Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Obliczenie emerytury

wiwan / 2015-04-08 12:00
No to dużo więcej wiemy. Zatem chodzi o normalną e. powszechną, z terminowo złożonym wnioskiem, która gdyby nie dalsze zatrudnienie byłaby wypłacana już od listopada 2014, bo wtedy ukończyła Pani swój powszechny wiek emerytalny tj. 60 lat i 6 miesięcy.

Zawieszenie wypłaty z art. 103a ustawy emerytalnej.

Nie ma więc kwestii rozliczania przychodu i emerytury w celu ustalenia, czy nie należało świadczenia zmniejszyć- więc Pani z ZUS z tym zaświadczeniem o zarobkach udzieliła informacji na zupełnie inny temat.

Natomiast Pani chodzi o obawę, że Pani emerytura nie uwzględnia zarobków a więc i składek za 2014 jak rozumiem.

Nawet bez zaświadczeń, Zakład ma przecież pełną ewidencję składek od 1999 r.

Wyliczając emeryturę na listopad 2014 Zakład uwzględnił składki zewidencjonowane i zwaloryzowane do października włącznie.

A w styczniu sam z siebie- z urzędu na podstawie art. 26c, ust. 4 powinien był przeliczyć emeryturę z uwzględnieniem składek jeszcze za listopad i grudzień.

Zatem e. w styczniu i lutym powinna być śladowo chociaż wyższa niż kwota z decyzji listopadowej- bo z nowymi składkami.

Jeśli tak nie jest- warto oficjalnie zapytać Zakład- dlaczego- i jeśli tych 2 miesięcy nie uwzględniono - dochodzić tego- wniosek o przeliczenie.Ostatnio w ręku nie miałem obecnie wydawanych decyzji emerytalnych- ale zdaje się podają one precyzyjnie okres, miesiąc- za jaki przy wyliczeniach uwzględniono składki- innymi słowy dzień, wg. stanu na który przyjęto stan konta i subkonta- nie jest w Pani decyzji to październik 2014 ?

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

wiwan / 2015-04-07 14:56
1. przepisać czyli darować, czy zapisać na wypadek śmierci tj. zapisem windykacyjnym/testamentowym ?
2. obecnie mieszkanie jest we współwłasności małżeńskiej bezudziałowej, czy w zwykłej współwłasności udziałowej ?

Re: PIT 2014. Jak rozliczyć ulgę na dzieci?

wiwan / 2015-04-07 14:45
Jeśli dochód syna nie przekroczył 3089 zł- to tak. Nie wlicza się tu renty rodzinnej, wlicza się dochód podlegający PIT ze stypendium- nie wiem jak w tym konkretnym przypadku- czy całe stypendium było zwolnione, czy tylko do kwoty 380 zł, a nadwyżka podlegała PIT. Generalnie rozstrzyga PIT 8c ze stypendium- wskazuje on kwotę, która PIT podlega (poz. 33).

Ps. w ramach autopoprawki- chodzi o dochód całoroczny, a nie od uzyskania pełnoletności. Dochód od uzyskania pełnoletności miałby znaczenie dla ulgi prorodzinnej.

Re: PIT 2014. Jak rozliczyć ulgę na dzieci?

wiwan / 2015-04-07 14:17
W PIT- UZ może Pani odzyskać ulgę prorodzinną tylko do wysokości zapłaconych składek społecznych i odliczalnej części składek zdrowotnych. Nie wchodzą tu składki społeczne KRUS, zdrowotne rolnicze owszem, ale są one płacone przecież tylko w większych gospodarstwach. Do 6 ha pokrywa je budżet.

Przy tak małych zaliczkach ten limit składek też nie pozwoli na skonsumowanie całej ulgi.

Re: Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

wiwan / 2015-04-07 13:33
Czy bez konsekwencji- to niekoniecznie- ale jak najbardziej należy dokonać rozliczenia z lata jeszcze nieprzedawnione, jeśli był obowiązek rozliczenia się za nie. Ze Szwecją mamy metodę wyłączenia z progresją, więc nie trzeba składać zeznania za lata w dochodami wyłącznie szwedzkimi (brak dochodów polskich).

Obecnie przedawnienie obejmuje lata podatkowe do 2008 włącznie.

Re: Darowizna w rodzinie

wiwan / 2015-04-07 13:24
Nie musi. W jaki sposób/dlaczego- zależy od wartości samochodu, zgłoszenia darowizny do US obdarowanego.
Bo jak rozumiem obywatelstwo córka nadal ma polskie ?

Re: zwrot podatku -ile czasu trzeba czekac na pieniadze??

wiwan / 2015-04-07 13:21
No i czemu ten wpis służy. US jest jeszcze "w terminie" w tej sprawie.

Re: rozliczanie uslugi

wiwan / 2015-04-07 13:20
Rozliczać w ramach DG, czy w ogóle ? Jeśli uzyskał Pan przychód z takiej usługi, która nie leży w zakresie DG, ani pod względem PKD zgłoszonych do CEIDG, ani rzeczywiście wykonywanych w ramach DG- to należy go rozliczyć w inny niż DG źrodle.
Jakim- to zależy kto i na jakiej zasadzie cięcie zlecił.

Re: Jak wypełnić PIT-37. Zobacz instrukcję krok po kroku

wiwan / 2015-04-07 13:16
Wg. stanu zamieszkania w ostatnim dniu 2014 r.

Ps. Obowiązek meldunkowy nadal istnieje.

Re: PIT 2014. Jak rozliczyć ulgę na dzieci?

wiwan / 2015-04-07 13:09
To zależy od tego, czy jako pełnoletnie dziecko uczyło się/studiowało i jakie swoje dochody jako dorosłe uzyskało.

Re: PIT 2014. Jak rozliczyć ulgę na dzieci?

wiwan / 2015-04-07 13:07
Przynależność ubezpieczeniowa dzieci nie ma znaczenia dla kwestii ulgi prorodzinnej w Waszym przypadku. Jeśli przez cały rok wychowywała Pani dzieci, a one przez cały rok uprawniały rodzica do ulgi (pełnoletność, dochody, wyjście za mąż) to jak najbardziej może Pani skorzystać z ulgi całorocznej niezależnie od liczby miesięcy ubezpieczenia w ZUS/KRUS.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2015-04-07 13:03
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/sprzedaz-darowanego-mieszkania-a-budowa-domu-t4081693.html

Re: PIT-39 trochę to skomplikowane..

wiwan / 2015-04-07 13:00
Nie jesteśmy, a raczej nie była 'belladonna'. Przeczytaj wątek, był okres zdecydowanie krótszy niż lat 5.

A 2% PCC leży po stronie kupującego przecież.

Re: Sprzedaz darowanego mieszkania, a budowa domu

wiwan / 2015-04-07 12:55
ad. 2- nie, inne cele mieszkaniowe w zakresie produktów finansowych dotyczą "spłaty kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu....zaciągniętego w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej"- co wynika wprost z Ustawy o PIT tj. art. 21, ust. 25. Rodzinna pożyczka więc tu w grę nie wchodzi.
ad. 3- to co służy budowie, rozbudowie, remontowi budynku/lokalu. Jest szereg interpretacji indywidualnych naczelników US-ów w tym zakresie. Generalnie wszystko co trwale zostanie w budynku. Na pewno nie uznaje się za cel mieszkaniowy AGD i zabudowy na wymiar (kuchnia, komandor), ani ogrodzenia posesji, polbruku itp.
ad. 4. Przed- nie, po- tak. Po prostu składa się zeznanie PIT 39 do końca kwietnia roku następującego po roku sprzedaży. W nim deklaruje się kwotę korzystającą ze zwolnienia. Konkretne wydatkowanie wykazuje się dopiero w razie kontroli US.

ad. 1- dlaczego dwu- dom leży na innej działce niż garaż ?

Jeśli nowy dom będzie stanowił współwłasność małżeńską, bezudziałową- to całość wydatków będzie Pana innym celem mieszkaniowym wg. np. te interpretacji:

IPTPB2/415-120/13-4/AKr
2013.05.28
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Re: L4 - KRUS i ubezpieczyciel

wiwan / 2015-04-07 12:17
Trzeci egzemplarz ZLA wędruje do...ZUS nawet w przypadku rolnika, co wskazuje- że jeśli rolnik wystąpi do KASY o zasiłek- a więc dostarczy swój egzemplarz ZLA- KASA weryfikuje go w ZUS, a może ściąga z Zakładu.

W KASIE nie będą 'się gryzły'- zasiłek będzie po prostu za okres scalony z obu zwolnień, jeśli to drugie późniejsze- orzeka również późniejszy dzień zakończenia niezdolności niż pierwsze.

Co do polisy PZU- zasadnicze znaczenie ma to, czy dla wypłaty świadczenia OWU wymagają, by niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia tj. najwcześniej w dniu zawarcia polisy, czy wymagają jakiejś karencji- innymi słowy czy w ogóle jest możliwe uzyskanie świadczenia za niezdolność przypadającą w czasie trwania polisy, jeśli powstała ona przed zawarciem polisy- podejrzewam, że nie.

Wtedy- znaczenie mają numery statystyczne choroby/ kod literowy.
Napisał Pan, że orzeczenie drugie orzeka tę samą chorobę, a więc jedynie potwierdza niezdolność już trwającą- więc jeśli OWU nie dają prawa do świadczenia, za niezdolność powstałą przed zawarciem polisy- to przedstawienie w PZU tylko nowego ZLA będzie po prostu wyłudzeniem świadczenia.

Najnowsze wpisy