Forum

Komentarze użytkownika "matysek"

Komentarze użytkownika: matysek

matysek / 2011-03-27 21:47
Witam ponownie
Czyli jesli dobrze rozumiem, w rozliczeniu za 2011 (ale dopiero za 2011, czyli rozliczenie wykonywane w 2012 roku)
1. nie bedzie mozna juz uzywac kursow walut z bankow do ktorych przelewane sa zarobki (takie ujednolicenie zasad) ???

2. chce sie jeszcze upewnic do rozliczenia za 2010 rok, bo moj bank nie udostepnia kursow, wiec przeliczam zgodnie z kursem oglaszanym przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu??? - czyli tak jak w nowej ustawie - (bo cos kojarze ze rozliczalem w roku poprzednim z dniem wczesniejszym ale czasami musialem kilka dni sie cofnac, ale szczegoly wylecialy z glowy)

3. dni robocze to tylko poniedzialek, wtorek, sroda, czwartek i piatek ?

Dziekuje za pomoc

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

matysek / 2011-03-26 22:40
Witam ponownie na forum.
Dziekuje za pomoc w poprzednim roku (w szczegolnosci Belladonnie i Zulce)
W tym roku chcialbym dowiedziec sie czy cos zmienilo sie dla mojego przykladu przy rozliczeniu za rok 2010.

Przestawie krotko swoja sytuacje:
Pracuje na stale w Polsce. W 2010 znow wyjechalem do Francji na 6 miesiecy na stypendium ktore jest opodatkowane we Francji i tam place ten podatek. W Polsce bylem w tym czasie na platnym urlopie szkoleniowym. Mam status rezydenta w Polsce i status nierezydenta we Francji.

W poprzednim roku rozliczalem sie nastepujaco w Polsce:
- skladalem dokumenty PIT/ZG i PIT-36
- do wyliczenia stopy procentowej uzywalem metody wyłączenia z progresją
- od dochodu zagranicznego, ktory sumowalem z polskim, odliczalem 30% diety za kazdy dzien i odliczalem KUP za kazdy miesiac
- do przeliczenia EURO na PLN, uzywalem danych z NBP z dnia wczesniejszego od dnia otrzymania kasy, bo bank do ktorego przelewaja mi kase we Francji nie posiada/ nie udostepnia przeliczania EUR/PLN.

Czy w tym roku cos sie zmienilo, na tyle co udalo mi sie wyszukac na tym forum zdaje sie ze nie bylo zadnych zmian.
Dziekuj za pomoc.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

matysek / 2010-04-13 10:40
Witam Ponownie
Mam jeszcze takie pytanie. Poniewaz bede musial przedstawic zaswiadczenie o dochodach w dwoch miejsach w dwoch roznych celach, jedne to miedzy innymi w zagranicznym urzedzie podatkowym, a drugie do celach uzyskania swiadczen socjalnych na polskiej uczelni wyzszej i taki tez cel podaje na wniosku o wydanie zaswiadczenia. I moje pytanie brzmi, czy na takim zaswiadczeniu bedzie podany cel uzyskania tego zaswiadczenia, bo nie wiem czy od razu nie pisac drugiego wniosku? Podkreslam ze w zagranicznym urzedzie ksero mi wystarczy do wykonania tlumaczenia.
matysek / 2010-04-13 10:35
We Francji dostalem stypendium z kasy regionalnej (bo zdaje sie rzadowe jest nieopodatkowane) ale moje jest , zgodnie z tym prawem co tu jest z tego stypednium placili mi kase miesiecznie i na ktora podpisalem kontrakt (tzn na prace wykonana w ramach doktoratu), z tej kasy placili mi miesiecznie ich zusy itd, i reszte mi wyplacali. Pit ktory mi wyslali, to maly swistek na ktorym napisane jakie sa dochody (nie przychodzy wlasnie) za rok 2009 za wykonana prace w ramach doktoratu na stanowisku "badacza" i to mam wpisac do francuskiego zeznania i wyslac do urzedu dla nierezydentow.
To troche poplatane, bo mam informacje ze otrzymalem stypednium, ale wyplacane jest one jako pensja za kontrakt.
Wiec po pierwsze w jakie pole je wpisac w PI/ZG? (stosunek o prace, czy stypendium)
Czy jesli w pole do stypendium to moge tez diety odliczac?
Dziekuje za pomoc
matysek / 2010-04-11 18:27
I jeszcze taki maly szczegol, bo ta kase co dostaje to podpisalem kontrakt, ale w niektorych miejsach jest ze to jest kasa ze stypednium. Czy ptzy stypednium tez moge diety odliczac?

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

matysek / 2010-04-11 17:17
Witam Ponownie
Mam jeszcze jedna mala watpliwosc co do odliczania KUP.
Poniewaz moj kontrakt we Francji obowiazuje od 15 lutego przez 6 mięsiecy, no i na kontrakcie napisane jest ze do 14 sierpnia (właczenie).
Wiec odliczajac KUP mam go wziasc za cale 6 miesiecy, bo jakos mi sie wydaje ze od 15 lutego do 14 sierpnia to nie jest 6 miesiecy (przez to ze luty ma mniej dni), sam nie wiem jak to ujac i jak to sie liczy.
Dziekuje za pomoc
matysek / 2010-03-27 17:00
Tak tak o to mi chodziło, ale dziękuje za uwagę, dotyczącą słownictwa.
matysek / 2010-03-27 15:40
Dziekuje bardzo za odpowiedz/pomoc.
Chcialbym sie jeszcze upewnic z jedna sprawa, jesli chodzi o przeliczanie euro na zlotowki.
Tzn diet nie musze zdaje sie przeliczac na zlotowki?, tylko biore np zalozmy ze
- mowimy o kwietniu (30dni),
- zarobki 1500 euro na miesiac kwiecien,
- dieta 45 euro
- wyplaca za kwiecen przyszla na konto 12 kwietnia, biore kurs za euro z 11 kwietnia, zalozmy 4,2zl (zakladajac ze 11 kwiecien to dzien roboczy:))
to robie takie wyliczenie na miesiac
(1500E- (30%*45E) * 30dni) * 4,2zl - 111,25zl= "Kwota za kwiecien do rozliczenia polskiego"
Zgadza sie? Czy moze gdzies robie blad?
Dziekuje za pomoc.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

matysek / 2010-03-27 14:36
Witam ponownie,
Chciałbym się dopytać czy nadal istnieje możliwość wyboru odliczania/odejmowania od zarobków zagraniczny albo max 30 diet rocznie, albo 30% diet za każdy dzień pobytu. Po przeszukaniu zasobów w sieci nie mogłem uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.

Pytanie związane jest z tym, iż uzyskiwałem zarobki we Francji przez 6 miesięcy i z przyczyn oczywistych druga metoda jest dla mnie bardziej opłacalna.
Dziękuje,
matysek / 2010-03-25 23:47
Czyli sadzisz ze mimo, iz mam mam KUP kilka razy wiekszy niz progi 2000 i 2500, to nadal moge od zarobkow z Francji 6*111,25zl odliczyc???
Zalozenia:
- pracowalem we Francji 6 miesiecy (1 umowa)
- pracowalem w Polsce 12 miesiecy (1 umowa)
- KUP standardowy 1335 + duzo wiekszy KUP ale zwiazany z prawami autorskimi
Dziekuje za pomoc
matysek / 2010-03-25 23:17
Dziekuje za odpowiedz, ale zdaje sie nie zrozumielismy sie. Tzn wiem jak rozliczyc sie z tym wiekszym KUP ale bez zarobkow we Francji.
Precyzujac, chodzilo mi o to, ile moge odliczyc KUP za 6 miesiecy pracy we Francji od zarobkow francuskich, gdy podczas calego roku otrzymywalem pensje w Polsce.
Wiec standardowo (czyli bez tych praw autorskich) w Polsce mialbym KUP 1335zl, ale w picie ktory otrzymalem w pracy w Polsce mam oprocz 1335 jeszcze pozniej kwote o wiele wieksza, ktora przekracza wszystkie progi KUP (zwiane z prawami autorskimi). Wiec kwestia jest taka czy przekroczylem progi KUP, czy tez nie, implikujac czy moge odliczyc od francuskich zarobkow 6*111,25, podkreslam ze w Polsce pracowalem tylko w jednym stosku pracy.
Dzieki za podpowiedz
matysek / 2010-03-25 22:03
Wiec podsumuwujac, z pracy w Polsce wykorzystalem 1335,00 za 2009 rok, to spokojnie moge sobie 6*111,25zl odjac od francuskich zarobkow, bo z tego co widze to limit 2002,05zl, zgada sie (pracowalem we Francji 6 miesiecy)?

Ale tu tez pojawia sie drugi problem, bo dokladnie nie wiem czy tak na prawde wykorzystalem w Polsce tylko 1335zl (pracuje w Polsce tylko w jednym miejscu), bo na picie ktory otrzymalem z pracy mam oczywiscie kwote 1335zl za KUP (pole 37), ale pozniej mam jeszcze kwote o wiele wieksza zwiazana z powiekszonymi KUP (pole 42, kwota to jest wieksza kilkakrotnie od limitu 2002,05) i zwiazane to jest z prawami autorskimi w wykonywanej pracy.
Dziekuje za podpowiedz
Wiec wlas

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

matysek / 2010-03-25 21:15
Dzien dobry
W Polsce otrzymuje place przez caly rok, i dodatkowo przez kilka miesiecy badac na urlopie platnym szkoleniowym przez 6 miesiecy we Francji, tutaj takze otrzymywalem wyplate (kontrakt). Wiem, ze mam rozliczyc sie takze z tego w Polsce na zasadzie metody wylaczenia z progresja, moje pytanie natomiast jest nastepujace:
Czy przy przeliczeniu francuskich zarobkow, w kazdym miesiacu moge odejmowac koszty uzyskania przychodow (111,25zl), bo juz przeciez raz w tym czasie byly odjete od polskich zarobkow?
Nie wiem wlasnie czy te koszty sa przypisane do osoby, czy oddzielnie do kazdej pracy?
A moze jeszcze jakas inna zasada jest, bo gdzies o uszy mi sie obilo, cos o kosztach przy wiecej niz jednym stosunku pracy? Ale to sie liczy jak w jednym kraju sa te dwie prace?
Dziekuje slicznie za pomoc, bo jestem w kropce

Najnowsze wpisy