Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: czy emerytury z USA są opodatkowane?

wiwan / 2011-05-18 11:39
Tak. Bez względu na to, czy ma dodatkowy dochód w Polsce.
Metoda proporcjonalnego zaliczenia.
Więcej:

http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/dochody;zagraniczne;-;jak;wypelnic;pit,44,0,235308.html

Re: Na czym polega kontrola ZUS-u

wiwan / 2011-05-18 17:28
Na sprawdzeniu wywiązywania Pana jako płatnika z obowiązku prawidłowego naliczania składek od wynagrodzeń i ich odprowadzania.
Zatem kontrola zechce zajrzeć do takich 'papierów' jak:

#zapisy księgowe na kontach analitycznych i syntetycznych lub w księgach przychodów i rozchodów (o ile dany płatnik nie prowadzi pełnej księgowości) oraz
#listy płac,
#umowy cywilno-prawne i rachunki do tych umów,
#dokumentacja zasiłkowa pozwalająca wyliczyć zmniejszenia w rozliczaniu składek oraz oczywiście
#komplety dokumentów wysyłanych do ZUS, tj.: deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA, raporty imienne ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA. (RCA i RCX to to samo. RCX to dokument przesyłany drogą elektroniczną, a RCA to złożony w ZUS w formie papierowej.)

W związku z tym, że już jest po 15 dniu miesiąca kontrola może dotyczyć już również kwietnia 2011.

Re: Jaki ZUS dla początkującego przedsiębiorcy

wiwan / 2011-05-18 17:37
Z tytułu bycia studentem nie będziesz miał żadnych ulg w składkach od DG - czyli inaczej niż w przypadku zlecenia.
Natomiast jak każdy początkujący działacz gospodarczy przez pierwsze 24 miesiące od otwarcie DG będziesz korzystał z ulgi w składkach społecznych, które będą naliczane od niższej podstawy (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia) niż pozostałych pzredsiębiorców( 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).
Zatem s.społeczne będą ok. 5 razy niższe. Składki zdrowotnej to nie dotyczy. Zawieszenie DG nie przerywa biegu ulgowych 24 miesięcy.

Aktualne kwoty:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/skladki;zus,18,0,429074.html

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-05-19 11:25
Ten niedobór pomiędzy 23 a 25 lat okresów ubezpieczenia jest w Pani przypadku decydujący, bo 25 lat zwalnia z ww warunku maksimum 18 miesięcy chwili śmierci od ostatniego ubezpieczenia by prawo do renty powstało.

Chodzi o art. 57 ust. 2 w powiązaniu z art. 65 ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Odwoływać się i tak warto, nawet jeśli żadnych więcej dokumentów nie ma. Nie wiem, co ZUS przez to rozumie, bo jasne by było gdyby do 25 lat brakowało okresów nieskładkowych- np. zasiłku chorobowego czy studiów.
25 lat to wymagany łączny okres ubezpieczeniowy- czyli składkowy + nieskładkowy, z tym że ten drugi zalicza się w wysokości maksimum 1/3 zaliczonego okresu składkowego.
Brak takich okresów w trakcie zatrudnienia oznacza, że cały staż ubezpieczeniowy jest składkowy, czyli - tym lepiej.

Można przed formalnym odwołaniem przejść się do ZUS i zapytać.
Jest też ogólnopolska infolinia- proszę spróbować dopytać:

tel. 22 43 33 000 lub 801 044 044

Linkuję ustawę- przyda się, by odwołanie wyglądało poważniej- renty r. dotyczą art.65-74, a zmarłego wymienione przeze mnie wyżej- art. 57 i 58.
Okresy nieskładkowe- art.7


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Re: RENTA DLA DZIECI

wiwan / 2011-05-19 11:41
Brak ślubu sprawia, że do r.r. Pani nie jest uprawniona, ale na prawo dzieci nie wpływa. Oczywiście zakładam, że ojcostwo zmarłego jest ustalone ( metryki, nazwisko itp.).

Ma Pani poważny problem i jest ofiarą idiotyzmu ustawy.I jest skazana niestety na kontakt/poszukiwanie rodziny zmarłego i co gorsza jej łaskę. Co więcej- jeśli zmarły związał się z kimś- jest po nim wdowa i np. inne dzieci- mają żywotny interes by Pani nie pomóc- więcej osób do podziału JEDNEJ renty.

Wszystko przez to, że składka rentowa jest ewidencjonowana jak emerytalna tylko np. przy działalności gospodarczej. Z zatrudnienia w dużych zakładach- wpada do jednego wora. I mimo, że ściśle związana jest z emerytalną i w praktyce dałoby się ją wyliczyć jednym działaniem ze składki emerytalnej- ustawa wymaga wszystkich świadectw, bo r.r wylicza się jak dawne emerytury- z okresów składkowych, nieskładkowych i średniej krajowej.
W takim przypadku jak Pani, przecież łatwo da się stwierdzić, czy zmarły spełnił warunki okresów ubezpieczenia- i przyznać najniższą rentę, bez uwzględniania świadectw pracy.

Ale to tylko moje zdanie.
Formalnie jest tak, że to wnioskodawca ma te dokumenty złożyć, ZUS może poświadczyć jedynie w nielicznych przypadkach.

Reasumując- musi Pani od rodziny zmarłego wydobyć dokumenty za kolejnych, ciągłych 10 lat lub 20 lat dowolnie wybranych z jego historii ubezpieczeniowej. Lub dowiedzieć się, czy ewentualny inny uprawniony ( wdowa, nowe dziecko ) z wnioskiem o r. nie wystąpiły i ją otrzymały- to oznacza, że cała dokumentacja jest już w ZUS- wtedy we wniosku należy podać, że świadczenie jest już przyznane i wnioskować o jego ponowny podział- tj. z uwzględnieniem Pani dzieci.

Re: nowa ustawa OFE - bezpieczne oszczędności

wiwan / 2011-05-19 19:44
Nie wiem czy zwiększające bezpieczeństwo- ustawa nowelizująca ustawy ubezpieczeniowe w swoim art. 4 nowelizuje Ustawę z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji
i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych- w zakresie jej art.141 do 144, które dotyczą limitów lokowanych aktywów OFE w poszczególnych kategoriach papierów i akcji.

Wchodzą one w życie 1.01.2012.r.

Tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;25;marca,dziennik,ustaw,2011,075,398.html

Re: Urlop wypoczynkowy po powrocie do kraju po zakończeniu kontraktu a...

wiwan / 2011-05-19 20:58
No więc tak- zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy emerytalnej- podstawę wymiaru emerytury stanowi podstawa wymiaru podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w
okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z
ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym
zgłoszono wniosek o emeryturę lub rentę, z uwzględnieniem ust. 6.
Czyli nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, które nie były oskładkowane.

Rozumiem, że ZUS uważa część wynagrodzenia z 1982 roku za właśnie takie nieoskładkowane, a pracodawca- przeciwnie i tak wystawił Rp-7.

Przez lata zmieniały się zasady tego oskładkowania, więc czasem dla jednego ubezpieczonego należy stosować nawet kilka aktów prawnych. Dla wynagrodzeń z lat 1977-1983 adekwatne jest:

1.Rozporządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 13 grudnia 1976 r. w sprawie dostosowania niektórych przepisów o ubezpieczeniu społecznym i o ubezpieczeniu rodzinnym do zasad określających składniki funduszu płac.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;pracy;plac;i,dziennik,ustaw,1976,040,239.html

2.Uchwała nr 158 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie składników funduszu płac.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/monitor-polski/uchwala;nr;158;rady;ministrow,monitor,polski,1976,043,212.html

One kryją odpowiedź.Ale niestety zawierają niepełne wykazy możliwych wypłat zaliczanych do osobowego funduszu płac (często używane są określenia „a w szczególności”). Dlatego pojawiają się wątpliwości co do wliczenia określonych wypłat do osobowego funduszu płac.

ZUS przyjmuje interpretację, że przy rozstrzyganiu takich wątpliwości wliczenie tego rodzaju wypłat do podstawy wymiaru świadczenia może mieć miejsce wówczas, gdy ta wypłata:

l nie została zaliczona przez przepisy o klasyfikacji wynagrodzeń do bezosobowego funduszu płac,

l była zagwarantowana umową o pracę lub wynikała z obowiązującego systemu płac,

l miała charakter stały, a wypłaty miały charakter periodyczny (miesięczny, kwartalny).

Miłej lektury.

Na pierwszy rzut oka, jeśli Pana firma była 'uspołecznioną'- tj. państwową min. w 50%, spółdzielnią, centralą spółdzielczo państwową itp. być może ma zastosowanie par. 3 rozporządzenia wspominający, że wynagrodzeniem nie jest 'inne świadczenie wypłacane na podstawie kodeksu pracy', ale nie wiem, czy wynagrodzenie urlopowe tak wtedy traktowano.

Re: działalność gospodarcza a zwolnienie z ZUS

wiwan / 2011-05-19 21:18
W zakresie składek społecznych- są dobrowolne dla tych, którzy jednocześnie są na etacie z przynajmniej minimalnym wynagrodzeniem lub są na rencie/emeryturze.
W zakresie składki zdrowotnej- tylko emeryci ze świadczeniem nie większym niż 1/2 minimalnego wynagrodzenia i przychodem z DG nie większym niż 1/2 najniższej renty/emerytury (lub płacący kartę podatkową ).
Pozostali- mają ulgę przez 24 miesiące przy opłacaniu obowiązkowych składek społecznych ( są niższe ).
Składek nam nie pobierają w DG- sami je odprowadzamy w ustawowych terminach. Należne są od dnia deklarowanego rozpoczęcia DG do dnia jej zawieszenia lub likwidacji. Składki społeczne są podzielne tj. proporcjonalne gdy ww daty nie pokrywają się początkiem/ końcem miesiąca. składka zdrowotna- zawsze cała, nawet jeśli DG trwała w danym miesiącu tylko 1 dzień.

Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki?

wiwan / 2011-05-19 21:33
Jej nie- należy się członkowi rodziny, który ją pochowa(ł).

Na mocy art. 77, ust.1, pkt. 4 jeśli zmarła nie była ubezpieczona- wystarczy, że członek jej rodziny był ubezpieczony lub na rencie/emeryturze.
Członków definiuje art. 67-
1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
2) przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności
wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej;
3) małżonek (wdowa i wdowiec);
4) rodzice.

Więc jeśli rodzina jest tylko dalsza, albo bliższa, ale "poza" ZUS-em zasiłek się nie należy.

Ustawa nie wymaga, by ten, kto zasiłek otrzyma był ww członkiem. Tj. kuzynka może go otrzymać, jeśli poniesie koszty pogrzebu.

Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki?

wiwan / 2011-05-19 21:45
1. zatrudnienie bezrobotnego z jakimkolwiek wynagrodzeniem pozbawia go statusu bezrobotnego i tym samym ubezpieczenia zdrowotnego opłacanego przez PUP.
U. dzieło byłaby finansowo i formalnościowo najkorzystniejsza w sensie wypłaty netto i kosztów Pani, ale nie da mu ubezpieczenia zdrowotnego, ani społecznego.
Zlecenie- da mu wszystkie ubezpieczenia, nawet chorobowe ( dobrowolne ).
2. rolnik- na zleceniu zacznie podlegać obowiązkowo ZUS, przestanie podlegać KRUS. Przy dziele- nic to w jego ubezpieczeniu nie zmieni.

Re: Urlop wypoczynkowy po powrocie do kraju po zakończeniu kontraktu a wysokość emerytury - Rp7

wiwan / 2011-05-20 10:44
Ja osobiście wychodzę z założenia, że jeśli świadczenie może być wyższe choćby o 1 zł miesięcznie tylko na skutek pogrzebania w papierach i odwołania- to warto, bo są to MOJE pieniądze. Oczywiście gdyby wymagało to procesowania się przez rok- pewnie, że nie.

Zwracam uwagę, że wzmiankowany przeze mnie art. 15 ustawy emerytalnej daje w swoim ust.6 możliwość ubezpieczonemu wnioskowania ( oczywiście gdy daje to korzystniejszy dla niego wynik ) o wzięcie do wyliczenia podstawy emerytury zamiast z tych 10 lat z ostatnich 20 ( ust. 1 ) DOWOLNE, nieciągłe nawet 20 lat z CAŁEGO okresu ubezpieczenia.

Może więc zajść sytuacja, że w tej opcji, z uwzględnieniem roku 1982- zawalczyć warto.

Tu ustawa;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Powodzenia.

Re: jaka kara dla oszustow ZUSU?

wiwan / 2011-05-20 11:05
Zwrot pobranego świadczenia wraz z odsetkami nawet za 10 lat wstecz.( art. 84 ustawy o systemie ub. spoełcznych). Jeśli oszustwo wpłynęło również na samo prawo do świadczenia, anie tylko na jego wypłatę- oczywiście pozbawienie prawa do świadczenia.

Natomiast z kodeksu karnego- konsekwencje związane z wyłudzeniem- tj. wg art. 286- ( do 8 lat pozbawienia wolności ), art. 272- fałszerstwo dokumentu ( do 3 lat )

Re: ubezpieczenie a osoba niepracująca

wiwan / 2011-05-20 11:10
Tak. Status bezrobotnego oznacza zgłoszenie go do ubezpieczenia zdrowotnego przez PUP w ZUS-ie. To, czy bezrobotny ma prawo do zasiłku czy nie - nie ma wpływu na to ubezpieczenie.

Natomiast ubezpieczenie społeczne ( emerytalne, rentowe ) jest tylko w okresie pobierania zasiłku, pobierania stypendium na stażu, szkoleniu.

Re: podatek od najmu, pilne !

wiwan / 2011-05-20 11:26
Nie ma wymogu zgłaszania, podbijania umowy najmu w US. Wynajmujący mieszkanie ma obowiązek opodatkowywać uzyskiwany z niego przychód/ dochód.
Obowiązek informacyjny wobec US ma tylko przy wyborze 1 z 2 form opodatkowania oraz przy zgłoszeniu, że to on, a nie małżonka będzie opodatkowywał dochód z najmu lokalu, który jest we współwłasności małżeńskiej.

Dopiero w razie ewentualnej kontroli US co do prawidłowości obliczonego podatku, powinien wykazać dokumentami kosztów i przychodów- a więc znów raczej nie umową, a przelewami, pokwitowaniami i fakturami.

Zgłoszenia te nie dotyczą samego faktu wynajmowania, ale kwestii podatkowych.

Co więcej umowa zgodnie z KC może być ustna.
Reasumując- nie macie wiedzy o tym, czy właściciel opodatkował najem za rok 2010, i US tej informacji Wam nie udzieli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tak dla sportu US poinformować, że pan X czerpie przychody z najmu w okresie takim, w wysokości takiej.

W walce o zwrot kaucji- można spróbować użyć tego jako "szantażu". Inaczej- tylko w postępowaniu cywilnym ( sąd ).

Re: ubezpieczenie przy umowie zlecenie

wiwan / 2011-05-20 11:35
U. zdrowotne od umowy zlecenia jest obowiązkowe, poza przypadkiem gdy zleceniobiorca pobiera naukę/ studiuje i ma mniej niż 26 lat.
Zleceniodawca jest jego płatnikiem, on składkę oblicza i do ZUS odprowadza.

U. chorobowe jest od zlecenia dobrowolne, chęć podlegania zgłaszamy zleceniodawcy w oświadczeniu. I tak jak zdrowotne wtedy jest ono naliczane, odprowadzane.
Wynosi 2,45% wynagrodzenia brutto, w całości pochodzi z pieniędzy zleceniobiorcy. Prawo do niego nabywa się po 90 dniach opłacania składki, wypłata chorobowego następuje jednak dopiero od 34 dnia choroby w roku kalendarzowym.

Najnowsze wpisy