Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Problem z NIPem w klubie sportowym

wiwan / 2015-05-11 13:21
Ja bym się spodziewał- po prostu z powodu braku zgodności danych podmiotu z NIP. Najpierw dwa różne podmioty- stowarzyszenie i szkoła występowały pod jednym NIP. Teraz jeden z tych podmiotów pojawi się jako podatnik z nowym NIP.
Dziwne, że dotąd nie było problemów- skoro teoretycznie zmiana danych podmiotu (osoby prawnej) posługującego się danym NIP może być jedynie efektem zmian* w KRS, bo info z KRS do US wędruje.

*zmian chronologicznych- tj. podmiot x przekształca się w y.

Re: UBEZPIECZENIE KRUS PILNE

wiwan / 2015-05-08 13:31
To zależy od tego np. kiedy stałeś się posiadaczem gospodarstwa rolnego, albo dzierżawcą takowego, albo mężem rolniczki.

Nagłe zgłoszenie się do ubezpieczenia kogoś, kto np. gospodarstwo kupił 2 lata wcześniej- może implikować decyzję wsteczną Kasy, bo przemawiają za tym ustawowe domniemania precyzujące wobec kogo zakłada się, że dz. rolniczą prowadzi.

Co nie zmienia faktu, że nawet nie zgłaszając się do ubezpieczenia można spotkać się z otrzymaniem decyzji podleganie ubezpieczeniu stwierdzające- na skutek choćby rutynowej kontroli Krus, pozyskania danych z rejestru gruntów czy bazy podatników podatku rolnego.

Re: Problem z NIPem w klubie sportowym

wiwan / 2015-05-08 12:51
Jeśli klub jest osobnym bytem prawnym od szkoły to ma mieć swój NIP. Co innego gdy klub nie jest osobnym bytem, jest prowadzony na zasadzie np. kółka chemicznego. Wtedy dotacja np. była de facto dla szkoły tyle, że określonym celem.

Co innego, gdy Klub jest np. stowarzyszeniem, spółką itd.

Re: Alimenty na dzieci - od czego zależy ich wysokość

wiwan / 2015-05-08 12:44
Tak, jeśli uprawniony do alimentów złoży pozew o taką podwyżkę i sąd przychyli się do argumentacji powoda o zwiększonych jego potrzebach przy jednoczesnym stwierdzeniu takiej możliwości po stronie pozwanego.

Re: Przelew pieniędzy z Anglii do Polski i

wiwan / 2015-05-08 12:39
Tak, jest możliwy taki przelew bez przewalutowania- na konto prowadzone w GBP

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-05-08 11:38
Tylko 'samoukiem'.

Re: przeliczenie podstawy wymiaru emerytury.

wiwan / 2015-05-08 11:36
Na to by wychodziło. Zresztą- "pewność" daje złożenie po prostu wniosku do ZUS, ze wskazaniem z jakiego powodu ma być przeliczenie. Nic się nie traci.

Re: przeliczenie podstawy wymiaru emerytury.

wiwan / 2015-05-07 11:34
Z nowo dodanego art. 110a wynika (o ile dobrze interpretuję) że tak- o ile przy owym przeliczeniu po 1999 r. i wskazaniu nowych lat nowy wskaźnik podstawy wymiaru był wyższy niż owe graniczne 250%.

"Art. 110a. 1. Wysokość emerytury oblicza się ponownie od podstawy wymiaru ustalonej w sposób określony
w art. 15, z uwzględnieniem art. 110 ust. 3, jeżeli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie
społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego przypadającą
w całości lub w części po przyznaniu świadczenia, a wskaźnik wysokości podstawy wymiaru przed zastosowaniem
ograniczenia, o którym mowa w art. 15 ust. 5, jest wyższy niż 250%."

Art. 15, ust. 5 to właśnie owo ograniczenie 250%, o które rozbił się 'emeryt z otoczenia'.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-05-07 11:13
CZyli Pani niepodleganie ub. rolniczemu było podwójne tj. wynikało z faktu braku dz. rolniczej w ogóle w tym gospodarstwie oraz z faktu Pani etatu. Zlecenie studenta (do 26 lat) nie rodzi ub. ZUS, więc gdyby była dz. rolnicza NIE zwalniałoby to z ub. KRUS.

Najpierw 'po dobroci'- drogą oświadczeń, zeznania sołtysa, sąsiada gospodarstwa.

Re: Ustęp6 art.26

wiwan / 2015-05-07 11:07
Przez liczbę miesięcy dalszego trwania życia dzieli się SUMĘ zwaloryzowanego KP i zwaloryzowanych składek. Nie ma sytuacji stosowania różnej liczby miesięcy dla obu tych składników.

Nie znam tych tablic na pamięć. Zwracam uwagę, że obowiązują one w cyklu kwiecień- marzec, a więc w 2009 obowiązywały 2- więc nie wiem, czy bohater uzyskał wiek emerytalny w styczniu-marcu 2009, czy kwiecień-grudzień 2009.

Re: Ustęp6 art.26

wiwan / 2015-05-07 10:51
No tak wynika z tej nowelizacji, tj. lektury samych zapisów. Szerszych opracowań tęgich głów jeszcze nie ma, bo to świeża sprawa.
A gdy konkretne wyliczenie będzie jednak wskazywać na odwrotną 'opłacalność'- pozostanie przy świadczeniu wyliczonym wg. dotychczasowych zasad- czyli na ogólnej zasadzie ustalania świadczenia korzystniejszego. Ewentualnie wycofanie wniosku o przeliczenie przed uprawomocnieniem decyzji.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2015-05-07 10:40
Zatem korzystasz z przedłużenia prawa do renty do końca roku akademickiego mimo ukończenia już 25 lat.

Maj już jest, więc już jesteś zatrudniona z innym, wyższym wynagrodzeniem. Masz obowiązek informacyjny wobec ZUS na zgłoszenie tej zmiany wysokości dodatkowych przychodów. Zwykłe oświadczenie lub formularz RW-73 .

Dotychczas nie przekraczały one 70% przeciętnego wynagrodzenia krajowego (za przedostatni kwartał). Ale od maja już przekraczają, bo obecnie ( marzec-maj ) wynosi on 2759,90 zł brutto. Na kolejny okres (czerwiec- sierpień) nie jest jeszcze znany. Zatem od maja na podstawie Twojego zgłoszenia ZUS zacznie wypłatę świadczenia zmniejszać. A do końca lutego 2016 będziesz musiała dokładnie z ZUS-em się rozliczyć- tj. udokumenetować rzeczywiste (zaświadczenie od pracodawcy) przychody. Wtedy co do grosza zostanie ustalone, czy zmniejszenie nie było zbyt małe, czy zbyt duże i jaką kwotę ostatecznie i kto komu (ZUS Tobie, czy odwrotnie) jest winien.

Warto by zaświadczenie było z rozbiciem przychodów na poszczególne mc kalendarzowe, bo wtedy można dokonać zarówno rozliczenia w ujęciu poszczególnych miesięcy jak i ogólnorocznego za 2015 i wybrać wynik korzystniejszy dla rencisty.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-05-07 10:19
Bo mają taką fantazję, nie to jest tu kwestią zasadniczą.

Mąż powinien był w ciągu 14 dni od zawarcia małżeństwa złożyć oświadczenie w Kasie, że Pani jako małżonka też (bo rozumiem że w dniu ślubu już dz. rolnicza nie była prowadzona) ub. rolniczemu nie podlega.

Gdzieś w tym wątku już ze dwa razy padła procedura wniesienia żądania zgodnie z KPA o wydanie zaświadczenia tj. reakcji na ustną odmowę wydania zaświadczenia o niepodleganiu.

W KASIE nie tyle zmuszają do przyznania się do prowadzenia dz. rolniczej- co odwrotnie- udowodnienia jej nieprowadzenia. Bo zgodnie z ustawą przyjmuje się (domniemanie), że jak ktoś gospodarstwo ma, płaci podatek rolny to dz. rolniczą prowadzi.

Re: Ustęp6 art.26

wiwan / 2015-05-06 15:54
Owa nowość z ostatniej nowelizacji Ustawy emerytalnej- czyli wyboru czy stosować tablicę aktualną czy z dnia uzyskania powszechnego wieku emerytalnego NIE dotyczy przeliczania emerytur już pobieranych, ale po praz pierwszy przyznawanych/wyliczanych- czyli ubezpieczonych, którzy składają wniosek na tyle później niż uzyskanie ich wieku powszechnego, że obowiązuje już nowa tablica.

Przeliczanie zaś z uwzględnieniem nowych składek wedle art. 108, który mówi o emeryturach już wyliczonych wg. art. 26.

Zatem 'bohater' pytania może złożyć wniosek o przeliczenie emerytury wg. tablicy z 2009 r, ale nie będzie ona mogła być przeliczana wg. tej tablicy przy kolejnych przeliczeniach (bo jak rozumiem nadal pracuje) ani nie będzie ona wstecznie uwzględniona do tego 1 czy 2 przeliczeń, które po uzyskaniu emerytury już się odbyły- dla przeliczeń z nowymi składkami- zawsze aktualnie obowiązująca tablica.

Kiedy- tu chyba nie ma znaczenia w odróżnieniu od tego, że pierwotny wniosek emerytalny jak i wniosków o doliczenia nowych składek nie warto składać w czerwcu (kwestia waloryzacji kwartalnych składek)

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2015-05-06 15:25
Jakich "starych" ? Nawet w poprzedniej ustawie (z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin) taki limit był. Nowa ustawa - Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników po prostu wprowadziła ubezpieczenie nieobowiązkowe- na wniosek. I raczej taki status ma obecne ubezpieczenie ojca - tj. jest on w rozumieniu ustawy 'innym rolnikiem' a 'działalność rolnicza stanowi stałe źródło jego utrzymania'.

Mógłby on kontynuować ub. rolnicze- nadal na wniosek jako :
- domownik - w zakresie obu ubezpieczeń rolniczych, jeśli nadal w tak podzielonym gospodarstwie byłaby prowadzona dz. rolnicza a ojciec by w niej pomagał
- jako osoba kontynuująca ub. rolnicze, które trwało min. 12,5 roku i zaprzestała dz. rolniczej- tu już w zakresie tylko ub. em-rentowego.

Ub. ZUS ma zawsze pierwszeństwo przed ub. rolniczym.

Najnowsze wpisy