Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Faktura w GBP - przeliczenie na PLN

wiwan / 2017-08-21 08:19
Przyjęty przez wystawcę faktury (tu Panią) kurs na fakturze w walucie obcej NIE jest wartością
daną, która zgodnie z polską ustawą o VAT musi znaleźć się w treści faktury.

Re: Zakup mieszkania wspólnie z rodzicami a podatek

wiwan / 2017-08-21 08:23

która zapisana jest na matkę żony

Co to znaczy zapisana ? Kto jest właścicielem w KW ? Jeśli matka żony, czyli teściowa- to tylko ona ją sprzedaje przecież. I jako pierwsza pojawia się kwestia ewentualnego PIT od dochodu po jej stronie O ILE nie nabyła jej przed 2012 r.

Re: Kupno nieruchomości i wcześniejsza darowizna

wiwan / 2017-08-21 08:46
Proszę o uściślenie.
Wpis jest w KW ?

Był właściciel A do 2014, od 2014 jest B, teraz Pan będzie C ?

Jeśli tak, to nie* ma to znaczenia dla Pana, że 'przedpoprzedni' właściciel dom dostał, a nie kupił.

* pomijam kwestię odwołania darowizny dla A z powodu rażącej niewdzięczności, ale po kilku latach - mało prawdopodobne i wobec już dwu kolejnych nabyć (przez B, a potem przez Pana) moim zdaniem niezagrażające.

Re: Śmierć rodzica a ubezpieczenie grupowe z pracy

wiwan / 2017-08-21 10:23
Pełna odpowiedź kryje się w OWU właśnie oraz u pracodawcy, bo on najlepiej wie, które opcje dodatkowe zostały wybrane. Tak na szybko OWU znalazłem (google)ale też info o właśnie aż...41 opcjach dodatkowych.

Stąd będzie wiadomo, czy to konkretne ubezpieczenie ojca nie zawierało wykluczenia wypłaty w przypadku raka jak i to, czy jest jakaś regulacja dotycząca zbiegu uprawnień z jednej polisy, jaki wystąpił w przypadku matki.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2017-08-21 10:29
Rozliczyć na PIT 39, do 30.04.2017 r. Z zeznania wyjdzie strata 3000, a więc brak dochodu, a więc brak podatku. Nie ma więc czego unikać przez wydatkowanie na inne cele mieszkaniowe.

Re: Śmierć rodzica a ubezpieczenie grupowe z pracy

wiwan / 2017-08-21 10:51
U pracodawcy zmarłego. No chyba, że są kopie w domu.

Re: Śmierć rodzica a ubezpieczenie grupowe z pracy

wiwan / 2017-08-21 11:24
Ze wspomnianych dokumentów moim zdaniem będzie wynikać prawo/brak prawa do zbiegu świadczeń uposażonej/małżonki zmarłego NIEzależnie od rodzaju przyczyny śmierci.
Czyli jeśli z OWU/opcji dodatkowych nie wynika nic innego niż 20+80, to nie ma znaczenia czy rak, czy gruźlica o ile nie jest to choroba/przyczyna wyłączona. Tak jak np. samobójstwo ubezpieczonego. Wtedy wiadomo, że zero.

Re: Składki płacone w KRUS - wystarczy 1 hektar przeliczeniowy?

wiwan / 2017-08-21 19:52
Może być w częściach, byle stanowiło gospodarstwo służące działalności rolniczej – przez co rozumie się działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej.

Więcej w wątku na temat:

https://www.money.pl/forum/kiedy-nie-trzeba-placic-krus-t1926753.html

Re: Jak zgodnie z prawem przyjmować darowizny jako os fizyczna?

wiwan / 2017-08-22 07:30
Ten limit w tzw. III grupie podatkowej- czyli od darczyńców zupełnie niespokrewnionych wynosi konkretnie 4902 zł i nie w ciągu 5 lat, tylko czasem nawet 6, bo limit kwotowy rozpatruje się w ujęciu 5 lat poprzedzających rok obecnej darowizny łącznie z nią i ewentualnymi innymi tegorocznymi darowiznami.

Przy zachowaniu więc ww obu limitów od tego samego darczyńcy - darowizna NIE podlega opodatkowaniu ani wykazaniu/rozliczeniu w US.

Należy oczywiście przechowywać dowody owych darowizn (przelewy) i zadbać by darczyńcy owego określenia 'darowizna' w tytułach przelewów używali- na wypadek postępowania/zarzutu posiadania nieujawnionych dochodów.

No i formalnie po to, by też 'liczyć' przez owe 5-6 lat owym darczyńcom 'słupek', czy aby nie doszło do przekroczenia limitu kwotowego.

Jeśli tak- wtedy zeznanie SD-3 w ciągu miesiąca od uzyskania darowizny limit przekraczającej.

Re: podatki za pracę w Dubaju

wiwan / 2017-08-22 08:11
Od tyłu- najem nie musi być opodatkowany ryczałtem, może być wg skali podatkowej.

Z ZEA mamy za/odliczenie proporcjonalne jako metodę unikania podwójnego opodatkowania, czyli dochód 'dubajki' będzie do wykazywania w RP, no chyba że dojdzie do utraty polskiej rezydencji podatkowej.

Bliżej o metodzie:

https://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jak;rozliczyc;pieniadze;zarobione;za;granica,175,0,234671.html

Re: Podatek w Anglii

wiwan / 2017-08-22 08:16
To zależy od tego, czy w RP uzyskany zostanie/został jakikolwiek dochód podlegający PIT wg skali w 2017 r. Jeśli nie, nie ma żadnego rozliczenia w RP. Jeśli tak, w rozliczeniu rocznym dochód brytyjski musi być wykazany tak jak i dochody polskie. Nie będzie opodatkowany, ale wpłynie na opodatkowanie dochodu polskiego- PIT 36 + PIT ZG

Re: Opodatkowanie zwrotu kosztów

wiwan / 2017-08-22 08:29
Niestety jest to przychód z innych źródeł, niekorzystający ze zwolnienia z PIT, do wykazania w rozliczeniu rocznym wraz z innymi przychodami/dochodami opodatkowanymi wg sakli podatkowej. Klinika powinna wystawić do końca lutego 2018 r. PIT 8c będący tego podstawą.

Int. ind. na temat:

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
17 marca 2016 r.
Sygnatura: IPPB4/4511-1475/15-2/JK2

Re: Kiedy nie trzeba płacić podatku? Zobacz, które przychody są z niego zwolnione i z jakich ulg możesz skorzystać.

wiwan / 2017-08-22 10:21
Stąd, że przykład nie dotyczy DG polegającej na handlu mieszkaniami.

PRAWIDŁOWO przedstawiono obliczenie PIT od Dochodu ze sprzedaży 'prywatnej' przy niepełnym wydatkowaniu Przychodu na inne cele mieszkaniowe.
Taka jest konstrukcja ulgi z art.21, ust. 1, pkt. 131 ustawy o PIT.

Re: Zwolnienie lekarskie

wiwan / 2017-08-22 20:58
Od wynagrodzenia BRUTTO po zmianie wymiaru etatu. W związku z tym, że niezdolność do pracy nastąpi przed upływem pierwszego miesiąca po tej zmianie wzięte będzie wynagrodzenie zapisane w umowie, bo jak rozumiem jest jednoskładnikowe, stałe miesięcznie.

Przez pierwsze 33 dni (licząc od 1.01.2017, a więc obejmuje to też niezdolności u poprzedniego pracodawcy) będzie to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, od 34 dnia- zasiłek ze środków FUS.

Re: Świadczenia dla żony po zmarłym mężu który nie miał emerytury

wiwan / 2017-08-23 13:14
Jeśli są spełnione warunki stażowo-ubezpieczeniowe po stronie zmarłego- po prostu renta rodzinna dla wdowy z ZUS.

Zmarły pracował....
Chodzi o to kiedy i jak długo.

1. Jeśli zmarł w czasie ubezpieczenia z tego tytułu lub do 18 mc od ustania tego ubezpieczenia ALBO miał ogólny staż 25 lat oraz

2. Zmarły miał staż min. 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat życia ALBO miał 30 lat składkowych

to są spełnione warunki po jego stronie.

Wniosek o r. rodzinną ZUS Rp-2 + kwestionariusz o okresach ubezpieczenia ZUS Rp-6 + zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu zmarłego ZUS Rp-7

oraz akt zgonu, dokumenty (świadectwa pracy itp.) potwierdzające okresy z Rp-6, dokument z którego wynika wiek wdowy i to, że jest wdową tj. była żoną w dniu śmierci zmarłego.

Może być dowolny ZUS, ale i tak rozpatruje właściwy dla miejsca zameldowania wdowy.

Poza r. rodzinną- zasiłek pogrzebowy, jeśli to ona poniosła koszty pogrzebu.

Gospodarstwo rolne wdowy nie ma znaczenia dla ww świadczeń z ZUS.

Uzyskanie prawa do r. rodzinnej z ZUS pozbawi wdowę możliwości dalszego ub. w KRUS poza ub. wypadkowemu/chorobowemu/macierzyńskiemu rolników jeśli dz. rolnicza stanowić będzie nadal jej stałe źródło utrzymania, i będzie to ub. ograniczone w zakresie świadczeń jedynie do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Najnowsze wpisy