Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-19 20:07
Powinno być OK. Więc miałem rację w swej pierwszej odpowiedzi z 10 czerwca. KRUS miałby rację w sytuacji, gdyby to mama była 'głównym' rolnikiem. Wtedy rzeczywiście byłby konflikt między jej oświadczeniem do MOPS/GOPS o nieprowadzeniu dz. rolniczej, a podleganiu w tym czasie KRUS.

Na stronie MPiPS jest wyjaśnienie też, które może dotarło do KRUS w sprawie takiej jak Wasza.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-18 20:48
Jesteś bratem 'mayrtuni' ?
Co znaczy 'stwierdzili' ? Jest decyzja Kasy. Na jaki powód albo zapis (art., par., ust.) ustawy się powołują ?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-06-18 20:45
Twój staż ubezpieczeniowy NIE ma znaczenia dla Twojego ewentualnego prawa do renty rodzinnej po ojcu. Ma/będzie miał znaczenie gdybyś chciał uzyskać z ZUS swoją rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Orzeczenie o niezdolności do pracy wydaje lekarz orzecznik ZUS. ZUS kieruje do niego.

Jak napisałem - warunkiem uzyskania renty rodzinnej będzie orzeczenie całkowitej niezdolności i tego, że powstała w w odpowiednim momencie życia. Orzeczenie o tym, że powstała w wieku 32 lat NIE da prawa do renty rodzinnej po ojcu. Bo za późno. Orzeczenie o tym, że powstała w wieku 25 lat- NIE da prawa, bo nie byłeś wtedy już uczniem/studentem.

Podstawa- art. 68, ust. 1, pkt. 3) Ustawy emerytalnej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-06-18 18:25
By jako pełnoletni uzyskać rentę rodzinną po rodzicu należy spełnić warunek bycia całkowicie niezdolnym do pracy, a niezdolność ta ma być uznana za powstałą w wieku do 16 lat lub później - w wieku do 25 ale z dodatkowym warunkiem pobierania wtedy nauki/studiowania.

ZUS nie jest związany orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, więc wniosek o rentę prowadziłby do badania przez orzecznika ZUS. Oczywiście orzeczenie o stopniu przyda się jako element dokumentacji. Z w tym kontekście to 'dobrze', że jest to stopień znaczny tj. najcięższy.

Re: Referendum w sprawie JOW-ów będzie kosztować 100 mln zł

wiwan / 2015-06-18 09:58
Razem w sensie daty- można, ale w ODRĘBNYCH lokalach niestety. Takie przepisy.

Re: Składki ZUS. Sąd Najwyższy: menedżerowie nie mogą płacić jak samozatrudnieni

wiwan / 2015-06-17 21:41
'Bardzo wysokie' to mit ze względu na od lat obowiązujący limit roczny podstawy wymiaru składek -trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach.

Na 2015 jest to 118.770 zł

Nadwyżka nie jest oskładkowana społecznie.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-06-17 21:22
Ubezpieczenie "przy sobie" w ZUS oznacza jedynie ub. zdrowotne (jako) członka rodziny ubezpieczonego. Nie obejmuje więc chorobowego, rentowego, wypadkowego, emerytalnego.
Co do zasady dotyczy to sytuacji, gdy członek ów nie podlega ub. zdrowotnemu z innego tytułu.

Czyli mogłaby Pani z tego ubezpieczenia korzystać wtedy, gdyby nie podlegała ub. zdrowotnemu jako rolnik, a więc w Pani sytuacji też ub. społecznemu. Czyli musiałaby być uprawdopodobniona sytuacja, że żadnej dz. rolniczej na swojej ziemi Pani nie prowadzi i w jej efekcie uznanie przez KAsę, że ub. KRUS Pani nie podlega.

Jak rozumiem dz. rolnicza jest prowadzona, płaci Pani składki do KRUS. Przy tym areale ub. zdrowotne opłaca za Panią budżet Państwa.

Re: Przeliczanie emerytury

wiwan / 2015-06-16 21:28
Najkrócej- NIE. Również w związku z rocznikiem- e. powszechna jest liczona tak jak wcześniejsza- więc taki wniosek o nowe świadczenie niczego nie zmienia.

Re: Przedsiębiorca na urlopie? Za wolne zapłaci sobie sam

wiwan / 2015-06-16 21:17
Co chcesz od przepisów. Zgodziłeś się na to, a JEŚLI Twoja działalność nie opiera się na samodzielności, ma wszelkie znamiona stosunku pracy- to jest nielegalne w świetle art. 22 KP. Możesz dochodzić w sądzie pracy ustalenia istnienia stosunku pracy.

Z kolei w świetle art. 5b Ustawy o PIT- wprowadzasz w błąd fiskusa i nieprawidłowo rozliczasz dochód z 'samozatrudnienia' jako dochód z DG.

Re: Zmiany w abonamencie RTV. Rośnie ściągalność, ale TVP liczy na więcej

wiwan / 2015-06-16 12:59
Bez przesady, że żadna. Tyle, że zważywszy ilość kanałów tj. liczby godzin emisji/ dobę rzeczywiście bardzo blado. Gros tej roboty wykonuje TVP Kultura- ten kanał moim zdaniem jest w 100% misyjnym.

Re: Podatek od bonów rabatowych?

wiwan / 2015-06-16 12:27
Po czyjej stronie- podmiotu wydającego nagrody, czy uczestnika konkursu.
Uczestnik to pracownik, zwykły klient nieprowadzący DG, podmiot prowadzący DG ?

Re: Podatek od darowizny. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć druk SD-Z2

wiwan / 2015-06-15 14:47
No tak. Wynika to z art. 6, ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn- "Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych
po upływie terminów...., zwolnienie ....stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe
naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od
dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego
powzięcia wiadomości o ich nabyciu".

Zatem należy złożyć SD-Z2 z wykazaniem owej kawalerki (jej wartości) i wartości odziedziczonych udziałów w samochodach przed upływem 6 miesięcy- od sprawy spadkowej po ciotce + oświadczenie, że właśnie wtedy dowiedziała się Pani o 'dodatkowym spadku' + dowód na to kiedy się sprawa odbyła- czyli odpis postanowienia sądu.

Powinno to wystarczyć do tego ustawowego 'uprawdopodobnienia'. Choć zawsze rodzi się pytanie, jak to możliwe, że przez 5 lat Pani o testamencie nie wiedziała. Jeśli powód jest prosty- np. odnalezienie testamentu dopiero 'teraz' przez innego spadkobiercę- warto mieć jego oświadczenie o tym, kiedy poinformował Panią o jego treści -jeśli został przeczytany przed postępowaniem sądowym.
Pierwotnie obowiązku zgłoszenia spadku rzeczywiście nie było, ze względu na nieprzekroczony limit 9637 zł obowiązujący dla I gr. podatkowej.

Re: darowizny w PIT fundatora

wiwan / 2015-06-15 13:56
Nie tyle sumują, co są niezależne. Ulga do limitu 6% dochodu pomniejsza podstawę opodatkowania. 1% nie jest ulgą, ale skierowaniem części swojego podatku na konkretny cel.

No chyba, że jest pytanie o kilka darowizn/kilka podmiotów- oczywiście ich kwoty w sumie podlegają limitowi 6%.

Zwracam uwagę, że ulga na darowiznę nie wymaga, by podmiot obdarowany był wpisany na ministerialną listę OPP jak w przypadku podmiotów, którym przekazujemy 1% podatku.

No i w tej kwestii indywidualnej- nie ma przeszkód w ustawie o PIT, aby z ulgi na darowizny skorzystał podatnik, który jest fundatorem a obdarował 'swoją' fundację.

Podstawa- art. 26, ust.1, pkt. 9a ustawy o PIT.

Re: ryczałt a Vat

wiwan / 2015-06-15 12:54
150 tys. Euro (po kursie średnim NBP obowiązującym 1.10. roku poprzedniego) to limit Przychodu, którego przekroczenie powoduje :
- obowiązek przejścia na PKPiR od następnego dnia
- utratę prawa do ryczałtu ewidencjonowanego w roku następnym.

Zwracam uwagę, że chodzi o przychód, a nie dochód.

Kwestia zwolenienia VAT jest odrębna. Zwolnienie podmiotowe- do limitu 150000 zł sprzedaży.

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/z-czym-wiaze-sie-utrata-lub-rezygnacja-ze,235,0,1746923.html

Re: Jaka kwota emerytury netto?

wiwan / 2015-06-15 11:21
Rozwiązanie umowy o pracę, a raczej dostarczenie do ZUS zaświadczenia o tym/ świadectwa pracy z którego to wynika spowoduje rozpoczęcie wypłaty świadczenia i pojawi się decyzja emerytalna ze szczegółami, o których pisałem- tj. kwotą podstawy PIT, składki zdrowotnej, kwotą świadczenia do wypłaty.

Najnowsze wpisy