Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Podatek od najmu nieruchomości

wiwan / 2015-07-22 20:34
ad. 4- tak. Po stronie najemcy- jeśli będzie płacił rzadziej niż raz na miesiąc- kwartalnie, półrocznie itd. Po stronie wynajmującego- jeśli wybierze opcję ryczałtu płatnego kwartalnie- wybór taki tylko do 20 stycznia roku podatkowego. Czyli uzyskuje trzy kolejne wpłaty, a co kwartał opłaca ryczałt od ich sumy.
ad. 5- zgłasza się tylko opcję ryczałtu- do 20 dnia miesiąca następującego po pierwszym miesiącu z przychodem z najmu.
ad. 6- tak- ale tylko na początku roku- tj. do 20 stycznia

Więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek-od-wynajmu-mieszkania-ile-wynosi-i,217,0,1661657.html

http://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-rozliczyc-prywatny-najem-mieszkania,75,0,1560651.html

Re: ryczalt z wynajmu a pit

wiwan / 2015-07-22 19:57
Nie ma 3 progu podatkowego. Skoro wybrał/a Pan/Pani ryczałt do opodatkowania przychodu z najmu, to nie wlicza się go do dochodu opodatkowanego wg. skali- czyli np. z etatu. Stąd odrębne rozliczenie roczne najmu na PIT-28.

Oczywiście można z ryczałtu zrezygnować (od nowego roku podatkowego) i przejść na rozliczenie wg. skali- wtedy dochód z najmu będzie się łączył z dochodem z etatu, a rozliczenie roczne będzie na jednym formularzu (PIT-36).

Re: zadłużenie us zus

wiwan / 2015-07-22 19:46
W przypadku składek przedawnienie wynosi 5 lat, jeśli były one wymagalne po 2011 r. Wcześniej było to lat 10.
W przypadku podatków- jest to 5 lat od końca roku, w którym dany rok podatkowy rozliczamy. Zaległości np. z 2015 więc przedawnią się z 31 grudnia 2021 r.

Tak. Wynagrodzenie za pracę jest wolne od potrąceń właśnie w limicie płacy minimalnej. Podobnie z umowy cywilno-prawnej- jeśli 'zastępuje' ona etat- jest stałym i jedynym źródłem utrzymania.

Egzekucja może być jednak przeprowadzona np. ze spadku, czy z wygranej w lotto.

Re: Odliczenie podatku od umowy o dzieło

wiwan / 2015-07-22 11:42
Umowę zawierają dwie strony, jednostronnie nie można jej komuś wystawić.

Co do kosztów/odliczeń. Jak rozumiem prowadzi Pan DG w zakresie budowlanym i jednocześnie zawarł Pan umowę o dzieło jako jego wykonawca.

Jeśli opiewa ona na usługę taką, jaką normalnie wykonuje Pan w ramach Dg lub jaką ma Pan wpisaną (PKD) w CEIDG- to musi być ona rozliczona w ramach DG, a nie jako źródło dz. wykonywana osobiście.

Zatem koszty rzeczywiste, a nie zryczałtowane, a przychód/dochód do opodatkowania łącznie z innymi przychodami/dochodami z DG.

No chyba, że o co innego jest pytanie- dość enigmatyczne co by nie powiedzieć :-)

Re: Koszty przejścia (transition costs)

wiwan / 2015-07-21 22:10
Dokument traktuje o czym innym- o zmianach generalnie po 2008 r. polegających na częściowym odwrocie od systemu dwufilarowego wprowadzonego już wcześniej.

U nas dotyczyło to zmniejszenia udziału części przekazywanej do OFE w całej składce emerytalnej, a ostatnio- możliwości wyjścia z OFE w kontekście nowych składek i stopniowego wychodzenia z OFE rozpoczynającego się już na 10 lat przed uzyskaniem wieku emerytalnego.

Wszystko to z powodów m.in. właśnie kosztów ponoszonych przez funkcjonowanie systemu dwufilarowego dla systemu- czyli znacznego ubytku składki, która wcześniej- przed 1999 r. w całości trafiała do FUS.

Tyle według mnie.

Rzeczywiście przydałoby się tu dobre tłumaczenie.

Re: Koszty przejścia (transition costs)

wiwan / 2015-07-21 21:22
Chodzi o objęcie mundurowym systemem zaopatrzenia funkcjonariuszy, którzy weszli do służby po 1998 r. a więc w dniu wejścia ustawy w życie ( 1.10.2003 r.) byli w systemie powszechnym- tj. zusowym ?
wiwan / 2015-07-21 11:11
OT- spodziewany wiek emerytalny nie jest prawem nabytym. Byłby dla danego ubezpieczonego, gdyby był już przez niego osiągnięty.

Re: Podatek od wynajmu mieszkania. Ile wynosi i kto musi go zapłacić?

wiwan / 2015-07-21 11:02
Też spotkałem takie info w necie, tylko moim zdaniem z ustawy wynika (m.in) art. 44, ust. 3 odrębne obliczanie zaliczek dla odrębnych źródeł, mimo, że oba są opodatkowane wg. sali. Łączne jest dopiero ogólnoroczne opodatkowanie dochodów z kilku/obu źródeł.

Przemawia za tym też logika taka, że przecież przy obliczaniu zaliczek narastających z najmu nie uwzględnia się narastającej sumy dochodów z obu źródeł.

Przemawia za tym też wygoda i przejrzystość buchalterii wynajmującego np. w razie przyszłej korekty.

Zatem moim zdaniem- z najmu przy każdej zaliczce uwzględniać całą kwotę zmniejszającą podatek tj. 556,02 zł.

Owszem, jest to 'kredytowanie' fiskusa do rozliczenia rocznego w kwocie w Pana przypadku ok. 93 zł ( 2 x 46,33 ).

Ps. Przy wyliczaniu zaliczek- zarówno podstawę PIT jak i samą zaliczkę zaokrąglamy do pełnych złotych.

Re: Ile rzeczywiście zarobię

wiwan / 2015-07-21 10:35
??? Odpowiedź niemożliwa i do uzyskania dopiero, gdy owa działalność nie dość, że będzie otwarta, to już ustabilizowana.

Przecież- to zależy od :
- wybranej formy opodatkowania DG
- kosztów uzyskania przychodu- jeśli wybrano opodatkowanie wg. skali lub liniowe
- przystąpienia do dobrowolnych ub. społecznych z tyt. tej działalności i deklarowanej ich podstawy.
- kosztów VAT do odliczenia od VAT z faktur przychodowych.

Jedyne co tu pewne, to to, że skoro cały etat, to przychód z niego nie niższy od płacy minimalnej, więc ub. społeczne z DG dobrowolne.

Re: Podatek od darowizny. Zobacz, jak wypełnić i kiedy złożyć druk SD-Z2

wiwan / 2015-07-20 13:30
Jak rozumiem US już wezwał Panią do podwyższenia tej wartości. To nie tyle zeznanie- co oświadczenie z szeroką argumentacją za tym, dlaczego taką wartość Pani przyjęła. Może być też dokumentacja foto. Jeśli urząd nie zostanie przekonany może ponownie wezwać do tego podwyższenia, a w razie odmowy ustalić na podstawie operatu powołanego biegłego wartość rzeczywistą. Gdy będzie ona bardziej niż o 1/3 różniła się od Pani oceny- poza podatkiem od wartości ustalonej pokryje Pani koszt biegłego.

Ale nie ma co wybiegać tak w przyszłość tylko skupić się na przytoczeniu jak największej liczby sensownych powodów, dla których wycena Pani jest adekwatna, a fiskusa - - wzięta z tabel i innych transakcji w tej miejscowości- nie.

Re: emerutura wcześniejsza KRUS

wiwan / 2015-07-16 10:39
Skoro spełniała te przesłanki, to sprawa nie jest przekreślona.
To, że składki są nieopłacone za ten okres, i co więcej już przedawnione nie jest okolicznością definitywnie zamykającą drogę. Bo rolnik pod tym względem też jest traktowany inaczej niż przedsiębiorca.

Przy założeniu braku tego okresu w ewidencji- KASA nie może wydać decyzji o świadczeniu emerytalnym, która uwzględniałaby ten okres na podstawie samego oświadczenia mamy dołączonego do wniosku emerytalnego. I po prostu od takiej decyzji należy odwołać się do sądu pracy/ub. społecznych. A przed sądem udowadniać te okoliczności, powoływać świadków itd. Przekonanie sądu skutkuje wyrokiem wiążącym Kasę.

Zawsze jest też opcja świadczenia w drodze wyjątku- czyli przyznawanego uznaniowo przez Prezesa Krus z art. 55 ustawy o ub. społ. rolników.

Ps. Gdyby jeszcze któreś z teściów żyło- czyli rolnik główny lub jego małżonek, a więc podmiot, który obowiązku zgłoszenia domownika nie dokonał- może byłaby jeszcze droga uznania tego okresu- na wniosek tego podmiotu złożony do Kasy, i jego oświadczenia, zeznania, w tym również mamy. Oczywiście przed wnioskiem emerytalnym mamy.

Ale nie wiem, czy jest to możliwe w tym konkretnym przypadku, ze względu na okres przedawnienia/KPA.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-07-15 20:59
Tak na gorąco przychodzi mi do głowy kwestia kodeksowo-cywilna, a nie ubezpieczeniowa.

W takiej sytuacji można doprowadzić do sądowego zniesienia współwłasności BEZ zgody ojca- jeśli wniosek złożą współwłaściciele mający łącznie min. 50% udziałów- czyli dwoje rodzeństwa wystarczy.

To z art. 210 i dalszych KC.

więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/sposoby;zniesienia;wspolwlasnosci;nieruchomosci,254,0,734206.html

Re: Wczasy pod gruszą. Kiedy można liczyć na dofinansowanie wypoczynku?

wiwan / 2015-07-15 12:56
Bo za PRL-u prawie nie było pracodawców innych niż państwowi i 'uspołecznieni'. Więc nie liczący kosztów takiego socjalu. Raczej więc rachunek ekonomiczny i rozsądek, a nie dyktaty obecnie są przyczyną zanikania ZFŚS.

Re: Karta podatkowa

wiwan / 2015-07-15 11:37
1. Nie można korzystać z opodatkowania kartą dwu różnych rodzajów dz. gospodarczej. Różnych w rozumieniu Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ustawa rozróżnia (art. 23, ust. 1 i 1a) 12 ich rodzajów- zdecydowanie transport i handel to dwie odrębne.

Zatem podjęcie dz. gospodarczej w drugiej branży- nie daje możliwości płacenia podatku w formie karty. Zatem nie dość, że nie będzie 'drugiej karty', to utraci Pan prawo do opodatkowania kartą obecnej dz. gospodarczej.

Podstawa- art. 25, ust. 1 w nawiązaniu do art. 23 wspomnianej ustawy tj.

USTAWY
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

Re: 2 umowy a podatek?

wiwan / 2015-07-15 11:23
Nie. Oba te źródła podlegają PIT wg. skali podatkowej. Współistnienie etatu nie przekłada się nawet na inny sposób wyliczania zaliczek PIT ze zlecenia.
Summa summarum opodatkowany będzie łączny dochód z etatu i ze zlecenia.

Zatem taki zbieg przekłada się na kwestie ubezpieczeń społecznych, a nie zasady opodatkowania.

Najnowsze wpisy