Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

wiwan / 2010-11-19 10:11
No to "jesteśmy w domu".
Idea wątku słuszna, tylko gorzej z wykonaniem gdyż;
1. założyła Pani wątek o pracowniku który
w okresie chronionym dostał od lekarza
orzeczenie, że jest zdolny do wykonywania pracy, ale w ograniczonym zakresie

Podkreślam-ORZECZENIE. Jest to więc sytuacja wyczerpująca więc wielokrotnie tu już przytaczany art.43, ust. 2 KP- bo jest to właśnie kodeksowa sytuacja

"stwierdzenia orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania
do-tychczasowej pracy "
2. Podrzuca Pani następnie dodatkowy przykład, gdy


Np. lekarz orzekł, że możesz pracować, ale nie na wysokości. Tymczasem twój
główny obowiązek to właśnie praca na wysokości.

Co jest literalną sytuacją alternatywną z tegoż ustępu.

Więc nie ma się co dziwić adekwatnej do tego dyskusji, podczas gdy w Pani firmie pracownik otrzymał jedynie zalecenie nie robienia czegoś albo czegoś nie może, a nie ORZECZENIE, które jest sformalizowane nawet chyba co do wzoru druku.
Tak dyskusja była zatem bezprzedmiotowa, czy jak napisał #szklarek# jałowa, bo ten niuans jest ważący. Bo argumentacja Pani dotyczy innej sytuacji niż tej, jaką Pani przedstawiła wątek zakładając czy kontynuując.
Zalecenie jest dla pracownika, orzeczenie jest podstawą decyzji dla pracodawcy.
wiwan / 2010-11-18 00:15
Witam Panią.
Z reguły nie wtrącam się w takie dyskusje, ale sytuacja tego moim zdaniem wymaga. Z bardzo prostej przyczyny- na forum, zwłaszcza w części podatkowej, prawnej i ubezpieczeniowej internauci szukają odpowiedzi na pytania w sytuacjach, które ich dotyczą, a które nie dla wszystkich są oczywiste. W związku z tym raczej powinni tu znajdować informacje użyteczne, a więc...prawdziwe i aktualne.
W niniejszej dyskusji niestety się Pani zapędziła obstając przy swoim zdaniu, zupełnie niepotrzebnie przy okazji ww internautom w głowach mieszając. Jednostkowy przypadek w Pani firmie nie jest tu żadnym argumentem, choćby dlatego, że ani my, ani Pani nie zna pewnie wszystkich niuansów tej sprawy. A kwestia co do zasady jest prosta i uregulowana w KP, nie jest niewiążącym wyrokiem jakiegoś sądu w innej jednostkowej sprawie.
"Szklarek" ma rację i jasno to wykazał. Pracownik chroniony z Pani postu to podmiot art. 39 KP, i w sytuacji, o której Pani pisze pracodawca nie jest w kropce. Jak już to tu napisano na mocy art. 43 ust. 2 można mu złożyć wypowiedzenie zmieniające, a jego nieprzyjęcie będzie oznaczało rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem. I tyle. Zapisy te są jasne i nieskomplikowane. To tylko trzy artykuły; 39, 42 i 43 KP i trzeba złej woli, by być na nie "głuchym".


Potwierdza to zresztą ten artykuł:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jaka;jest;ochrona;pracownika;w;wieku;przedemerytalnym,199,0,626375.html

Re: Minister nauki spotkała się z krakowskim środowiskiem akademickim

wiwan / 2010-11-17 20:06

Zaznaczyła, że polscy maturzyści coraz częściej szukają swego miejsca na uczelniach w UE. "Mało tego, szkoły wyższe z Europy prowadzą bardzo aktywną pracę w miastach akademickich w Polsce, zapraszają do siebie najlepszych maturzystów, fundują stypendia. Zależy nam, żeby najlepsi maturzyści zostawali w kraju, pracując na studiach, a potem dla polskiej nauki i rozwoju cywilizacyjnego kraju. Zależy nam też, żeby polskie uczelnie były konkurencyjne w całej Europie" -

Ależ jest na to sposób, całkiem tani- przestać przyjmować na studia jak leci, urealnić rekrutację i obniżyć liczbę studentów przyjmowanych o 1/2. Tak wygospodarowane środki można przeznaczyć na modernizację bazy, podwyżki dla nauczycieli akademickich itp. Jakość, nie ilość Pani minister !

Re: Senat za ustawą okołobudżetową i podwyżką stawek VAT od 2011 r.

wiwan / 2010-11-17 20:02

Ustawa przewiduje też wprowadzenie ulg komunikacyjnych dla studentów w wysokości 49 proc. i 51 proc.


Obecnie niewidomi korzystają z ulg w wysokości od 37 proc. do 49 proc.


Zgodnie z poprawką, w takich przypadkach będzie im przysługiwała 51-proc. ulga, a na bilety jednorazowe i miesięczne na autobusy i pociągi osobowe - 93-proc. ulga.

Czy naprawdę nikt z ministerstwa, komisji, rządu, i obu izb nie ma zmysłu praktycznego ? Jak w praktyce mają wyglądać nominały biletów jednorazowych z tak idiotycznymi co do stawki zniżkami, jak z groszowymi końcówkami mają radzić sobie automaty biletowe. I komu to zamieszanie ma służyć. Czy naprawdę, skoro już uparliśmy się robić kolejny prezent studentom, nie dało się obu stawek po prostu zrównać do 50% ?

Re: Śląskie: Pikieta lekarzy pod urzędem marszałkowskim

wiwan / 2010-11-17 19:56

Lekarze ubrani w fartuchy - białe lub zielone jednorazowe - mieli ze sobą pochodnie i tablice z napisami opatrzonymi licznymi trupimi czaszkami. Na tablicach napisali m.in. "Drogie państwo - tanie zdrowie - martwy pacjent", "Szpital samoobsługowy - przyszłość polskiej medycyny", "Nie ma pieniędzy - jeszcze są najtańsi lekarze" czy "My leczymy najtaniej - śląskie szpitale 2010".

Akurat dobro pacjentów jest dla tych związkowców trzeciorzędne. A faktem jest zła organizacja pracy, marnotrawstwo na oddziałach, specjalnie przedłużane pobyty bezzabiegowe itp. historie.
A te ww jednorazowe fartuchy też kosztowały i zostały użyte niezgodnie z przeznaczeniem.

Re: Cyfrowy Polsat może pozyskać około 80 tys. abonentów

wiwan / 2010-11-17 19:37

Dotychczas około 50 proc. przyrostu bazy abonentów Cyfrowego Polsatu przypadało na pierwszy, drugi i trzeci kwartał, a pozostałe około 50 proc. na czwarty kwartał - powiedział Libicki, pytany przez PAP o potencjał przyrostu abonentów platformy w czwartym kwartale tego roku

Jesień, plucha, krótki dzień i święta robią swoje- ludzie bez opamiętania kupują 'telewizję". W tym roku jest dodatkowy bodziec- ludzie stracili cierpliwość i przestają czekać na DVB-T, której wdrożenie się ślimaczy, a oferta jest daleka od oczekiwań.
wiwan / 2010-11-17 19:04
Niestety ( jak widać z tych okoliczności ) należy się. Nie oznacza to, że mama ma się nią dzielić. Renta należy się z ZUS, a nie od mamy. Formalnie brat jest uprawniony, powinien złożyć wniosek do ZUS. Obecnie mama otrzymuje( jeśli jest jedyną biorącą rentę po tym zmarłym) świadczenie w wysokości 85% świadczenia należnego zmarłemu. Wniosek brata spowoduje, że świadczenie nieco ( o 1/17 ) wzrośnie ( dla dwu uprawnionych jest to 90%), ale zostanie ono podzielone na dwie równe części przez ZUS i osobno wypłacane/ przelewane bratu i osobno matce.
W efekcie matka będzie otrzymywać tylko około połowy tego, co obecnie.
Szczęśliwie będzie tak tylko do 25 urodzin brata, lub krócej jeśli powinie mu się noga w szkole- tzn. zrezygnuje lub zostanie skreślony. Wtedy ponownie uprawniona będzie już tylko mama i renta powróci do dzisiejszego poziomu.

Re: dodatkowy zasiłek, świadczenie dla emeryta

wiwan / 2010-11-17 18:52
1. ZUS- jeśli wzmiankowany emeryt nie należy do grupy emerytów "specjalnych" tzn. kombatantów, tajnych nauczycieli, żołnierzy-górników, deportowanych i pracujących przymusowo, byłych kolejarzy lub górników- może liczyć jedynie na 'dodatek pielęgnacyjny'. Warunkiem przyznania jest uznanie przez orzecznika go za całkowicie niezdolnego do samodzielnej egzystencji ( co teraz nie ma miejsca, ale może się jeszcze zdarzyć) lub osiągnięcie wieku 75 lat. W tym drugim przypadku dzieje się to z urzędu.
2. MOPS/GOPS- podobnie jak w ZUS dopiero w wieku 75 należy się 'zasiłek pielęgnacyjny'. Otrzymanie go wcześniej wymaga "znacznego stopnia niepełnosprawności" ( Powiatowe centrum orzekania o niepełnosprawności ).

Tak więc z powodu stanu zdrowia ewentualnie ta druga możliwość. Poza tym ze względów materialno-bytowych dodatek mieszkaniowy i zasiłki (celowy, stały, okresowy). Te ostatnie tylko dla naprawdę ubogich- kryterium dochodowe to 477 zł/mc.
wiwan / 2010-11-16 19:15
No więc jest to świadczenie dla Ciebie. Ty jesteś uprawniony.
Zorientuj się, czy wypłaca je bezpośrednio urząd gminy/ miasta czy poprzez swój miejski/ gminny ośrodek pomocy społecznej. Udaj się tam i jako pełnoletni po prostu złóż dyspozycję przelewania go na Twoje konto ( jeśli nie masz- założysz nawet przez net, zawsze znajdzie się opcja konta bezpłatnego w prowadzeniu z darmową kartą do bankomatu). Będzie to równoznaczne z odwołaniem dyspozycji przelewania na rachunek matki ( o ile taka była złożona ) i uniemożliwieniem pobierania zasiłku osobiście przez nią w kasie urzędu/ ośrodka.

Powodzenia.
wiwan / 2010-11-16 19:02
Tak jak napisałem- czy jednoosobowo, czy w spółce- nie był Pan "pracownikiem zatrudnionym", więc 15 lat nie ma.
Proszę spokojnie poczytać sobie zalinkowaną ustawę- na żadną wcześniejszą emeryturę nie 'załapuje się' Pan.
wiwan / 2010-11-16 13:44
Tak, pod warunkiem zgłoszenia tak jak napisałem wcześniej. Pierwsza darowizna została już zgłoszona i zwolniona z podatku i nie ma wpływu na możliwość zwolnienia drugiej od tego podatku.

druk SD-Z2 tu:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
wiwan / 2010-11-16 13:23
Niestety. Ustawa jasno mówi o PRACOWNIKACH ZATRUDNIONYCH, a ci są zdefiniowani w Kodeksie Pracy. Prowadzący DG nie jest zatrudniony, nie jest pracownikiem .Okres pracy w takich warunkach powinien być stwierdzony świadectwem pracy. Taki paradoks, że Pana pracownicy mogliby z tego skorzystać, Pan nie.

Podstawa art.46 w związku z art. 32 Ustawy o rentach i emeryturach:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
wiwan / 2010-11-16 13:04
Nie problem w zakresie podatku od darowizn- przy darowiznach okres 5 lat dotyczy łączenia kwoty darowizny z poprzednimi darowiznami od tego samego darowizny, by stwierdzić czy jest przekroczona łącznie kwota wolna- jej nieprzekroczenie skutkuje brakiem obowiązku informacyjnego wobec US, a przekroczenie wpływa na obliczenie podatku w gr. II i III i ewentualnie w I, gdy nie spełni się warunków zgłoszenia o jakich pisałem post wcześniej.

Mniej niż 5 lat ma tu znaczenie przy podatku dochodowym ( 19%) z tytułu sprzedaży mieszkania-
ale podatku tego unikasz, gdyż jak rozumiem cały przychód ze sprzedaży przeznaczasz w ciągu 2 lat na swoje potrzeby mieszkaniowe ( nabywasz następne mieszkanie ).
Jeśli jednak przed dniem sprzedaży mieszkania będziesz w nim zameldowana od przynajmniej 12 miesięcy- nie będziesz musiała spieszyć się z kupnem kolejnego i zachowywaniem 2 letniego okresu, gdyż skorzystasz z ulgi meldunkowej, która dotyczy mieszkań nabytych w latach 2007-2008.
wiwan / 2010-11-16 12:48
Dochód z Belgii obliczamy metodą proporcjonalnego odliczenia. W związku z tym nawet przy braku dochodów polskich trzeba złożyć PIT 36 i PIT ZG z dochodami belgijskimi.
Przysługuje pomniejszenie przychodu o 30% diet za każdy dzień pobytu ( dla Belgii dieta całodzienna wynosi 45 Euro ) oraz polskie zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.
wiwan / 2010-11-16 12:36
Nie musisz pod warunkiem, że otrzymasz te 200 tys. przelewem na konto lub przekazem pocztowym i zgłosisz to w swoim US nie później niż 6 miesięcy od daty wpływu/ otrzymania na druku SD-Z2 i okażesz się potwierdzeniem ww przelewu/ przekazu.

Najnowsze wpisy