Forum

Komentarze użytkownika "Magdalaena"

Komentarze użytkownika: Magdalaena

konto dla seniora

Magdalaena / 2013-02-02 00:13
Szukam oferty bankowej dla starszej osoby, która chciałaby tam ulokować sporą sumę pieniędzy. Ta osoba nie ma jeszcze konta, więc może uda się załapać na jakąś promocję dla nowych klientów?

Warunki brzegowe są takie
- bank z naziemnymi oddziałami,
- darmowe konto mimo niekorzystania z karty płatniczej i braku regularnych wpływów
- możliwość podpięcia przyzwoicie opodatkowanych lokat albo rachunków oszczędnościowych.
Magdalaena / 2011-02-10 22:56
@tańczący_z_fundami - dzięki. Usiłowałam znaleźć jakieś informacje na ten temat, ale nie wpadłabym, żeby obwiniać opiekuńcze państwo i podejrzewałam raczej pazerne fundusze.
BTW te 2,5 % kosztów to tanio. Fundusze inwestujące bezpośrednio domagają się 4 %.

@robertkajzer - Czekam na kolejną bessę ;-)

Fundusze inwestujące w zagraniczny fundusz matkę

Magdalaena / 2011-02-08 00:30
Szukając jakiegoś fajnego funduszu do zainwestowania zaczęłam czytać ogólne informacje o tym, co robią z moimi pieniędzmi.
Okazuje się, że w przypadku rynków zagranicznych rzadko mamy do czynienia z kupowaniem przez fundusz poszczególnych akcji.

np. ING Subfundusz Ameryki Łacińskiej (L) „realizuje cel inwestycyjny Subfunduszu poprzez inwestowanie do 100% Aktywów Subfunduszu w tytuły uczestnictwa funduszu zagranicznego ING (L) Invest Latin America wyodrębnionego w ramach ING (L) Invest otwartego funduszu inwestycyjnego o zmiennym kapitale (SICAV)." http://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/sfi/fi.html?ISAL

Czy to nie jest trochę niepokojące ? Rozumiem, że ja kupuję fundusze, bo mam mały kapitał, nie znam się na akcjach i nie mam czasu na siedzenie na giełdzie. Ale ludzie z polskiego ING są chyba fachowcami i robią to zawodowo. Obracają sporym kapitałem (prawie 10 milionów złotych). Dlaczego zatem nie kupią akcji poszczególnych spółek tylko JU funduszu matki ? Albo dlaczego fundusz matka nie sprzedaje mi bezpośrednio swoich JU ?
Polski fundusz pobiera 2,5 % w ramach kosztów zarządzania, ale jak widać niewiele mają do roboty.
Czy w ogóle warto inwestować w takie fundusze, czy trzeba traktować je podejrzliwie ?

cena JU znaczenie?

Magdalaena / 2011-02-05 17:17
JU to jednostka uczestnictwa.
I faktycznie kupujesz fundusze w paczkach zwanych jednostkami, ale możesz kupować ułamki tych paczek.
Np. inwestujesz 200 zł, JU kosztuje 120 zł, więc nabywasz 1,66 JU.
Ma to sens o tyle, że nigdy nie wiesz po jakim kursie kupisz fundusz, a więc ile JU dostaniesz za swoją kasę.

Jak inwestować w fundusze ?

Magdalaena / 2011-02-05 15:21
Najpierw o mnie:
Konto w SFI mBanku założyłam sobie w grudniu 2009 r. i od tego czasu powolutku zwiększam swoje zaangażowanie w fundusze. Na razie jestem raczej na plusie (w końcu jest hossa), ale mam wrażenie, że te moje inwestycje są trochę zbyt intuicyjne / przypadkowe i czuję potrzebę teoretycznego dokształcenia się.
Wybieram fundusze, bo nie mam dość czasu, żeby codziennie śledzić giełdę (mam eMaklera, ale brałam udział tylko w IPO). Większość kapitału trzymam na lokatach i rachunkach oszczędnościowych i dlatego nie widzę sensu inwestowania w fundusze pieniężne czy mieszane, bo możliwy zysk jest niewiele wyższy niż na lokacie, a strata bardziej prawdopodobna.
Zaznaczam, że mój cel inwestycyjny to raczej wyciągnięcie z oszczędności paru procent więcej niż dają najlepsze lokaty, a nie zostanie milionerką przed czterdziestką.

Oczywiście wielokrotnie szukałam w Google odpowiednich informacji, ale znajduję głównie ogólne wyjaśnienia, co to jest jednostka uczestnictwa i rady, żeby dopasować swoją strategię inwestycyjną do własnych celów i planów (i tak na to wpadłam).
Na drugim biegunie są serwisy w stylu opiekuninwestora nastawione wyłącznie na sprzedaż własnych usług w tym strategii inwestycyjnej. Na razie nie jestem nimi zainteresowana, bo chcę stworzyć właśnie własną strategię, a ewentualne koszty abonamentu uczyniłyby cały biznes z funduszami nieopłacalnym.

Czy możecie polecić jakieś sensowne książki dotyczące samego inwestowania (czyli wybierania jaki fundusz wybrać, kiedy kupić i kiedy sprzedać) ?
Najchętniej takie, które są dostępne w bibliotece ;-)
Może blogi ?
Znalazłam bardzo dużo takich darmowych danych i porad dotyczących giełdy, a o funduszach malutko.
Czy ktoś z Was kupił i przeczytał reklamowaną tutaj książkę „Fundusze inwestycyjne w praktyce” Edyty Dudy - Piechaczek ? W bezpłatnym fragmencie są same ogólniki (w tym spore fragmenty ustawy) - czy reszta zawiera konkretne rady ?

Najnowsze wpisy