pl).

PUP, a firma działająca w Internecie

g_zajac / 2010-01-21 09:00 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Witam,
Zaczynam starać się o dotację z PUP.
Moja działalność będzie jednak troszke nietypowa.
Zamierzam załozyć serwis internetowy polegający na sprzedaży muzyki.
Istnieje 1 taki serwis na świecie (nie będe zdradzał dokładnie o jaki rodzaj i w jaki sposób to działa)
Do rzeczy... chodzi o to że chce tą dotacje przeznaczyć jedynie na
stworzenie takiego serwisu - 10tyś zł... i opłacanie serwera przez jakiś czas 400-500zł.mc.
Powinienem próbować czy dac sobie spokój? Urzędniczki dziwnie na mnie patrzyły kiedy przedstawiłem swój pomysł...

Re: Kiedy starać się o dotację na rozpoczęcie działalności?

g_zajac / 2010-01-21 08:59 / Grzegorz Zając, specjalista ds. Projektów Finansowych
Moment rozpoczęcia starania się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej uzależniony jest od bieżących terminów naborów wniosków. O tego typu dofinansowanie ubiegać się można z dwóch źródeł.
Pierwszym z nich jest Powiatowy Urząd Pracy odpowiedni dla miejsca zameldowania Wnioskodawcy. Umożliwia on pozyskanie ok. 18 tys PLN na zakup środków trwałych, oprogramowania, a także (w niektórych przypadkach) towarów handlowych. O jednorazową bezzwrotną dotację mogą się ubiegać osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy i zamierzające prowadzić działalność co najmniej przez 12 miesięcy, na terenie RP.
Drugim z możliwych źródeł jest działanie 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - "Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia". Maksymalna kwota, jaką można dostać korzystając z tego działania to 40 tys. PLN + 300 PLN miesięcznego wsparcia przez okres pół roku (z przeznaczeniem na opłaty składek ZUS). Dotacje są udzielane m.in. na podjęcie po raz pierwszy działalności gospodarczej, doradztwo oraz szkolenia w tym zakresie. Środkami z działania 6.2 dysponują odpowiednie jednostki, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursów prowadzonych przez Wojewódzkie Urzędy Pracy. Aby móc pozyskać dofinansowanie, należy zgłosić się do instytucji, która otrzymała wsparcie i ma w planach rozpisanie konkursu dla osób chcących otworzyć działalność gospodarczą. Zapoznać się z listą takich instytucji można poprzez kontakt z Wojewódzkimi Urzędem Pracy.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy