Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura szkodliwe warunki wypłata

wiwan / 2014-02-25 18:51
No jest kwestia przeliczenia świadczenia, ale jest to kwestia odrębna od procesu- każdy emeryt ma do niego prawo jeśli po ustaleniu prawa do świadczenia nabywa nowe okresy ubezpieczenia emerytalnego/nowe składki.

Co do okresu przed styczniem 2013 jeśli wniosek został złożony w grudniu 2012 lub wcześniej- nie ze względu na ów art. 103a. Nawet gdyby nie wszedł on w życie- spłata świadczeń wcześniejszych wymagałaby odwołania od obecnego wyroku do wyższej instancji, o ile nie uległ on już uprawomocnieniu.

Re: Emerytura szkodliwe warunki wypłata

wiwan / 2014-02-25 13:55
Nie, jeśli pracuje u pracodawcy, u którego pracował w ostatnim dniu 2012 r. i nie rozwiązał z nim umowy na choć jeden dzień.

Bo niestety taka regulacja (art.103a) weszła w życie w 2011 r., a więc ojca objęła.

By strata finansowa z tego tytułu była jak najmniejsza- powinien jak najszybciej umowę rozwiązać - dogadując się z pracodawcą o jej następnie odnowieniu (jeśli nadal chce pracować), przedstawić świadectwo pracy w ZUS oraz jednocześnie złożyć wniosek o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem nowych składek.

Re: Emerytura szkodliwe warunki wypłata

wiwan / 2014-02-25 13:32
Co Pani ma na myśli pisząc spłata ?
Chodzi Pani o:
- wyrównanie tj. wypłatę świadczenia wstecz tj. za okres od stycznia 2013.
- wyrównanie świadczenia za okres sprzed stycznia 2013, bo np. pierwotny wniosek o emeryturę został złożony w październiku 2012, a więc kwestia emerytury za październik-grudzień 2012.
- wyrównanie świadczenia wstecz do stycznia 2013 r. o dodatkowe składki odprowadzone z etatu w czasie procesu.

Re: Sz.P.wiwan proszę o komentarz-co tu jest "grane"

wiwan / 2014-02-25 12:53
Trochę jeszcze pogrzebałem i muszę odszczekać. Za fiksowałem się na tym, że po uzyskaniu wieku powszechnego nie można przejść na e. wcześniejszą. Tyle, że Pani na niej była, uzyskała prawo. Zatem wniosek o przeliczenie ze ze względu na nowe składki, jedna skutkuje przeliczeniem wg. zasad dla e. wcześniejszej jak i powszechnej i możliwością wyboru świadczenia wyższego.

Co do szumu informacyjnego ZUS.

- ustawa jest skomplikowana, ostatnie nowelizacje temu nie pomagają.
- zcentralizowana infolinia bazuje w pierwszej linii obecnie w znacznej części na stażystach, którzy jedynie referują nasze pytania specjalistom, a potem na odpowiedź. Powstaje efekt zabawy w głuchy telefon
- zmienia się orzecznictwo SN i NSA
- dlatego najlepiej po prostu w takich sytuacjach składać wnioski, uzyskiwać decyzje i mając je na piśmie podejmować decyzję o ewentualnym odwołaniu.

Przykład związany z Pani przypadkiem. E. powszechna przyznana przed 2013 r., a więc bez pomniejszenia o sumę emerytur wcześniejszych przed nią pobranych. Przeliczenie owej emerytury po nowych okresach składkowych- literalnie wg. obecnych zapisów ustawy (brak przepisu przejściowego) skutkuje owszem doliczeniem nowych składek, ale odliczeniem e. wcześniejszych- bo przeliczenie odbywa się jak naliczenie, dochodzi do niego po 2012 r. A wedle infolinii- jednak bez odliczenia, na zasadzie prawa nabytego, bez wskazania jednak zapisu w ustawie po nowelizacji jak i w samej nowelizacji.

Za zamieszanie przepraszam.

Re: Renta rodzinna za wakacje

wiwan / 2014-02-25 12:40
Nie ma tu jednomyślności Zakładu. Do 2009 r. bodaj zdecydowanie uznawano koniec uprawnienia do renty wraz z obroną dyplomu1, teraz przeważa pogląd, że jednak do końca roku akademickiego2.

Chodzi o sytuację gdy 1 następuje przed 2.

I moja wczorajsza odpowiedź była w tym starszym duchu orzecznictwa.

Chodzi o orzecznictwo sądów, bo w ustawie wprost nie jest to napisane.
Czyli w sytuacji gdy rok akademicki kończy się 30 września (i taka jest obecna decyzja rentowa), a obrona następuje np. 15 czerwca, to renta nadal jest należna za lipiec-wrzesień. Parę lat temu orzecznictwo było takie, że z czerwcem prawo do renty ustawało, a ewentualnie pobranej za lipiec-wrzesień - zakład dochodził zwrotu.

Zatem- ZUS zawiadomić o obronie, a w razie decyzji wstrzymującej rentę za miesiące po obronie- odwoływać się.

Jeszcze jedno- uzyskanie wieku 24 lat niczego nie zmienia w prawie do renty rodzinnej. Kluczowy jest wiek 25 lat.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2014-02-25 11:48
Nieznajomość prawa szkodzi- KRUS wydaje decyzję o podleganiu ubezpieczeniu albo w następstwie zgłoszenia* rolnika albo w następstwie uzyskania informacji mających wpływ na ubezpieczenie z zewnątrz- tj. np. z bazy pesel, w krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych, z urzędu gminy, ZUS itd.
I może takie decyzje wydawać wstecznie.

* z ustawy wynika obowiązek zgłaszania do ubezpieczeń i innych faktów na ubezpieczenie mających wpływ.

Okoliczności nieprowadzenia dz. rolniczej są podstawą do odwoływania się od takiej decyzji. Jeśli zostanie odwołanie uznane- składki są nienależne, więc nie ma czego umarzać. Umarza się składki należne- a więc w przypadku jednak bezskutecznego odwołania można wnioskować o rozłożenie zaległości i odsetek na raty, odroczenie składek bieżących, umorzenie (części) zaległości.

Podstawą ww ulg są obiektywne trudności finansowe itp. decyzja jest tu uznaniowa.

Tak, czy inaczej lepiej 'ujawnić' się przed Kasą i od razu złożyć oświadczenie o nieprowadzeniu dz. rolniczej.

Podstawa- art. 37 i 41a ustawy;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html

Re: Proszę o pomoc!

wiwan / 2014-02-25 11:06
Do piątku- 28 lutego pracodawca jako płatnik ma czas na dostarczenie Panu PIT 11, a na jego podstawie Pan rozlicza się na PIT 37.

No chyba, że do 10 stycznia złożył Pan pracodawcy wniosek (PIT 12) o to, by to on Pana rozliczył i spełniał Pan warunki takiego rozliczenia- wtedy zamiast PIT 11 uzyska Pan PIT 40, którego nie ma już potrzeby rozliczać.

Re: czym sie rozni staz unijny od zwyklego?

wiwan / 2014-02-24 21:16
Nie, o nieunijny też nie, bo w ogóle nie możesz obecnie uzyskać statusu bezrobotnej.

Wynika to z art.2, ust. 1, pkt. 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Re: Renta rodzinna za wakacje

wiwan / 2014-02-24 18:45
Ekwiwalent za deputat węglowy jest dodatkiem do renty, więc przysługuje za identyczny okres jak renta. To, że jest wypłacany tylko dwa razy w roku niczego nie zmienia. Tj. za niepełne półrocze posiadania prawa do renty wypłacany jest proporcjonalnie.

W marcu wypłacany jest ekwiwalent za okres od 1 stycznia do 30 czerwca, natomiast we wrześniu wypłacany jest za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.

Re: Renta rodzinna za wakacje

wiwan / 2014-02-24 18:32
Doprecyzujmy- studia kończą się w semestrem zimowym czy letnim ?
Prawo do renty ustaje z miesiącem obrony lub końca ostatniego semestru w zależności, co nastąpi wcześniej. To też przekłada się na obowiązek informacyjny- jeśli obrona następuje przed ostatnim miesiącem na jaki opiewa decyzja rentowa- należy ZUS informować, jeśli w ostatnim miesiącu lub później- nie bo brak informacji nie powoduje wtedy pobrania renty nienależnej.

Re: Praca w dzień wolny? Co za to przysługuje?

wiwan / 2014-02-24 17:56
Należy zastosować zasady takie, jakby szkolenie było w sobotę (jakby nie było porozumienia ).
Czyli z art. 151'3 KP, czyli poza wynagrodzeniem zwykłym za 4 godziny dodatkowo udzielenie dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.

Re: Praca dziecka za granicą a ulga prorodzinna

wiwan / 2014-02-24 13:26
Położenie źródła dochodu nie ma znaczenia dla prawa do ulgi- zasady są takie, jakby praca odbywała się w kraju. Pozostaje kwestia przeliczenia dochodu na PLN, jeśli z grubsza nie da się ocenić czy jest wyższy od 3089 zł.

Re: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

wiwan / 2014-02-24 13:14
Odwołanie od zwolnienia dyscyplinarnego odbywa się na podstawie uznania przez pracownika, że jest ono nieprawne- czy to ze względów formalnych, czy to ze względu na brak podstaw/powodu.
Jeśli sąd je za takowe uzna- to zmiana treści św. pracy jest tego po prostu konsekwencją nawet bez składania wniosku o to, bez względu na to, czy zostanie zasądzone przywrócenie do pracy, czy odszkodowanie.


Skoro na sąd się pan decyduje- użyć wszelkich możliwości i dowodów. Zwłaszcza, że świadkowie czasem jednak miękną, jeśli u pracodawcy pozostają.

Re: Sz.P.wiwan proszę o komentarz-co tu jest "grane"

wiwan / 2014-02-24 12:52
Nie wiem o co z p. Kuźniar chodzi. Jedyna 'podwójność' jaka mi bez podania szczegółów przychodzi do głowy to, to że jako będąc na e. wcześniejszej pracowała- nabyła nowe okresy składkowe, nie była to emerytura z art. 184 ustawy emerytalnej i jednocześnie uzyskała powszechny wiek emerytalny. Mogła więc zarówno wystąpić o przeliczenie obecnej e. wcześniejszej ORAZ o ustalenie e. powszechnej. Ta druga, liczona na nowych zasadach, ale już w 2013 r., czyli z pomniejszeniem o kwoty pobranej e. wcześniejszej.

Tyle, że aby ZUS wydał dwie decyzje jednocześnie- moim zdaniem potrzebne były dwa odrębne wnioski- tj. o przeliczenie dotychczasowego świadczenia + wniosek o ustalenie e. w wieku powszechnym.

Pani sytuacja zależy od tego, czy wniosek o e. powszechną przed uprawomocnieniem Pani wycofała.
Jeśli tak- nadal jest Pani na e. wcześniejszej, można ją przeliczać.
Jeśli nie- jest Pani na e. powszechnej, w pełni na nowych zasadach, można ją przeliczać, ale bez powrotu do starych zasad wyliczania wysokości.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2014-02-24 12:23
Rozumiem, że wtedy nie spełniła Pani warunków uzyskania świadczenia przedemerytalnego, bo do 31 grudnia 2007 r. nie uzyskała Pani stażu 34 lat (lata składkowe+nieskładkowe).

Nie ma obecnie jakiegoś świadczenia dla Pani, bez zajścia nowych okoliczności.

Chodzi mi o np.:
- utratę zdolności do pracy- kwestia renty,
- długotrwałe chorobowe aż do wyczerpania okresu zasiłkowego- kwestia świadczenia rehabilitacyjnego,
- ponowne zatrudnienia i ponowna utrata pracy- kwestia świadczenia przedemerytalnego w nowych okolicznościach wiekowo-stażowych.

W zakresie ub. społecznych pozostaje więc dopiero e. częściowa w wieku 62 lat, choć bez podania kwartału Pani urodzin- nie wiem, czy wiek powszechny emerytalny dla Pani nie jest taki sam lub niższy, a więc e. częściowa -bezsensowna.

Obecne ubezpieczenie em-rent. jest jak rozumiem dobrowolne, opłacane samodzielni do ZUS, a więc bez ub. chorobowego- co obecnie też wyklucza opcję długotrwałego chorobowego.

Najnowsze wpisy