Forum

Komentarze użytkownika "gepardchaster"

Wynagrodzenie pracę w niedzielę i święta

gepardchaster / 2010-02-19 09:31
Jestem pracownikiem szpitala obsługującym parking. Pracuję po 12 godzin dziennie na zmiany nocne i dzienne siedem dni w tygodniu, również w święta. (poniedziałek-dzień, wtorek-noc, środa i czwartek-wolne, piątek-dzień itd. Jeśli któryś ze współpracowników jest chory lub na urlopie po nocy mam tylko
jeden dzień wolny) Taki system pracy skutkuje tym, że nigdy nie mam wolnego weekendu ponieważ w najkorzystniejszym dla mnie przypadku w sobotę odsypiam dyżur nocny. Za taką pracę mam wypłacane dodatkowe wynagrodzenie tylko za nadgodziny i godziny nocne, za dyżury w niedziele i święta mam wynagrodzenie
takie jak za dni powszednie. Czy takie naliczanie wynagrodzenia jest
prawidłowe jeśli inni pracownicy szpitala pracujący w święta i niedzielę (lekarze i pielęgniarki) mają wypłacany dodatek świąteczny.
Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale obowiązuje mnie 40 godzinny tydzień pracy a z takiego grafiku wychodzi że pracuję 2 tygodnie po 48 a kolejne 2 po 36 godzin. W przypadku choroby lub urlopu jednego z pracowników pracuję nawet 60 godzin tygodniowo.
Jak to się ma do kodeksu pracy który mówi że:

Art. 15111.
§ 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 1519a ust. 3 i art. 15110 pkt 1-9, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
1) w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych
poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
2) w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.
§ 2. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 1
dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę
pracy w niedzielę.
§ 3. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 2
dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za
każdą godzinę pracy w święto.
§ 4. Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące
pracy w niedzielę.
Art. 15112.
Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4
tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego
w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 144.

Moja praca polega na pobieraniu opłaty za parking, opłata ta jest rejestrowana na kasie fiskalnej. Czy pracodawca może nakazać mi wykonywanie innych czynności (odśnieżanie parkingu) a w tym czasie obsługę kasy oraz pieniądze przekazać pracownikowi ochrony (zatrudnionemu przez firmę najmowaną przez szpital) Odpowiedzialność za pieniądze i kasę ponosimy tylko my-pracownicy obsługujący parking ponieważ pracownik ochrony robi to grzecznościowo.

Najnowsze wpisy