Forum

Komentarze użytkownika "kryrog"

Komentarze użytkownika: kryrog

Czy wniosek o raty przerywa bieg przedawnienia grzywny ?

kryrog / 2013-04-04 18:43
Wiem że grzywna przedawnia się po 10 latach od prawomocności wyłączając okres pozbawienia wolności. Pytanie - czy wniosek o spłacanie tej grzywny w ratach przerwa bieg okresu przedawnienia ? Minęło 10 lat, raty nie zostały jeszcze spłaconew całości- czy można resztę umorzyć ?

Ile urlopu ?

kryrog / 2013-03-04 12:50
Mam zamiar rozwiązać umowę o pracę z dniem 15 lipca 2013 w związku z przejściem na emeryturę.Proszę o informację , w jakiej wysokości / ile dni/ należy mi sie urlopu za ten rok który chcę wykorzystać przed przejściem na emeryturę ?
Z góry dziękuję za pomoc

Renta rodzinna - czy jeszcze można podwyższyć ?

kryrog / 2013-02-27 08:38
Chłopak stracił oboje rodziców w wypadku 10 lat temu, otrzymuje rentę bo nadal się uczy.Ma 20 lat. Ostatnio przeglądaliśmy dokumenty i okazało się , że dostał rentę tylko po matce która była ubezpieczona aż do śmierci, natomiast ojciec 2 lata przed śmiercią nigdzie nie pracował ale wcześniej był 14 lat ubezpieczony w Zus. Z dokumentów wynika, że jest to tylko renta po matce a ubezpieczenie ojca nie było brane pod uwagę przy orzekaniu o rencie.Czy po tak długim okresie może chłopak starać się o doliczenie okresu ubezpieczenia ojca czy to juz uległo przedawnieniu ? Chłopak ma zamiar uczyć sie do 25 lat, czyli jeszcze ok. 5 lat pobierałby wyższą rentę rodzinną. Z góry dziekuję za pomoc.

Prośba o pomoc prawną

kryrog / 2013-02-26 07:21
Mieliśmy w rodzinie wypadek w którym zginęli rodzice 20 letniego chłopaka.Chłopak sie uczy i jest pod opieką babci. Otrzymuje co miesiąc rentę rodzinną po rodzicach. Babcia jest jego opiekunem , ale nie została ustanowiona rodziną zastępczą.
Pytanie - czy babcia może odliczyć ulgę na dziecko skoro jest z nim we wspólnym gospodarstwie a chłopak się jeszcze uczy?
Zaznaczam że chłopak ma rentę rodzinną.
Z góry dziękuję za pomoc

Odwieszenie emerytury-jaka kwota?

kryrog / 2013-02-25 09:36
Składam wniosek do ZUS o podjęcie wypłaty wcześniejszej emerytury przyznanej mi ale zawieszonej na skutek kontynuowania pracy. Wniosek + świadectwo pracy złożę w dniu 27 lutego br. Pytanie ; czy emeryture będzie odwieszona z dniem 1 lutego i wypłacona za cały miesiąc luty czy tylko za 2 dni lutego ?

Re: Waloryzacja emerytur -jakie zmiany?

kryrog / 2013-02-13 18:09
Od 1 marca emerytury wzrosną o 4 %, ale tylko te przyznane do dnia 28 lutego 2013/ należy złożyć wniosek do końca lutego-liczy się data złożenia wniosku/jeżeli oczywiście nabyło się już prawo do emerytury/.Natomiast kwota bazowa w tym roku to 3080,84 zł /obowiązuje od 1 marca 2013 - czyli skorzystają te osoby, które złożą wnioski emerytalne po 1 marca br/.

Jaka waloryzacja emerytur w 2013 ? - nowe wskaźniki

kryrog / 2013-02-11 14:43
W związku z ogłoszeniem w dniu 11.02.,br na stronach GUS wskaźnika realnego wzrostu przecietnego wynagrodzenia w roku 2012 w stosunku do 2011 tj. 99,9 / obniżenie o 0,1%/ - można już obliczyć dokładny procet waloryzacji emerytur /wskaźnik cen towarów dla gspodarstw emerytów to 4,0%/ - tylko dokładnie nie wiem jak. Proszę o pomoc, bo wiem , że to jest suma wskaźnika 4% plus 20% z realnego wzrostu wynagrodzenia, ale jak wynagrodzenie maleje, to nie wiem jak to obliczyć. Z góry dziękuję!

Czy kwota bazowa wzrośnie w tym roku?

kryrog / 2013-01-21 12:46
Mając juz dane z GUS z 18 stycznia br./ przecietne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za 2012 rok- kwota 3728,36 zł/ - czy można obliczyć o ile / i czy wogóle/ wzrośnie w tym roku kwota bazowa , czy trzeba cierpliwie czekać do 11 lutego? Od tego uzależniam termin złożenia wniosku o emeryturę / luty - wówczas obejmie mnie waloryzacja , czy marzec - wyższa kwota bazowa/ ?

Rezygnacja z OFE a wysokość wcześniejszej emerytury

kryrog / 2013-01-19 10:16
Wybieram się na wcześniejszą emeryturę / kobieta rocznik 1953/, wiem że we wniosku o emeryturę muszę złożyć rezygnację z OFE i te moje 61 tys. zł zostanie przelane do budżetu państwa a nie do ZUS-u , ale nie wiem , jakie to będzie miało konsekwencje dla mnie tzn. czy ma to wpływ na obliczenie i wysokość mojej emerytury z ZUS ? Czy wysokość mojej emerytury będzie taka, jaka byłaby w sytuacji gdybym nie przystąpiła do OFE ?

Re: waloryzacja dodatku dla 100-latka

kryrog / 2013-01-11 13:45
Bardzo dziękuję za wyczerpującą informację, tylko jeszcze pytanie - czy jeżeli od 1 marca kwota bazowa wzrośnie, to czy ZUS z urzędu podniesie ten dodatek, czy na wniosek mojego ojca?

waloryzacja dodatku dla 100-latka

kryrog / 2013-01-11 11:12
Mój ojciec z racji ukończenia 100 lat pobiera dodatek dla stulatka w wysokości obecnej kwoty bazowej. Czy dodatek ten będzie waloryzowany w marcu br. ?

Najnowsze wpisy