Forum

Komentarze użytkownika "picadily"

Komentarze użytkownika: picadily

Dodatkowe 30 minut w pracy na poczet przerwy - legalne?

picadily / 2012-10-23 17:52
Witam,

Pracuję przy komputerze. W poprzedniej pracy byłem zobowiązany do pozostawania w pracy 8 godzin dziennie i w tym miałem do wykorzystania 55 minut przerwy (30 minut ustawowo i dodatkowe 5 minut za każde 2 godziny pracy przed komputerem).

Nowy pracodawca wymaga, abym pozostawał w pracy przez 8,5 godziny, z czego 30 minut przysługujące na przerwę jest niepłatne. Oprócz tego przysługuje 15-minutowa przerwa śniadaniowa.
Czy te niepłatne 30 minut jest legalne? Czy nie powinienem mieć 10 minut więcej przerwy dziennie (ponad te 30+15) z uwagi na pracę z monitorem ekranowym?

Re: Wymiar należnego urlopu w nowej pracy (po przerwie)

picadily / 2012-10-23 17:47
Jeszcze jedno pytanie, bo wczytałem się i mi się rachunki nie zgadzają. Do końca września miałem i wykorzystałem 15 dni urlopowych.

Jeśli na dzień 26 października będę miał 7 dni urlopu, będzie to znaczyło, że łącznie w 2012 roku tych dni mam tylko 22 (15+7). Czy to oznacza, że 15-dniowa przerwa w pracy pozbawiła mnie 4 dni urlopu?

Gdybym został w poprzedniej pracy, to 12 października po prostu doliczyłoby mi się 6 dni.

Proszę o dodatkowe wyjaśnienie.

Re: Wymiar należnego urlopu w nowej pracy (po przerwie)

picadily / 2012-10-22 18:06
Super, dziękuję bardzo. Wszystko jasne. Założenie 1/1 oczywiście prawidłowe. Pozdrawiam!

Wymiar należnego urlopu w nowej pracy (po przerwie)

picadily / 2012-10-21 22:04
Witam serdecznie,

w 2004 roku ukończyłem liceum ogólnokształcące, natomiast 12 października 2010 uzyskałem dyplom uczelni wyższej.

Od lutego 2008 byłem zatrudniony na umowę o pracę. Wiem, że 12 października 2012 otrzymałbym dodatkowe 6 dni urlopu (2 lata pracy po uzyskaniu dyplomu). Problem w tym, że otrzymałem wypowiedzenie i stosunek pracy ustał w dniu 30 września 2012. Oczywiście byłem zobowiązany do wykorzystania należnego mi w 2012 roku urlopu (proporcjonalnie).

Przez 15 dni pozostawałem bez pracy i podjąłem nową pracę w dniu 16 października. Jak ta 15-dniowa luka wpływa na mój wymiar urlopu. Czy już przysługuje mi 26 dni urlopu? Ile dokładnie powinienem mieć urlopu w tym roku i od kiedy mogę z niego korzystać?

Z góry dziękuję za pomoc.

Najnowsze wpisy