Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Praca w RUCH

wiwan / 2017-02-14 12:14
Nie tylko ja. Chyba wystarczającą argumentację w kilku kwestiach wprost z KC i ustawy o płacy minimalnej przytoczyłem. Ale jak wolisz-
Nie mam racji. Nie mam z tym problemu. Ty masz rację i masz problem ze swoją umową. Zlikwiduj po prostu ten problem występując ze swoją racją do RUCHu, do sądu albo rozwiązując umowę.
Bez odbioru. Szkoda czasu.

Re: Praca w RUCH

wiwan / 2017-02-14 11:49
Nie wygląda. Np. zlecenie sprzątaczki nijak nie ma znamion umowy agencyjnej, takich jak pośredniczenie w zawieraniu umów itd.

Co do stwierdzenia istnienia stosunku pracy 'z mocy prawa' wypowiedział się w tym wątku już 'szklarek' ze 2 tygodnie temu.

Re: Mieszkanie/dom w Polsce a zycie za granica

wiwan / 2017-02-14 10:54
Nie znam się na agencjach. Można na wszystko pewnie się umówić i zapisać, tylko czy będzie realizowane to inna rzecz. Podejrzewam, że raczej agencje w Polsce nie mają takiego doświadczenia, bazują na transakcjach jednorazowych- tj. doprowadzenia do sprzedaży albo do podpisania umowy najmu.

Czy model jaki znamy z filmów, że agencja stale nadzoruje najem tj. :
- szuka nowego najemcy w razie rozwiązania umowy z poprzednim
- podpisuje nową, wypowiada starą umowę
- pośredniczy w przekazywaniu czynszu
- windykuje czynsz
- jest administratorem, tj. dokonuje np. bieżących napraw, gdy urwie się kran
- reprezentuje właściciela przed wspólnotą, spółdzielnią

itd. jest realny ?

Częściowo tak, ale to chyba kosztowne.

Podatkowo- o zaliczaniu kosztów decyduje wybrana forma opodatkowania przychodów/dochodów z najmu.

Re: Dwóch kredytobiorców, jeden właściciel nieruchomości.

wiwan / 2017-02-14 10:30
W kredycie "RnS" w ogóle nie byłoby to możliwe...

Pytałem, bo częściej chodzi o kwestię PIT po sprzedaży nieruchomości, a to zależy od tego kiedy ona następuje.

Notariusz najprawdopodobniej miał na myśli to, czy w tej sytuacji nie pojawia się kwestia darowizny. Czyli uznania partnerki za darczyńcę, Pana jako obdarowanego.

Moim zdaniem samo wzięcie wspólnego kredytu na nieruchomość jednego z kredytobiorców nie stanowi darowizny (części) nieruchomości.

Natomiast na etapie spłat rat, nawet dokonywanych przez partnerkę doszłoby nie tyle do szeregu darowizn pieniężnych z jej strony, co do stopniowego zwalniania z długu.

Przydatna interpretacja indywidualna - dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 czerwca 2014 r., IPPB2/436-313/14-2/MZ.

Dotyczy co prawda współkredytobiorców będących rodzicami właściciela, ale meritum - NIEdarowizny jest to samo.

Re: Czy można uwzględnic w zeznaniu PIT dziecko które rok wczesniej...

wiwan / 2017-02-14 10:19
Tak, mogą. O ILE spełnione jest kryterium dochodowe (112 000) po ich stronie, skoro jesteś jedynym dzieckiem uprawniającym do potencjalnej ulgi prorodzinnej.

Przeszkoda z roku 2015 nie przekłada się na rozliczenia za rok następny.

Re: PIT-39 - jaki faktycznie uzyskałam przychód

wiwan / 2017-02-14 10:16
No więc w PIT 39 wykazuje Pani 75% uzyskanego przychodu i nigdzie nie wskazuje 'przeterminowanych' 25%.
Podobnie dla obliczenia ewentualnego zwolnienia z PIT od dochodu- w poz. 25 opiera się Pani na wydatkownaiu 75% przychodu ze sprzedaży.

Re: Praca w RUCH

wiwan / 2017-02-14 09:57
Z tego, co przytoczył wczoraj 'kioskarz' i nazwał 'prawniczym bełkotem'.

Kwestie prowizyjności i decydowania o miejscu mają zastosowanie do umów zlecenia albo innych usługowych, ale w KC nienazwanych. Cała kwestia stawki godzinowej nie ma zastosowania do umów nazwanych innych niż zlecenie. Czyli np. umowy o dzieło oraz dyskutowanej tu umowy agencyjnej.

Wynika to z nowego:

pkt. 1b w art. 1 w nawiązaniu do nowego art. 8a Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Ustawodawca dorzuca jeszcze szereg umów 'opiekuńczych' w nowym art. 8d, ust. 1, pkt. 3 do wyłączenia ze stosowania stawki godzinowej.

Re: Praca w RUCH

wiwan / 2017-02-14 08:42
Doskonale wiesz, że źle i proponuję więcej merytoryki.

Re: PIT-39 - jaki faktycznie uzyskałam przychód

wiwan / 2017-02-13 20:37
Zacznijmy od tego, że chodzi o 5 lat 'podatkowych'.
Zatem nie ma kwestii PIT od dochodu odpowiadającego temu 25% udziałowi, jeśli śmierć ojca nastąpiła przed 1.01.2011 r.

Kiedy więc (rok) konkretnie było to nabycie 1/4 udziału w nieruchomości ?

Re: Dwóch kredytobiorców, jeden właściciel nieruchomości.

wiwan / 2017-02-13 20:30
Obarczenia podatkiem:
-jakim ?
-kiedy ?

Re: Praca w RUCH

wiwan / 2017-02-13 20:15
Umowa agencyjna z wynagrodzeniem nie tylko prowizyjnym jest 'prawdziwą' umową agencyjną. Wynagrodzenie o charakterze jedynie prowizyjnym NIE jest warunkiem sine qua non uznania umowy za agencyjną. Wynika to wprost z art. 758'1, par. 1 oraz art. 761'6 KC.

Skoro też KC nie wypowiada się na temat godzin, to tym bardziej nie są one wyznacznikiem.

Re: Rejestracja Vat

wiwan / 2017-02-13 19:53
Bo jest to sprawa świeża, nowelizacja Ustawy o swobodzie D.G. weszła w życie 19.05.2016 r.
Moim zdaniem urzędniczka była nadgorliwa, bo wykazania się tytułem może żądać wg. tej nowelizacji organ rejestrujący samą DG, a nie US rejestrujący podatnika.

Re: Pit O

wiwan / 2017-02-13 19:16
Zameldowanie niewiele ma do tego, powinien już dawno się przemeldować. Skoro jest ojcem, uznał dziecko, wychowuje je- może skorzystać z ulgi, możecie oboje się ulgą 'podzielić', może też tylko Pani z niej skorzystać.
Limitu dochodu jak rozumiem nie przekraczacie.

Re: Co zrobić gdy rentę mam przyznana do sierpnia a szkoła mi się kończy w kwietniu?

wiwan / 2017-02-13 13:16
Proszę. Pamiętaj, że donosząc to zaświadczenie możesz dopytać, czy na pewno jednak nie masz prawa do renty do końca decyzji. Możesz też, uzyskując decyzję pozbawiającą prawa - odwołać się od niej. Kluczowy jest dla tej sprawy ów status 'słuchacza'.

Re: Co zrobić gdy rentę mam przyznana do sierpnia a szkoła mi się kończy w kwietniu?

wiwan / 2017-02-13 13:09
Skłaniam się ponownie ku temu, że prawo jedynie do zakończenia kursu, skoro wprost z zaświadczenia wynika status "słuchacza" a nie "ucznia".

Z tym, że jeśli ów egzamin pisemny/praktyczny przypadnie po wspomnianym 7 kwietnia, to należy uznać, że nauka jako podstawa prawa do renty trwa aż do ostatniego dnia owego egzaminu.
I tak zresztą pewnie wystawione będzie zaświadczenie o ukończeniu kursu. I zgodnie z pouczeniem na decyzji rentowej- będzie 7 dni na zgłoszenie tego faktu do ZUS. Prawo do renty więc obejmie jeszcze miesiąc, w którym ów egzamin się zakończy.

Najnowsze wpisy