Forum

Komentarze użytkownika "tomas_7"

Komentarze użytkownika: tomas_7

Darowizna czy dożywocie?

tomas_7 / 2010-02-24 20:22
Witam! Mój znajomy posiada majątek (dom+samochód). Chce mi go w jakiś sposób przepisać. I teraz mam pytanie czy lepiej będzie jeśli zrobi to w darowiźnie czy za pomocą dożywocia? Chcę dodać, że posiada jeszcze 2 synów, którzy nie utrzymują z nim kontaktu. Oczywiście chodzi mi o to, żeby nie mieli oni jakiegokolwiek prawa do majątku, m.in o zachowek. Czy może mi ktoś wytłumaczyć?
tomas_7 / 2010-02-25 11:10
Ale z tego co wiem to miały wejść jakieś nowe przepisy w związku z darowizną na wypadek śmierci? Czy to już aktualne? Mój znajomy właśnie chce się zabezpieczyć, bo boi się że po mogę go wyrzucić z lokalu, a on chce w nim mieszkać do śmierci.
Mam jeszcze jedno pytanie: czy będąc z żoną w separacji ma ona prawo do jego majątku?
tomas_7 / 2010-02-25 11:54
Panie wiwan troszkę namieszałem:\ Znajomy nie ma separacji, ale ma rozdzielność majątkową. Zostawił żonie dom, i od momentu wyprowadzki wybudował nowy. Teraz chodzi mi o obecną sytuację. Mam rozumieć, że żona nie ma już żadnego prawa do jego obecnego majątku, tak? W takiej sytuacji co będzie lepszym rozwiązaniem dla mnie i dla niego? Tak, żebym nie miał problemów z zachowkiem itd, a on żeby do końca życia miał prawo do mieszkania w tym domu.
tomas_7 / 2010-02-25 13:46
Czyli mam rozumieć, że według Pana umowa dożywocia będzie w tym przypadku lepszym rozwiązaniem? Bo się trochę pogubiłem, na początku Pan napisał, że umowa darowizny będzie lepsza ze względu na bezpieczeństwo...
tomas_7 / 2010-02-25 17:57
A jeśli chodzi o kwestie podatkowe to jak się przedstawia sprawa?? Co jest bardziej korzystniejsze?
tomas_7 / 2010-02-25 19:43
W takiej sytuacji myślę, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie jednak umowa dożywocia.
A czy nie orientuje się Pan czy weszła już ustawa o darowiźnie na wypadek śmierci? Wiem, że nad projektem pracowano w 2009 r. i podobno na początku 2010 r. miał wejść w życie.
tomas_7 / 2010-02-25 22:06
W takim razie czym będzie się różniła darowizna na wypadek śmierci od dożywocia? W jednym i drugim będzie można zastrzec prawo do opieki, mieszkania itd.
tomas_7 / 2010-02-26 10:47
Panie Wiwan napisał Pan, że od obdarowanego można dochodzić zachowku. A czy to dotyczy tej ustawy, która ma wejść czy obecnej?
Na początku napisał Pan, że ze względów "bezpieczeństwa" od Synów umowa darowizny będzie lepsza, bo właściwie niepodważalna. Czy to znaczy, że w umowie darowizny można całkowicie pozbawić rodzinę zachowku? Bo się trochę pogubiłem
tomas_7 / 2010-02-26 12:34
Bardzo Panu dziękuje. Nie da się ukryć, że temat nie jest prosty...
Może i nie jest Pan ekspertem, ale dość solidnie wytłumaczył Pan mi na czym rzecz polega i jestem Panu bardzo wdzięczny. Pozdrawiam bardzo serdecznie i jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie się tematem:-)

Najnowsze wpisy