Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Credit Agricole opinie

wiwan / 2015-08-25 16:00
Co to wspólnego z kwestią tego, że wysokość opłat za konto i kartę do niego NIE jest częścią umowy, a wynika z AKTUALNEJ tabeli opłat i prowizji ?
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - zbigniew_mirzulski.]

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-08-24 21:30
Wg. obecnego stanu prawnego- TAK. Spełniła główny warunek dla wdowy- wiek 50 lat nie w dniu śmierci męża - z art. 70, ust. 1, pkt. 1 ustawy emerytalnej.

To, że już raz "przesiadła" się z jednego świadczenia na drugie (tj. z r. rodzinnej na swoją emeryturę) nie jest tu żadną przeszkodą, by ponownie zmienić świadczenie.

Wtedy jak rozumiem się nie opłacało- bo jej emerytura była wyższa niż 1/2 renty rodzinnej - bo przez pewien okres byliście oboje uprawnieni. Ale 1/1 renty jest wyższa od jej emerytury...

Przy takiej zmianie świadczenia mama zachowa ewentualnie posiadane dodatki do swej emerytury.

Re: MCI: na celowniku e-commerce, usługi finansowe i Internet rzeczy

wiwan / 2015-08-24 20:21
A ktoś tak twierdzi ?

Re: Druk PCC-3. Jak go wypełnić po kupnie samochodu?

wiwan / 2015-08-24 10:37
W przypadku 'drugiej osoby' ma znaczenie to, czy z tytułu tej sprzedaży osoba ta była opodatkowana VAT, czy też jako podatnik VAT z VAT zwolniona.

Re: KUPNO A SPRZEDAŻ MIESZKANIA

wiwan / 2015-08-24 10:32
Znaczenie owych "5 lat" (nie są to lata kalendarzowe) pomiędzy kupnem a sprzedażą jest w przypadku TEJ samej nieruchomości.

Pani podaje daty dotyczące dwu różnych nieruchomości. Kiedy kupiła Pani to mieszkanie, które zostało sprzedane w maju 2015 r. ?

Re: Emerytalny plebiscyt obietnic. Eksperci załamują ręce

wiwan / 2015-08-24 10:17
Zwracam uwagę, że:
- uzależnienie prawa od emerytury powszechnej tylko od wieku ubezpieczonego - oczywiście dla 'nowych' roczników wprowadzono od 1999 r. Więc głosami 'nieco innej' koalicji.
- wcześniej należało spełnić łącznie warunek wieku i stażu
- obecnie jest opcja e. częściowej z tak dużym stażem. Tak, wiem mała to pociecha, bo wymaga jednak wieku 65 lat i stanowi połówkowe świadczenie.

Re: Jak odzyskać dług od osoby prywatnej?

wiwan / 2015-08-24 09:46
Chytry dwa razy traci jak widać. Nie można odzyskać, bo udział w kursie był w tej sytuacji poleceniem służbowym. Jego koszt - jeśli udokumentowany mógł być po prostu uznany za koszt prowadzonej dz. gospodarczej.

Po stronie pracownika- pozostawałoby jedynie rozpoznać, czy wartość takiego kursu stanowiła przysporzenie podlegające PIT, a więc czy trzeba je wykazać w jego PIT 11 i pobrać zaliczkę- jeśli jakieś wynagrodzenie uzyskał.

Re: Niemcy zamkną granicę? Minister ostrzega przed czarnym scenariuszem

wiwan / 2015-08-21 21:34
W siedmiu kolejnych blokach obok mnie- polscy, katoliccy dresiarze. Są tak samo głośni, a na pewno bardziej agresywni.

Cóż to za argument w ogóle.

Re: Emerytalny plebiscyt obietnic. Eksperci załamują ręce

wiwan / 2015-08-21 20:17
Proszę zapoznać się z owymi tabelami- przecież spodziewany dalszy czas życia inny dla każdego rocznika/miesiąca urodzenia, a cała tablica aktualizowana co rok.

A FUS jest w deficycie. Więc nawet przy dzieleniu składek bez uwzględnienia składek uwolnionych przez śmierć ubezpieczonego jest potężny deficyt.

Zwracam uwagę na to, że przecież w ZUS są też :
- osoby mające świadczenie wyliczone lub które będą miały świadczenie wyliczone wg. starych zasad- ze względu na swój rocznik
- górnicy, którzy bez względu na rocznik mają świadczenie wg. starych zasad z ZAWYŻANIEM dodatkowym jego wysokości, przez sztuczne zawyżanie lata rzeczywiście przepracowanych.
- po zmarłych wypłaca się jednak też renty rodzinne
- po zmarłych jest możliwość częściowego 'dziedziczenia' środków z subkonta ZUS/OFE.

Re: Emerytalny plebiscyt obietnic. Eksperci załamują ręce

wiwan / 2015-08-21 12:21
W tym celu musi sobie tego życzyć jeszcze parlament i prezydent, bo wymaga to uchylenia lub nowelizacji szeregu ustaw. Od tzw. systemowej poczynając.

Re: Emerytalny plebiscyt obietnic. Eksperci załamują ręce

wiwan / 2015-08-21 12:03
Nawet będąc w ubezpieczeniu tak samo długo- i tak straci, ze względu właśnie na różnicę wieku dożycia w stosunku do kobiety- ze względu na stosowanie przy wyliczaniu wysokości świadczenia tablic dalszego trwania życia uśrednionych- tj. tych samych dla kobiet i mężczyzn.

Re: Emerytalny plebiscyt obietnic. Eksperci załamują ręce

wiwan / 2015-08-21 11:59
W kwestii emerytur ważny jest wiek, jakiego dożywa osoba ubezpieczona, która już dożyła powszechnego wieku emerytalnego.

A więc jest on zdecydowanie wyższy niż, ogólnopolska długość życia.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-08-21 10:20
Jeśli jej zasiłek chorobowy rozpocznie się jeszcze w czasie ubezpieczenia ZUS- czyli do 31.12. włącznie- prawo do niego zachowa i po ustaniu zatrudnienia i ub. chorobowego w ZUS niezależnie od kwestii rolnych/KRUS.
Ale nawet jednodniowa przerwa w niezdolności do pracy (zwolnieniu lekarskim) po ustaniu ub. ZUS będzie miała już duże znaczenie, bo:
- jeśli w tym czasie Wasze gospodarstwo nie będzie oficjalnie (ze zgłoszeniem) wydzierżawione- żona domyślnie będzie podlegać ub. rolniczemu- a więc utraci prawo do kontynuacji zasiłku z ZUS.
- jeśli będzie wydzierżawione- a więc nie będzie ustawowego podlegania żony ub. rolniczemu- będzie mogła kontynuować zasiłek ZUS aż do wyczerpania okr. zasiłkowego.

Powyższe m.in. z art. 13, ust. 1 ustawy tzw. zasiłkowej.

Re: PIT-11 a informowanie US

wiwan / 2015-08-21 10:14
'fiskus' to kolokwialne określenie służb podatkowych/skarbowych, a więc US, IZ, UKS, MF.

Re: PIT-11 a informowanie US

wiwan / 2015-08-20 12:31
Uściślijmy- US mając PIT-11 ma info o tym, że dany podatnik (pracownik) uzyskał dochód podlegający opodatkowaniu PIT. Nie ma wiedzy o tym, czy płatnik (pracodawca) na pewno dostarczył w terminie podatnikowi ów PIT.

Do rzeczy. Po upływie terminu rozliczenia- dla PIT 37 jest to koniec kwietnia- brak rozliczenia podlega już karze. Duże znaczenie ma to, czy dojdzie do rozliczenia spóźnionego ( a więc zanim fiskus podejmie działania ) czy po prostu braku rozliczenia- tj. fiskus sam wcześniej to stwierdzi.

Na ogół spóźnienie traktowane jest jako wykroczenie karno-skarbowe- a więc nakładany jest mandat. Niezłożenie jako przestępstwo- tu już karę zasądza sąd.

Więcej:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pit-2014-co-grozi-za-niezlozenie-zeznania,169,0,1779369.html

Najnowsze wpisy