Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

niesłuszne pobieranie renty

wiwan / 2011-04-20 11:23
Niestety ZUS nie jest tak otwarty jak skarbówka pod tym względem. Nie ma gotowych procedur, trzeba liczyć się z tym, że anonimowe zgłoszenie takiej sytuacji może być nieskuteczne.
Natomiast działa to, co w innych urzędach- działanie od razu na poziomie nadrzędnym. Jeśli nie była zainteresowana Pani z działu świadczeń- jest naczelnik. Jeśli nie biuro terenowe czy inspektorat- to oddział okręgowy ZUS.
Drugim torem- jeśli konkretny pracownik odmówił przyjęcia takiego uwiarygodnionego zgłoszenia po prostu zgłosić na niego skargę. Uwiarygodnione- podające personalia lewego rencisty, powód tej lewizny itp.
Skarga taka musi już być nieanonimowa. Złożona pisemnie, pocztą lub osobiście, faksem, mailem ( skargi@zus.pl). W wyznaczone dni/ godziny dyżurują w inspektoratach i oddziałach. Odpowiedź pisemna, co do zasady jest na nią miesiąc.

wniosek o emeryturę

wiwan / 2011-04-20 11:02
Ma Pani prawo otrzymać, ma Pani prawo złożyć. I uzyska Pani prawo do emerytury. Ale świadczenie ( wypłata ) zostanie od razu wstrzymane z powodu nierozwiązania umowy o pracę z ostatnim pracodawcą.
To efekt ostatniej nowelizacji ustawy emerytalnej, konkretnie jej art. 103.

emerytury pójdą w górę?

wiwan / 2011-04-20 10:59
1. Nie wszystkie są bardzo niskie ( mundurowe, górnicze ).
2. Zapowiedzi, majaki, kampania. Zero konkretów. Jedyny konkret- zmiany w podziale składki pomiędzy OFE a subkonto w ZUS, które wchodzą w życie od maja 2011 nie wiadomo jaki efekt przyniosą.
3. Więc jak dotąd należy brać jedynie pod uwagę coroczną, ustawową, marcową waloryzację świadczeń. Tegoroczna wyniosła 3,1%.

Wysokość emerytury po 15 latach pracy

wiwan / 2011-04-20 10:40
1. Nalicza zgodnie z ustawą emerytalną.
2. Tylko część odkładanych składek do ZUS to składka emerytalna, ewidencjonowana na osobistym koncie ubezpieczonego. Inne składki właściwie przepadają- tj. na bieżąco są przez system zużywane, o ile ubezpieczony z nich nie korzysta- tj. nie ma wypadku, nie choruje, nie przechodzi na rentę.
3. Algorytm dla urodzonych po 1948 r- art. 25- 26 Ustawy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

4. Kalkulator:

http://www.money.pl/emerytury/kalkulator/ofe/

jak wybrać odpowiedni fundusz?

wiwan / 2011-04-20 10:29
To przecież inwestycja finansowa, tyle że uwikłana w system ubezpieczenia społecznego.
Należy więc mieć nadzieję, że jak najmniej będzie się wokół niej grzebać politycznie i kierować się....chłodną analizą ich wyników.
Choćby tu:

http://www.money.pl/emerytury/porownanie/por=stopy/pro=36

ulga prorodzinna

wiwan / 2011-04-19 13:04
Warunkiem dodatkowym jest wymóg, by dziecko to pobierało w roku podatkowym rentę socjalną lub dodatek pielęgnacyjny lub zasiłek pielęgnacyjny ( art. 27 f ustawy o PIT). Jeśli świadczenie otrzymywało przez część roku- ulga rozliczana jest proporcjonalnie ( po 1/12 za każdy miesiąc ).

Jeśli tak- rzeczywiście możliwa jest korekta poprzednich zeznań ( 5 lat wstecz ) i odzyskanie nadpłaty PIT.

Do jakiego wieku powinniśmy pracować na emeryturę?

wiwan / 2011-04-19 12:49
Do minimalnego ustawowego ( obecnie 65 lat ) lub wyższego- takiego, gdy wyliczone świadczenie będzie Cię zadowalać :-)

Są kalkulatory emerytalne, np. :

http://www.money.pl/emerytury/kalkulator/ofe/

Poza tym, przecież co roku ZUS przesyła Ci raport o zewidencjonowanych i zwaloryzowanych składkach i hipotetycznej emeryturze.

składki ZUS a wielkość przychodów

wiwan / 2011-04-19 12:45
Tak. Składki ZUS są określone stałą stawką od przychodu ( społeczne ) i od dochodu ( zdrowotne ) po odliczeniu s. społecznych i kosztów uzyskania przychodu.
Wyższe składki emerytalne do ZUS można płacić do ZUS tylko w przypadku działalności gospodarczej, gdzie stawka jest taka jak wyżej, ale przychód deklarowany, a nie rzeczywisty. Oczywiście jest minimum poniżej którego nie można deklarować, nawet gdy realne przychody są niższe.

Można też składki zwiększyć w sytuacji gdy mamy kilka tytułów do ubezpieczenia ( np. etat + zlecenie ) Wtedy często tylko z jednego tytułu są one obowiązkowe, a z dodatkowego- dobrowolne. Opłacanie dobrowolnego zwiększa zewidencjonowane składki.

przerwane studia a renta

wiwan / 2011-04-19 12:38
Nie do 26, ale do 25 o ile będziesz kontynuował edukację. I wyjątkowo -dłużej, do końca roku akademickiego jeśli w jego trakcie skończysz lat 25 i będzie to jednocześnie ostatni rok studiów. To różnica.

Przerwanie studiów jest równoznaczne z ustaniem prawa do renty rodzinnej. Ale nie bezpowrotnie- podjęcie kolejnych prawo to przywróci.
Z punktu widzenia więc r.r. lepiej jest zmienić studia niż je przerwać- przenieść się na łatwiejszy wydział, kierunek, inną uczelnię lub dotrwać do końca tego roku akademickiego i zdać na zupełnie nowe studia.

fundusze a akcje - straty za 2010

wiwan / 2011-04-18 12:42
Pomoc nie może być jednoznaczna gdyż.
1, rzeczywiście w tej konfiguracji ustawa o PIT tego nie wyklucza, przynajmniej jeśli chodzi o językowe, że tak powiem brzmienie- gdyż jasno ona wyklucza konfigurację odwotną tj. stratę z akcji.
2. ale jak dotąd w jednostkowej analogiczne sprawie podatnika nie ma wyroku SN a jedynie WSA, od którego kasację wniosło Ministerstwo Finansów. A jak dotąd tylko takie wyroki stawały się normą stosowaną przez fiskus.

To zależy od kwot, osobiście walkę z fiskusem o kwotę powyżej 1000 zł bym nie zaczynał. Chyba, że najpierw miałbym interpretację NA PIŚMIE tej sytuacji z mojego US. I tak wobec na razie nieprzejednanego MF należałoby się liczyć z kontrolą.

Polecam ten wyrok :

Wyrok WSA w Warszawie z 14 grudnia 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1147/09)

od czego zależy wysokość składek do ZUS

wiwan / 2011-04-18 12:18
Tak. Stawki składek ZUS są jednakowe dla wszystkich.
Kilka wyjątków:
1. składka wypadkowa różni się stawkami w zależności od rodzaju pracy. Ale jest składka niewielka i pokrywana w całości przez pracodawcę, nie przez pracownika.
2. składki prowadzących DG lub ubezpieczonych dobrowolnie ( zdrowotne w NFZ lub emerytalno-rentowe w ZUS ) są naliczane od podstawy deklarowanej, "nie niższej niż " kwoty wynikające ze wskaźników GUS.
3. osoby zarabiające najwięcej nie płacą składek społecznych od dochodu wyższego od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. czyli oskładkowaną społecznie mają tylko część wynagrodzenia

niski ZUS dla kogo?

wiwan / 2011-04-18 12:09
Oczywiście mówimy o sposobach legalnych.
Zamiast umowy zlecenia wykonywać umowy o dzieło, ale nie chodzi tylko o zmianę tytułu umowy, ale i faktyczny charakter wykonywanych zadań. Umowy takie nie są oskładkowane.
Drugi sposób- podzielenie obecnych zadań z umowy zlecenie na dwie lub więcej odrębnych umów- co do zasady składki społeczne będą obowiązkowe tylko od jednej z nich.
Trzecia- przyjąć do wiadomości, że składki te nie są tylko obciążeniem, ale również korzyścią. Bezpośrednią taką, że zdrowotna daje nam prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej z NFZ, refundacji leków na receptę i znacznie obniża nasz podatek odprowadzany do US. Z kolei emerytalna jednak po latach w jakimś stopniu do nas wróci w postaci emerytury, bo jest ewidencjonowana, waloryzowana.
Roztaczać wizji braku renty rodzinnej dla Twojego męża lub dzieci w razie Twojej śmierci i braku odpowiedniej liczby okresów płacenia składki rentowej nie roztaczam....

wyższe i bezpieczniejsze emerytury?

wiwan / 2011-04-18 11:56
Wzrost wyniósł 3, 1 %, taka była waloryzacja marcowa. Owszem nie pokryła ona w całości wzrostu kosztów utrzymania, ale protestuję przeciw sformułowaniu "wielokrotnie" więcej za podstawowe produkty, bo nie ma tu takiego wzrostu cen.

jaki wiek przejscia na emeryture?

wiwan / 2011-04-18 11:51
Obecnie wiek powszechny przejścia na emeryturę to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Padające liczby mniejsze dotyczą emerytur wcześniejszych i pomostowych.
wiwan / 2011-04-15 12:20
No i wysokość- od 1 marca br. jest to 186,71 zł

Najnowsze wpisy