Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Karta nauczyciela zmiany

wiwan / 2012-10-10 13:07
PROPOZYCJE.

Do nowelizacji ustawy naprawdę długa droga.

Projektu nawet nie ma (ja nie widzę w BIP-ie Ministerstwa).

Re: ZUS w umowach zlecenie

wiwan / 2012-10-10 13:01
Składki ubezpieczeniowe SĄ naliczane od umów zlecenia w znacznej liczbie przypadków- bo wtedy, gdy zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych (poza sytuacją gdy zleceniobiorca jest uczniem/studentem w wieku do 26 lat).

Więcej wie premier, a ewentualne zmiany (nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) wymaga przejścia całej drogi legislacyjnej przez parlament i prezydenta.

Na pewno nie będzie określanego minimalnego wynagrodzenia z umowy cywilno-prawnej- byłoby to idiotyczne.

W Pana przypadku ważne jest więc stwierdzenie, czy umowa już nie podlega tym ubezpieczeniom, czy owe 1200 to netto, czy brutto.

Re: Dobry radca prawny z poznania

wiwan / 2012-10-10 11:45
Z prawnikami jak z restauracjami. Każdy ma swoje gusta i tam, gdzie rewelacyjne zupy, dania mączne bywają beznadziejne.

Tu baza komercyjnie się ogłaszających:

http://prawo.money.pl/bazy-teleadresowe/prawnicy/poznan,miasto,27.html

Re: Urlopy wypoczynkowe

wiwan / 2012-10-10 11:34
U. na żądanie to SPOSÓB wykorzystania u. wypoczynkowego, a nie dodatkowe dni urlopu.

Ten sposób NIE przechodzi na kolejny rok w razie niewykorzystania.

Całość niewykorzystanego u. wypoczynkowego z 2012 r. przejdzie na rok 2013, bez względu na to, ile z owych 13 dni wykorzystano w trybie normalnym, ile na żądanie.
Stanie się on u. zaległym.
Co do zasady taki urlop musi być udzielony do końca września 2013 r. Pracodawca może nawet udzielić go bez pytania pracownika, tj. bez uzgadniania terminu.

Ww obowiązek udzielenia dotyczy pracodawcy, a nie pracownika (obowiązek wykorzystania) tj. jeśli pracodawca go nie udzieli, pracownik nie zawnioskuje- nie przepada on. Może być wykorzystany i dużo później- przedawni się dopiero po 3 latach licząc od 31.12.2012 r.

Re: Sprzedaż części mieszkania

wiwan / 2012-10-09 22:35
Nielegalna jest pozorna darowizna, gdy w rzeczywistości jest czynność kupna-sprzedaży. To w aspekcie KC i prawdziwości oświadczenia woli.
W zakresie podatków- to unikanie PCC i ewentualnie PIT, gdy mama zbywa przed upływem 5 lat swój udział w nieruchomości.

Przeniesienie własności nieruchomości za życia właściciela wymaga formy notarialnej.

Przedmiotem zbycia nie może być część nieruchomości- zbywa się albo udział (ułamkowy) we własności, albo najpierw dokonuje podziału nieruchomości na kilka samodzielnych nieruchomości.
Przy mieszkaniu nie ma takiej (podziału) możliwości, chodzi o samodzielność lokalu. Nie można sprzedać 1 pokoju z całego mieszkania.

I co ma bank do tego ? Jest ustanowiona hipoteka ???

Re: najem a podatek

wiwan / 2012-10-09 22:26
Oczywista BZDURA. Umowa nie musi być spisana, może być ustna co i tak ani US ani Ustawy o PIT nie interesuje.

Jest najem- jest źródło. Jest z niego przychód/dochód- jest podatek. Kwestią techniczną jest jedynie wybór formy opodatkowania, uwzględniania kosztów, sposób odprowadzania zaliczek, termin rozliczenia rocznego.

więcej:

http://www.money.pl/forum/jaki-podatek-z-tytulu-najmu-garazu-t3252920.html

Re: renta rodzinna a skladki zdrowotne

wiwan / 2012-10-09 20:46
9% od renty brutto (kwoty z decyzji).

Re: Chce założyć własną firme ale mam kilka pyt. ?

wiwan / 2012-10-09 20:42
W zależności od wybranej formy opodatkowania ważny jest przychód albo dochód dla kwestii podatku dochodowego. Można mieć nawet w kwietniu zlecenie, ale żadnej zapłaty- nie ma podatku do zapłacenia, nie ma zaliczki.
WYJĄTEK:
Jedynie przy karcie podatkowej płaci się stale bez względu na fakt przychodów, ale ta forma jest możliwa dla Pana działalności w wąskim zakresie.

Re: Urlopy wypoczynkowe

wiwan / 2012-10-09 16:08
Ma Pani prawo do urlopu proporcjonalnego 6/12 czyli do 13 dni. Z góry, od pierwszego dnia umowy. Zaokrągla się w górę miesiące pracy do pełnych miesięcy, dni urlopu do dni pełnych ( nie dotyczy pierwszego roku pracy- art.153 KP).
Czyli bez względu na dzień udzielenia urlopu może to być już pełne 13 dni.

Re: Urlopy wypoczynkowe

wiwan / 2012-10-09 16:05
Z kodeksu cywilnego- ZERO.
Z zapisów umowy, tyle ile zapisano, jeśli zapisano.

Re: urlop przy umowie na okres próbny

wiwan / 2012-10-09 15:52
Ma Pani prawo do urlopu proporcjonalnego 3/12 w 2012 r. Czyli do 5 lub 7 dni w zależności od Pani stażu pracowniczego.

Prawo to nabyła Pani już z pierwszym dniem umowy, ale pracodawca nie jest bezwzględnie związany Pani wnioskiem co do terminu, zwłaszcza, że jest już po tworzeniu planów urlopowych na ten rok.

Re: Jak studia wliczają się do emerytury?

wiwan / 2012-10-09 15:36
Wystarczyło grzebnąć w forum, temat był poruszany.

http://www.money.pl/forum/czy-studia-wliczaja-sie-do-naszej-emerytury-t3291456.html

http://www.money.pl/forum/kiedy-wlicza-sie-studia-do-emerytury-t2772162.html

Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

wiwan / 2012-10-09 11:24
Najkrócej.
1. Nie korzystać przypadkiem z lewych zwolnień lekarskich, bo może to być wykorzystane przeciw Pani.
2. Nie godzić się na porozumienie stron- bo odsuwa ono prawo do zasiłku dla bezrobotnych o 90 dni i o 90 dni skraca jego pobieranie. No chyba, że oferta zawierać będzie również rekompensatę finansową na tyle atrakcyjną.
3. Nie godzić się na skrócony okres wypowiedzenia- umowa jest jak rozumiem na czas nieokreślony, obowiązuje więc już 3 miesięczny okres wypowiedzenia, czyli wypowiedzenie złożone w październiku skutkuje rozwiązaniem umowy dopiero z ostatnim dniem stycznia 2013 r.

4. Mobbing w tak małym kręgu jest nie do udowodnienia i z Pani wpisu wnioskuję, że kwestii dyscyplinarki dla pracodawcy nie będzie Pani podejmować.

5. Powód w wypowiedzeniu (umowa na czas nieokreślony) musi być podany prawdziwy. Nawet gdy jest on niekorzystny dla pracownika- na przyszłość nie ma znaczenia, bo nie wpisuje się go w świadectwo pracy.

Nieprawdziwy powód daje co prawda prawo do uznania wypowiedzenia za nieprawne i zaskarżenia go do sądu pracy w celu uzyskania cofnięcia wypowiedzenia lub przywrócenia do pracy albo odszkodowania.

Tyle, że to nerwy i pierwsza opcja Pani chyba nie interesuje.

W sprawie urlopu bieżącego i ewentualnego zaległego jest tak, że gdy wypowiedzenie zacznie swój bieg- to już pracodawca jednostronnie może decydować czy go udzielić, kiedy go udzielić i ile go udzielić. Oczywiście za część nieudzieloną należny będzie ekwiwalent. Nadal jednak będzie Pani miała prawo do udzielenia urlopu w trybie na żądanie oraz do 3 dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Re: wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

wiwan / 2012-10-09 11:01
W przypadku niepełnoetatowca mamy do czynienia z godzinami ponadwymiarowymi. To, czy za godzinę ponadwymiarową należy się dodatek za nadgodziny ( +50% stawki godzinowej ) zależy od zapisu w konkretnej umowie o pracę lub regulaminie wynagradzania. Zapis ten ustala limit godzin, przekroczenie którego powoduje, że za godzinę ponadwymiarowa staje się godziną nadliczbową (jest dodatek).
Ten próg godzin oczywiście nie może być wyższy niż liczba godzin wynikająca z 1/1 etatu.

Tu artykuł na temat:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/godziny;nadliczbowe;niepelnoetatowca,255,0,237055.html

Re: alimenty dla męża

wiwan / 2012-10-09 10:57
Oczywiście, że możliwe. Płeć małżonka uprawnionego do alimentów kodeksowo przynajmniej nie ma znaczenia. Może mieć znaczenie w indywidualnej sprawie na wyrok sądu.

Więcej zależy od tego, czy przy separacji orzeczono również wyłączną winę strony.

Przy braku takiego orzeczenia- powodem zasądzenia alimentów jest po prostu niedostatek małżonka jako strony uprawnionej. Po stronie zobowiązanego( ej) możliwości zarobkowo – finansowe.

W przypadku orzeczonej wyłącznej winy, alimenty nie są należne stronie winnej, a strona niewinna nie musi wykazywać swego niedostatku a jedynie pogorszenie sytuacji materialnej by alimenty mieć zasądzone.

Najnowsze wpisy