Forum

Komentarze użytkownika "gustawgustaw"

Rozliczenie podatkowe we Francji, nierezydent

gustawgustaw / 2009-06-15 21:19
Witam wszystkich
Mam nastepujacy problem, pracuje na stale w Polsce. Teraz wyjechalem na kilka miesiecy do Francji na stypendium. Ale wlasnie sie dowiedzialem ze jest one opodatkowane we Francji. Naczytalem sie juz artykulow i wypowiedzi na forach na temat rozliczen w tym przypadku i wiem jak to rozwiazac po stronie polskiej, ale nie wiem jak po stronie francuskiej.
1. tzn chodzi mi dokladnie o to czy musze cos robic we Francji abym nie zostal uznany jako rezydent francuski???
2.Czy w rozliczeniu francuskim podaje adres zamieszkania polski czy francuski, bo wynajmuje we Francji mieszkanie i na nie tez dostaje bilanse plac
3. Jaki NIP podaje w rozliczeniu francuskim?

Dziekuje serdecznie za podpowiedz. Pozdrawiam

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

gustawgustaw / 2009-06-18 18:06
Droga Belladono,
mam wiele watpliwosci co do rozliczenia. Pracuje na stale w Polsce, w tym roku dodatkowo pracuje 6 miesiecy we Francji (kontrakt). Dowiedzialem sie ze bede musial sie rozliczac tutaj we Francji.
1.Jaki adres musze podawac w rozliczeniu francuskim? Podczas pobytu we Francji mam takze kontrakt na mieszkanie. W Polsce jestem dalej zameldowany i przez caly rok otrzymuje wynagrodzenie.

2.Zakladam ze powinienem we Francji rozliczac sie jako nierezydent i wtedy zgodnie z prawem francuskim moge zaplacic tutaj mniejsze podatki jesli dostarcze informacje o dochodzach polskich, ktore sa po prostu male. Gdzie i jakie dokumenty moge uzyskac w Polsce o moim przychodzie rocznym, zakladam ze bede musial je tlumaczyc, ale co zrobic z waluta? To samo zreszta dotyczy, przypadku tlumaczenia dokumentow z francuskiego na polski, urzedy same juz sobie waluty przelicza w tlumaczeniach dokumentow o dochodach?

Dziekuje za pomoc
gustawgustaw / 2009-06-19 19:33
Dziekuje bardzo bardzo za odpowiedz.
Mam jeszcze takie pytania:
1. Jak bede przeliczal waluty z euro na zl, lub vice versa, to jak wezme kurs mniej korzystny dla mnie to to jest zgodne z prawem?. Np. dokladnie nie bede sprawdzac ile wynosi kurs w kolejnych miesiacach i dokladnych dniach euro do zlotowk i i wezme po prostu 5zl, wiedzac ze ten kurs przez caly okres nie byl przekroczony?

2.Na zaswiadczeniach francuskich o dochodach pracodawca wstawia mi adres polski (w miesiecznym bilansie), czy to jest ok? (jest to adres wynajetego mieszkania oczywiscie mam na to umowe itd)?
Czy jesli takie dowody dochodow zagranicznych zobaczy nasz US to nie bedzie sie czepial?


3.W przypadku potrzeby dostarczenia zaswiadczenia o zarobkach zagranicznych wykonuje tlumaczenie przysiegle, ale zakladam ze waluta zostaje ta sama?
Czy mam jakies rozliczenia swoje prywatne tez przedstawiac, czy to juz urzad sam sobie bedzie przeliczac, jesli bedzie taka potrzeba oczywiscie?

4. Jesli zeznanie polskie bede przesylal poczta lub ktos za mnie po prostu zaniesie i bede chcial takze dla strony francuskiej zaswiadczenie o dochodach w Polsce to jak moge to uzyskac, wystarczy ze zostawie w Polsce kilka zdan na kartce (podanie), ze upowazaniem taka i taka osobe o numerze dowodu itd do odebrania tego i tego, podpis itd?

Poniewaz we Francji bedzie mi potrzebny dowod ile zarobilem w Polsce (dochod), a wole przetlumaczyc takie zaswiadczenie niz przynajmniej 6 stron zeznania podatkowego (zdaje sie Pit-36)


5. Nie mam jeszcze NIPu francuskiego, wiec moze na poczatek wezme za przyklad Polske. Czyli czy jezeli w Polsce pracuje ktos kto jest nierezydentem Polski to w Polsce otrzymuje tez numer NIP? Czy posluguje sie NIPem z tego kraju co jest rezydentem

Dziekuje bardzo za pomoc
gustawgustaw / 2009-06-22 14:35
Droga Balladyno
Chcialbym wrocic do kwestii przeliczania walut przy rozliczaniu zagranicznych dochodow w Polsce. Dokladnie chodzi o kurs wymiany. Stosuje sie kurs wymiany banku gdy pracodawca zagraniczny przelewa pieniadze na konto w zl (zatem bank mi zamienia to na zl) i wlasnie ten kurs sie bierze pod uwage co mi te pieniadze przeleja? Czy chodzi bardziej o to, ze jesli pracodawca przelewa pieniadze na konto w euro i leza ona caly czas na tym koncie w tej walucie, i leza sobie nadal w euro to musze szukac przy zdawaniu polskiego zeznania, jaki przelicznik euro/zl mial ten bank w dniu przelania kasy na moje konto, mimo iz i tak nie mialem nic wspolnego z waluta Polska?

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

gustawgustaw / 2009-06-22 14:37
Droga Belladono,
Co do kwestii podawania NIP zagranicznego w Polsce faktycznie znalazlem w druczku na to miejsce, ale po co Polskiemu US moj NIP zagraniczny?
Poza tym jak przeczytalem kilka artykulow, to w jednych bylo napisane ze musze to zglaszac a w drugich ze niekoniczenie, to jaka jest prawda? Ustawy doszukac sie nie moge
Dziekuje
gustawgustaw / 2009-06-24 10:18
Przepraszam,
ale tu powstala kolejna watpliowsc, bo w wielu artykulach dochod mieszany jest z przychodem i sam juz nie wiedzialem co mam brac pod uwage jesli chodzi o prace za granica, postanowilem wiec siegnac do PIT-ZG i tam jest tylko miejsce na DOCHOD, wiec jesli powinienem przeliczyc przychodz to gdzie pozniej mam ten przychod umiescic? (chodzi o metode wylaczenia z progresja)?
Dziekuje
gustawgustaw / 2009-06-25 11:14
Witam Ponownie.
Moze opisze dokladniej, poniewaz nie chcialbym popelnic jakiejs pomylki.

Francja ma delikatnie inny system, tzn podatki za rok poprzedni placi sie dopiero w roku nastepnym, nie placi sie zaliczek tak jak w Polsce. Dlatego tez na druczku do rozliczenia mam podana kwote przychodu (X) i po niej od razu kwote ktora podlega opodatkowaniu (Y) i to co dostalem na reke (Z). Ta kwota podlegajaca opodatkowaniu (Y) jest wyzsza niz to co dostalem na reke. Dokladnie jak przesledzilem miesieczne bilanse francuskie to Z=Y-(skladkaNaUbezpieczenieSpoleczneNieZwolnionaZPodatku+zwrotDluguSpolecznego). W bilansach francuskich istnieje tez kwota ubezpieczenia spolecznego zwolniona z podatku i ona nie bierze udzialu w wyliczaniu podatku francuskiego, czyli jest odjeta od przychodu, gdy liczymy kwote ktora Francja mi opodatkuje.

Wiec koniec koncem ktora kwote mam podac w PIT ZG?
Mi sie wydaje, podkreslam tylko sie wydaje, ze Y.
Dziekuje bardzo za pomoc.
gustawgustaw / 2009-06-25 22:33
Witam
1. Jesli chodzi o stosunek pracy to jest to kontrakt na badania naukowe na uniwersytecie (do pracy dr) wiec chyba moge to traktowac jako umowe na czas okreslony?

2. Wiec jesli chodzi o diety to:
Jesli pracowalem 6 miesiecy, to licze 6miesiecy*(31lub30)*30%*dietaDlaFr
czy tez
30*dietaDlaFr
czy tez moze moge wybrac lepsza opcje?

3. I wracajac do KUP, to musze sobie potlumaczyc z bilansow francuskich na co mi potracali pieniadze, sprawdzic czy moge to odliczac zgodnie z ustawami polskimi?
I wtedy dopiero moge te kwoty odejmowac od przychodu? aby ustalic dochod wedlug polskich norm?

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy