Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: umowa o dzieło z Francją

wiwan / 2012-10-18 11:36
Urzędu skarbowego w Polsce nie interesują żadne umowy, tylko dochody/przychody.

Obowiązek przetłumaczenie NIE wynika z prawa pracy, ale z między innymi z KC.

Zacytuję za forum prawnym;
" Do zawarcia umowy dochodzi poprzez wzajemną wymianę oświadczeń woli; propozycji zawarcia umowy (oferta) i akceptacji tej propozycji, czyli jej przyjęcie (art.66 Kc).

Oferta powinna jednoznacznie i w sposób zrozumiały informować o zamiarze zawarcia umowy i określać co najmniej istotne postanowienia proponowanej umowy, czyli elementy przedmiotowo istotne, charakteryzujące i indywidualizujące umowę.

Ponadto, zgodnie z ustawą z 7.10.1999r. o języku polskim (Dz.U.nr 90, poz.999) w obrocie prawnym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pomiędzy podmiotami polskimi oraz gdy jedną ze stron jest podmiot polski używa się języka polskiego, zaś obcojęzyczne oferty muszą mieć jednocześnie polską wersję językową. Dotyczy to m.in. umów a także faktur.

Zgodnie z art.8 ust.1 cyt. powyżej ustawy, jeżeli stroną umowy, której wykonanie ma nastąpić na terytorium RP, jest podmiot polski, umowę sporządza się w języku polskim. Do umów zawartych z naruszeniem tego przepisu stosuje się odpowiednio art.74 §1 Kc, zdanie pierwsze oraz art.74 § 2 Kc; umowa sporządzona w języku obcym nie stanowi uprawdopodobnienia faktu dokonania czynności prawnej, a którym mowa w art.74 § 2 Kc.

Powołanie przepisów art.74 Kc w ustawie o języku polskim oznacza tyle, że niezachowanie przy czynności prawnej języka polskiego ma ten skutek, że nie jest dopuszczalny w postępowaniu sądowym dowód z przesłuchania stron i świadków na fakt dokonania czynności prawnej zaś umowa sporządzona w języku obcym nie stanowi uprawdopodobnienia dokonania czynności prawnej"

Re: wyzsze emerytury dla kobiet

wiwan / 2012-10-18 11:28
Urzędy nie mają intencji i ZUS nie jest ani stroną ani pomysłodawcą nowelizacji Ustawy emerytalnej.

Re: wyższe emerytury dla kobiet

wiwan / 2012-10-18 11:27
A co ma do tego ZUS ???

To zwykły urząd działający na podstawie ustaw i nie mający żadnego wpływu na ich kształt, poza może uwagami technicznymi dotyczącymi tego, że nie każdy radosny pomysł ustawodawcy jest technicznie wykonalny przez system informatyczny Zakładu.

Uznaniowość w ZUS ma jedynie Prezes ( ale również w ramach Ustawy ) w zakresie świadczeń przyznanych w drodze wyjątku.

Przyznam, że nie wiem ile jest ich w roku- myślę że klikalnaście- kilkadziesiąt w skali kraju.


Będzie nowela Ustawy emerytalnej- będzie stosowana przez ZUS.

Re: zagraniczne emerytury

wiwan / 2012-10-18 11:20
TAK, o ile 'legalnie' oznacza formę pracy podlegającą zagranicznemu ub. społecznemu/ były pobierane składki.
Oraz o ile z krajem tym jest podpisana umowa o koordynacji systemów ub. społecznych.
Umowy takie na pewno mamy z członkami UE oraz Islandią, Liechtensteinem, Norwegią i Szwajcarią.

Lata pracy zagranicznej zwiększą Pani liczbę lat składkowych, a co za tym idzie ogólny staż ubezpieczeniowy na potrzeby określenia prawa i wysokości do świadczenia polskiego (ZUS), ale wysokość zarobków z tych lat nie będzie miała znaczenia- tj. lata te jeśli będą wskazane jako wybrane ( 10 lub 20 ) do obliczenia podstawy wymiaru albo kapitału początkowego ( w zależności od Pani rocznika/rodzaju emerytury ) zostaną pominięte.

Polecam stronę WWW ZUS i hasło 'koordynacja rent i emerytur'.

Ps. Sytuacja wygląda inaczej, gdy praca za granicą nie odbywała się u pracodawcy zagranicznego tylko na zasadzie oddelegowania do oddziału, zakładu polskiej firmy działającej w kraju. Bo wtedy na ogół podlegało się polskiemu ubezpieczeniu, jest polskie świadectwo pracy, polskie albo przeliczone na polskie zarobki.
ZUS 'nie widzi' tego jak praca zagraniczna.

Re: wyższe emerytury dla kobiet

wiwan / 2012-10-18 11:07
Na razie to tylko projekt rządowy.
Dotyczy zmian zasad naliczania Kapitału Początkowego w zakresie w jakim pomija się lata ( z 10/20 ) w których dochód nie był uzyskiwany pełny rok z powodu m.in. urlopu wychowawczego.

Dotyczy zatem ubezpieczonych matek z roczników po 1948, które przed rokiem 1999 były w ubezpieczeniu ORAZ na wychowawczym.

Jeśli w dniu wejścia noweli będą już na emeryturze konieczny będzie wniosek o przeliczenie emerytury.

Re: wyzsze emerytury dla kobiet

wiwan / 2012-10-18 11:02
Które "co" przed wejściem ?
Gratuluję precyzji.

Chodzi o na razie projekt rządowy nowelizacji ustawy emerytalnej dotyczący zmiany zasad naliczania kapitału początkowego w zakresie proporcjonalności wynagrodzenia za część roku przed/po urlopie wychowawczym.
(art.174 i 53 Ustawy).
Kwota może i mała, ale przeliczona przez liczbę miesięcy pobierania emerytury- rzędu 240 i liczbę takich ubezpieczonych pójdzie przecież w kilkaset milionów rocznie.

Zwracam uwagę, że sam mechanizm naliczania KP i tak nie odzwierciedla w pełni odprowadzonych składek- możliwość wyboru "najlepszych" lat (10/20) z całej kariery przed 1999 r. i tak jest bonusem w stosunku do ubezpieczonych, którzy KP początkowego nie mają z racji swego wieku.

Re: jak dostac sie do policji??

wiwan / 2012-10-18 10:49
Jest dedykowany portal

praca.policja.pl

zawiera wszystkie informacje, w tym opis testów.

Ogólna podstawa prawna wymogów- art. 25 i dalsze

Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

Re: zameldowanie lokatorów

wiwan / 2012-10-18 10:41
Odwrotnie- niezameldowanie może przysporzyć, bo jest Pani zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 1974 r.
o ewidencji ludności i dowodach osobistych zobligowana do poświadczenia pobytu w swoim mieszkaniu najemców, a oni do zameldowania się na pobyt czasowy.

Innymi słowy- to studenci mają obowiązek meldunkowy, a Pani do poświadczenia tego. W razie niedopełnienia ich obowiązku- na Panią spada obowiązek informacyjny wobec gminy/miasta o fakcie pobytu osób.

Re: rozliaczenie umowy o dzielo/zlecenie

wiwan / 2012-10-17 23:43
1. w sensie firmowym- rozliczyć jako koszt w chwili poniesienia- czyli wynagrodzenie brutto zleceniobiorcy/wykonawcy dzieła + ewentualne składki poniesione po stronie zleceniodawcy.
2. w sensie płatnika- w zależności czy to dzieło, czy zlecenie i jaki status ma zleceniobiorca- co oświadcza on pisemnie.
Pojawi się też kwestia, czy zwykłe zryczałtowane 20% KUP czy podwyższone autorskie 50%.

Kalkulator pomoże:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

oraz tabelka:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/umowa;zlecenie;i;umowa;o;dzielo;-;jakie;skladki,97,0,224097.html

3. wybór dzieło/zlecenie. Tak naprawdę go nie ma, bo to dwie inne umowy, rodzaje zadań i nie ma dowolności/wymienności tych umów zgodnie z KC jak i dla celów np. ubezpieczeniowych:

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/umowa;zlecenie;a;umowa;o;dzielo;-;co;powinien;wiedziec;przedsiebiorca,26,0,1124890.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/umowa;o;dzielo;a;umowa;zlecenie,183,0,347831.html

Re: Epilepsja a renta

wiwan / 2012-10-17 23:23
Wpisałaś to pytanie w sąsiednim wątku więc poczytaj tam- jasno dość niestety z niego wynikają następujące kwestie:

1. renty z ZUS ( w Twoim przypadku socjalna lub z tyt. niezdolności do pracy, jeśli masz jakiś staż ubezpieczeniowy w ZUS ) są świadczeniem w wyniku orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
Twoje obecne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest z innego systemu, z innej ustawy- orzecznictwa dla celów pozarentowych, uzyskanego w powiatowym zespole ds. orzekania.

2. orzecznictwo pozarentowe dla rentowego NIE jest wiążące. Nie ma automatu, że z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu uzyskuje się orzeczenie ZUS-owe takie, a z orzeczeniem o stopniu znacznym, inne.
3. oczywiście lekarz orzecznik ( a w razie sprzeciwu - komisja lekarska ) ZUS bierze ów stopień pod uwagę. Ze stopniem znacznym- jest dużo większa szansa na na uzyskanie orzeczenia o choć częściowej niezdolności do pracy.
4. nie ma zatem odpowiedzi na pytanie "przysługuje renta, czy nie" bez złożenia wniosku i uzyskania orzeczenia.
5. zawsze warto, bo renta ZUS-owa nawet za cenę upokarzającej procedury orzeczenia lekarskiego - tego 'castingu' daje zabezpieczenie ubezpieczeniowe, okresy mogące mieć znaczenie przy uzyskaniu emerytury w przyszłości.

Re: Wcześniejsza emerytura kobieta rocznik 1954

wiwan / 2012-10-17 22:57
Niestety - rocznik 1953 jest ostatnim rocznikiem ubezpieczonych kobiet, które mogły skorzystać z wcześniejszej emerytury tzw. pracowniczej ( z art. 46 w powiązaniu z art.29 Ustawy emerytalnej ), tj. uzależnionej tylko od warunków wiekowo-stażowych.

Jeśli nie ma Pani w swej historii zawodowo-ubezpieczeniowej okresów szczególnych, szczególnych warunków pracy itp. (kolejowe, górnicze, nauczycielskie, w war. szczególnych)- to podlega Pani przepisom o emeryturze zwykłej, w wieku powszechnym- z art. 24 Ustawy
Co oznacza w Pani przypadku wiek 60 lat i 5 miesięcy do 60 lat i 8 miesięcy w zależności od kwartału Pani urodzenia.

Re: termin wyłączenia telewizji analogowej

wiwan / 2012-10-17 13:10
Obaj macie rację, przecież to NIE będzie operacja jednodniowa.
Harmonogramy z datami i konkretnymi obiektami nadawczymi (przynajmniej najbliższych wyłączeń) ma ministerialnej (MAC) stronie o cyfryzacji. Linkowana również z WWW UKE.

Najbliższe-pierwsze wyłączenie- 7 listopada 2012, nadajnik Żagań/Wichów i Zielona Góra/Jemiołów.

Re: dmuchanie w alkomat obowiązkowe?

wiwan / 2012-10-17 12:05
Tak, obowiązkowe, nawet przy kontrolach rutynowych lub przypadkowych- czyli niekoniecznie na skutek łamania przepisów RD.

Odmowa zagrożona jest mandatem. Uniemożliwienie badania alkomatem daje prawo do przymusowego badania poziomu alkoholu we krwi (moczu).

Podstawa- art.126 Ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2012-10-17 11:42
I Pani w KRUS i ja mamy rację, tylko nieprecyzyjnie podała Pani na początku wątku konkretne okresy podlegania ZUS i swego bezrobocia.

"dopisanie" do ubezpieczenia męża dotyczyło jedynie ub. zdrowotnego jako członków rodziny.

Ub. zdrowotne w KRUS w sensie obowiązku jego opłacania jest dopiero od 1.04.2012 r.
Przy czym przy Waszej powierzchni i tak opłaca je KRUS, a nie Wy fizycznie.

Zatem- proszę podać obecny Pani status (zatrudniona, bezrobotna zarejestrowana, inny) i konkretne okresy z przeszłości- zatrudnienia.

Są zatem okresy, za które powinna była być Pani zgłoszona do ub. w KRUS bo podlegała ubezpieczeniom obowiązkowo (z mocy ustawy) i opłacać składkę- a w efekcie zaległość w składkach.

Re: przekazanie mieszkania a PIT

wiwan / 2012-10-17 11:31
Czynność ta nie podlega PIT i wymaga formy notarialnej.
-Podlega podatkowi od spadków i darowizn, ale jako zstępna skorzysta pani ze zwolnienia z tego podatku.
Nie ma potrzeby dodatkowej informacji do US.

-Podlega również podatkowi PCC w stawce 2% od wartości rynkowej mieszkania. Pobiera go notariusz, ale wymagane jest i tak złożenie formularza PCC-3 w US w ciągu 14 dni.

Najnowsze wpisy