Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: CBOS: Polacy najbardziej ufają Komorowskiemu, Tuskowi i Sikorskiemu

wiwan / 2010-06-28 17:45
Daleki jestem od podważania wiarygodności sondażu, ale co zatem opętało Polaków w I turze wyborów prezydenckich skoro głosowali znacznie odmiennie ?
Wolą mieć prezydenta, któremu nie ufają ? Wynik Olechowskiego np. kosmiczny...

Re: Białoruś oburzona wypowiedzią Kaczyńskiego

wiwan / 2010-06-28 17:20
Jak oceniacie "kaliber" tej powiedzmy, że gafy w porównaniu do afgańsko-natowskiej B. Komorowskiego ?

Re: Pijani Rosjanie zmusili samolot do lądowania

wiwan / 2010-06-28 17:15
W sumie dziwne, że tylko dwaj,a reszta była zdyscyplinowana. Niestety trwający od kilku lat turystyczny "najazd" Rosjan na popularne kurorty to istna plaga. Narzeka obsługa hoteli, handlowcy, inni wypoczywający. Szybka poprawa statusu materialnego już nie tylko "nowych Rosjan" jest zauważalna na lotniskach, w Egipcie, Turcji....

Re: Zarząd Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ "Solidarność" po...

wiwan / 2010-06-28 17:03

ale apelujemy, żeby wybrać mniejsze zło"

Mniejsze dla kraju czy dla was drodzy związkowcy ?
I jak do
szacunku dla świata pracy....poprawy sytuacji materialnej emerytów i rencistów

ma się wasza hucpa z kolejnymi żądaniami. Tym razem 10 letniej gwarancji zatrudnienia ?

Re: MSP: 3 oferty ws. kupna Telefonów Opalenickich

wiwan / 2010-06-28 16:56
Obecni abonenci i potencjalni klienci telefonii stacjonarnej z tych gmin bardzo się ucieszą. Firma ma lokalny monopol na tym rynku i nieatrakcyjną ofertę. Głosy niezadowolenia z obecnej sytuacji na forach telekomunikacyjnych bardzo liczne. podobnie zresztą jak w przypadku podobnych Telefonów Podlaskich SA. w innym rejonie kraju.
wiwan / 2010-06-25 20:37
Sprzedaży w sensie − "pośrednictwo w zakresie usług telekomunikacyjnych (tj. zakup i odsprzedaż uprawnień
do sieci bez świadczenia dodatkowych usług"

61.90.Z, tak jak świadczenie voip.
wiwan / 2010-06-25 10:56
No więc w 100% majestacie prawa może Pani podpisywać umowę i zaczynać II etat. Zdecydowanie też nikogo więcej osobiście (ZUS, US) zawiadamiać nie trzeba.

I nawet gdyby nie zawiadamiała Pani pracodawców, w sytuacji jedynie 2 miesięcy nakładania się etatów, efekty podatkowe (wyrównanie w PIT 2010 nie były by znaczne)

Ze składkami jest tak, jak w kadrach powiedzieli i jak napisałem. Oba etaty są zgodnie z ustawą w pełni "oskładkowane" gdyż są u różnych pracodawców i są..etatami. To inna sytuacja niż dotychczas, gdy Pani umowa-zlecenie była wolna od składek społecznych, ze względu na to, że były one pobierane z wynagrodzenia z umowy o pracę. Jedyne, co czasem się zdarza i już napisałem to przekroczenie wynagrodzenia brutto, powyżej którego składek społecznych się już nie pobiera. Ale ta regulacja obowiązuje bez względu na liczbę etatów, dotyczy sumarycznych dochodów podatnika. Równie dobrze występuje na jednym, ale dobrze płatnym. W 2010 r. kwota graniczna dochodu brutto to 94 380 zł. Nadwyżka jest wolna od składki emerytalnej i rentowej. Czyli miesięcznie-7865 zł. Przy braku wiedzy o dwu etatach obaj pracodawcy potrącają pełne składki. W sytuacji gdy u jednego brutto to np.5 000, a u drugiego 4 000- do ZUS trafiają wtedy składki społeczne od dochodu 9000, a powinny od maks. 7865. jest ich za dużo. Uniknięciu tej sytuacji służy informacja w kadrach.

Z kolei z podatkami jest tak, że w roku podatkowym jako podatnik ma Pani kwotę wolną od podatku, powyżej której dopiero nalicza się 18% i ew.32% podatku. Oraz przysługują koszty uzyskania przychodu. Można wykazywać je rzeczywiste (np. bilety imienne na dojazd do pracy), ale na ogół stosuje się zryczałtowane. Comiesięczna zaliczka podatku do US już te kwoty uwzględnia (w wymiarze 1/12).
Ryczałtowe przysługujące KUP zależą jednak od tego czy etat jest jeden czy więcej, i czy zatrudnienie jest w miejscu zamieszkania pracownika, czy poza.
W przypadku dwu etatów są one wyższe, ale mniejsze niż 2xKUP dla jednego etatu. Więc znowu przy braku informacji obaj pracodawcy uwzględnią te koszty jak dla 1 etatu, w efekcie odprowadzą sumarycznie za małą składkę i w rozliczeniu rocznym pojawia się niespodzianka w postaci konieczności dopłaty podatku PIT.

O to chodzi. I zaznaczam, ze nabiera to większego znaczenia przy dłuższym (pełny rok) pracowaniu na 2 etaty. Tak czy inaczej wyprostowuje się to w rozliczeniu rocznym.
Dla zupełnego spokoju sumienia pod koniec sierpnia proszę w kadrach przypomnieć, że od 1 września są już jedynym pracodawcą/ płatnikiem.
wiwan / 2010-06-24 18:58
Tak jak w przypadku Ewyss, może niestety nie być spełniony maksymalny okres ( 18mc) bez składek przed śmiercią. Choć dużo bardziej prawdopodobny jest ( wnioskując z wieku córki ) niespełniony wymóg minimalnego w ogóle stażu ubezpieczeniowego byłego męża.

Wniosek o rentę rodzinną warto złożyć, choćby z ciekawości, czy składki były odprowadzane.
Na zasadzie koordynacji międzynarodowej świadczeń- jeśli były mąż pracował za granica legalnie- będzie po tym ślad w ZUS, i rentę występuje się do ZUS, gdyż jest to ubezpieczyciel w kraju zamieszkania sieroty. Więc ta "międzynarodowa renta" i tak byłaby z ZUS-u.
wiwan / 2010-06-24 18:42
Witam !
Przykro słyszeć o odmowie.
Niestety trudno mi odnaleźć ten zapis 5lat/10lat gdyż tak jak napisałem w poniedziałek nie znam pełnej historii ubezpieczeniowej ojca, nawet daty jego urodzin. Jak na wstępie (1.06) napisałem renta rodzinna przysługuje, gdy osoba zmarła w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty
z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z
tych świadczeń.
Nie wiem, jakie kryteria spełnił wg ZUS ojciec-
mogły to być wymagane dla
-wcześniejszej emerytury górniczej
- emerytury pomostowej
- emerytury pomostowej wg. uregulowań szczególnych
- wcześniejszej emerytury na zas. ogólnych
Każda z nich wymaga innych stażów, okresów składkowych itp. Regulują je dwie różne ustawy.
Widocznie, w przypadku świadczenia, któremu podlegałby ojciec ten warunek był niezbędny. W ustawie o emeryturach i rentach z FUS go nie znalazłem. W decyzji nie ma odwołania do aktu prawnego ?
Proponuję wykładnię tych 5 lat ustalić, choćby telefonicznie z ZUS-em.
Decyzja ZUS- uprawomocnia się w ciągu 30 dni. Jeśli jesteście w posiadaniu dokumentów na temat pracy ojca przez te ostatnie 10 lat, których nie uwzględnił ZUS (np. z zagranicy) można wniosek o rentę wycofać, uzupełnić dokumenty i złożyć ponownie. Po tym czasie pozostaje droga odwołania- sądowa.

Re: Diwe umowy o pracę jednocześnie

wiwan / 2010-06-24 11:52
Jeśli w wypowiedzeniu jest literalnie napisane, że jest Pani zwolniona obowiązku świadczenia pracy- nic nie stoi na przeszkodzie. Ewentualnym ograniczeniem byłoby istnienie w dotychczasowej umowie zakazu konkurencji i konkurencyjność nowego pracodawcy. Ale fakt umów-zlecenia chyba temu zaprzecza.
Zawiadomić o sytuacji na pewno należy nowego pracodawcę, gdyż powstaje kwestia przysługujących wyższych kosztów uzyskania dochodu przez te dwa "zakładkowe" miesiące pracy oraz odliczania miesięcznej kwoty wolnej od podatku. Wtedy z nowego stosunku KUP nie będzie uwzględniany i wpłynie to na zwiększenie zaliczki podatku do US. W przeciwnym razie pojawi się kwestia dopłaty podatku PIT przy rozliczeniu rocznym za 2010 r. Po dwu miesiącach należy już złożyć pracodawcy PIT-2.
Druga kwestia, to w przypadku wysokich zarobków sumarycznych możliwe przekroczenie kwoty wymiaru składek społecznych powyżej której składki nie są naliczane. W razie braku informacji u płatnika- powstanie nadpłata w ZUS, zwroty, korekty.

Re: dni urlopu i wczasy pod gruszą

wiwan / 2010-06-24 10:53
W związku z tym, że nie jest to pierwsza praca w życiu od razu, z góry, przysługuje 10/12 wymiaru urlopu czyli 17 dni. Chyba, że w okresie od dnia 1.01. 2010 do dnia podpisania umowy w marcu, wykorzystałeś u poprzedniego pracodawcy więcej niż 3 dni, wtedy te 17 powinno być obniżone, by roczna suma urlopu wyniosła 20 dni.
"Wczasy pod gruszą" to zwyczajowa nazwa dwu różnych sytuacji:
1. pracodawca zatrudniający minimum 20 osób tworzy obowiązkowo Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych ( ustawa o ZFŚS) i z niego dofinansowuje np. wczasy, ale zasady (czyli np. staż w zakłądzie ) są ustalone w zakładowym regulaminie
2. pracodawca mniejszy- tworzy dobrowolnie ZFŚS i zasady są jak wyżej, lub go nie tworzy, ale wtedy wypłaca Świadczenia Urlopowe.

ŚU jest wypłacane raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Zatem sytuacja w zakładzie (brak lub istnienieZFŚS, a wtedy regulamin) decydują o tym przypadku. Z mocy prawa tylko w przypadku ŚU należy się tobie 'gruszkowe'.
Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1996,070,335.html

Re: Umowa zlecenie - wypłacenie składek ZUS i zapłata za zaległy urlop.

wiwan / 2010-06-24 10:08
Rozumiem, że chodzi Pani o ustalenie faktycznego "istnienia stosunku pracy" przez te 3 lata, mimo że nominalnie były do umowy cywilno-prawne (zlecenia).
Jeśli zatem są ku temu przesłanki, tzn. mamy do czynienia z sytuacją taką, że: "zatrudnienie wyczerpujące znamiona stosunku pracy jest zatrudnieniem w ramach stosunku pracy bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy, jest regulacją prawa materialnego, dającą pracownikowi prawo domagania się ustalenia przed sądem, że każda umowa cywilno-prawna ma charakter stosunku pracy, bez potrzeby udowadniania interesu prawnego, błędu przy zawieraniu umowy, czy też przyczyny kwestionowania cywilistycznej zasady swobody zawierania umów."

W pozwie należy powołać się na art. 22 Kodeksu Pracy (treść: kodeksu:http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy)

Roszczenie o ustalenie istnienia stosunku pracy może być rozpoznane tylko przez sąd pracy. Zatrudniony powinien skierować swój pozew do sądu rejonowego właściwego ze względu na:

* swoje miejsce zamieszkania albo
* miejsce wykonywania pracy albo też
* położenie zakładu pracy.


Wybór sądu jest możliwy ze względu na obowiązującą w sprawach pracowniczych tzw. właściwość przemienną. Sprawy z zakresu prawa pracy są- co do zasady- zwolnione z opłat sądowych.

W pozwie powód powinien wnieść o ustalenie istnienia stosunku pracy. Może również domagać się zasądzenia zapłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem za nadgodziny, wypłaty premii wynikającej z regulaminu, czy też np. wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Re: Problem z "pomostówką" dla maszynisty!!!

wiwan / 2010-06-24 09:52
Rzeczywiście jest wymóg takiego orzeczenia- znajomy chciał otrzymać pomostówkę na zasadzie 'uregulowań szczególnych'- bo w wieku 55 lat, podczas gdy "normalnie" pomostówka przysługuje w tych szczególnych zawodach w wieku lat 60.
Mówi o tym art. 9 Ustawy o emeryturach pomostowych
( warto poznać cały tekst, nie jest długa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html)
Zatem:
1. Jeśli od daty decyzji odmownej ZUS nie minęło 30 dni- nie uprawomocniła się ona, należy wycofać wniosek emerytalny, zdobyć orzeczenie i złożyć ponownie wniosek emerytalny)
2. Jeśli jest później- pozostaje droga odwołania i wniosku o dopuszczenie nowych dokumentów.

ZUS do orzecznika MP nie kieruje, nie ma listy lekarzy MP uznawanych przez ZUS. Zatem z posiadaną dokumentacja medyczną należy udać się do lekarza MP komercyjnie, pewnie za 100-150 zł. Najlepiej by był to orzecznik ( o ile był ludzki ;-) z ośrodka, w którym znajomy dokonywał 'przeglądów okresowych', gdy jeszcze pracował.

Re: 2 2 filary

wiwan / 2010-06-24 09:18
Konsekwencje w sensie "kary"- nie, bo to to samo OFE i oczywista pomyłka.
Na pewno też nie będą odprowadzane dwukrotnie składki- nie pozwoli na to system ZUS, w którym zostanie zapisana umowa Toja umowa z PZU.
Na pewno jednak trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem. Jeśli już masz potwierdzenie z tego kwietniowego przystąpienia- powołaj się na numer umowy/rachunku.
Chodzi o to, by nie zlikwidowano rachunku, który ma już w systemie ZUS lub jeśli jeszcze nie ma, by otrzymał ten, który zostanie ostatecznie do ciebie przypisany. Niekoniecznie będzie to ten chronologicznie pierwszy- moje przystąpienie system OFE przetrawiał 3 miesiące...

Re: jakie PKD

wiwan / 2010-06-23 21:33
Sprzedaży czy świadczenia tych usług ?
Jeśli świadczenia jako operator to:

61.10.Z Działalność w zakresie telekomunikacji przewodowej- stacjo i net
61.90.Z Działalność w zakresie pozostałej telekomunikacji- voip
Podstawa:
http://msp.money.pl/zakladam_firme/pkd2007/informacja;i;komunikacja,dzial,15837.html

Najnowsze wpisy