Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: wcześniejsza emerytura z etatem

wiwan / 2011-06-07 19:20
Zapowiada, ale ma to dotyczyć rencistów. Obecnie mają oni takie same limity przychodów jak emeryci. Wraz z wprowadzeniem rent kapitałowych- czyli liczonych od rzeczywistych składek- tak jak nowe emerytury, planuje się zniesienie ograniczeń w dorabianiu przez takich "nowych" rencistów. tj. takich, którzy o świadczenie wystąpią po raz pierwszy po wejściu nowelizacji w życie.

Re: Czy opłaca się zwiększyć składkę emerytalną?

wiwan / 2011-06-07 19:26
Oczywiście, że jest to sposób na podwyższenie przyszłego świadczenia w przypadku emerytury kapitałowej. Tylko, że
1. mało wydajny, lepiej te dodatkowe pieniądze ulokować poza ZUS-em, efekt będzie lepszy
2. mało dostępny- mogą sobie pozwolić na to prowadzący DG lub mający kilka tytułów do ubezpieczenia przystępując dobrowolnie do kolejnych ubezpieczeń.
Będąc tylko na etacie- takiej możliwości w ZUS nie mamy.

Re: Jaka emerytura u księży?

wiwan / 2011-06-07 19:48
Uporządkujmy.
Księża płacą podatek dochodowy w formie..karty podatkowej- czyli tak jak np. szewc. Stawka jest kwotowa, kwartalna, niezależna od przychodu, ale od liczby dusz w parafii/wielkości miejscowości.
Regulują to art. 42 do 51 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Księża nie płacą ZUS społecznego- ich składki fundujemy im my, podatnicy poprzez Fundusz Kościelny. Finansuje on bowiem 80% składek społecznych w przypadku księży, 100% w przypadku zakonników. Podstawą wymiaru jest minimalne wynagrodzenie ( obecnie 1386 zł ).
Regulują to art. 16, ust. 10 i art. 18, ust. 4, pkt. 5a Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wiek emerytalny- powszechny tj. 65 lat, zasady w ogólnej ustawie emerytalnej.

Re: Kiedy wlicza się studia do emerytury?

wiwan / 2011-06-07 20:00
1.Studia są w rozumieniu ustawy emerytalnej okresem nieskładkowym, którego długość zalicza się tylko w stosunku do jednego kierunku, pod warunkiem jego ukończenia ( dyplom ) i tylko w wymiarze zgodnym z programem studiów. Bez względu na zmiany kierunków, przenosiny, dziekanki, i rzeczywiste lata trwania.
2. Tak jak inne okresy nieskładkowe przy obliczaniu świadczenia lub kapitału początkowego mogą one sumarycznie być zaliczone w wymiarze maks. 1/3 zaliczanych okresów składkowych.
3. W związku z reformą emerytalną, która weszła w życie od 1999 r.- jeśli na tych studiach byłeś po tym roku- nijak one się do emerytury nie liczą bo nie weszły do kapitału początkowego, Twoja emerytura będzie liczona tylko z rzeczywistych, zaksięgowanych w ZUS składek a nie od okresów ubezpieczeniowych.
4. Studia te mogą mieć znaczenie w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy- bo tę liczy się tak jak dawne emerytury, czyli z uwzględnianiem lat składkowych i nieskładkowych. Ale tego oczywiście nie życzę.

Re: Ile pieniędzy tracimi przez państwo?

wiwan / 2011-06-07 20:07
Podatek dochodowy i składki sprawdź sobie tu:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Vat- zależy od trybu życia, preferencji zakupowych, tego czy żywisz się sam, czy stołówkowo. Po prostu od tego, której stawce większość twoich wydatków podlega. Spróbuj sam ustalić średnią ważoną stawki VAT dla Twojego gospodarstwa domowego.

Re: wcześniejsza emerytura z etatem

wiwan / 2011-06-08 11:24
Jak napisałem- zapowiedzi dotyczą rent nowoprzyznanych, poza tym chyba byłoby to niekonstytucyjne.

Poza tym przecież gdy osiągnie Pan wiek emerytalny renta z tyt. niezdolności do pracy z urzędu zostanie zamieniona na emeryturę, chyba że rentę wybrał Pan jako jedno z dwu świadczeń, do których nabył prawo.

Re: Przywileje emerytalne powinny funkcjonować?

wiwan / 2011-06-08 11:29
Osobiście i utopijnie uważam, że nie powinno być żadnych przywilejów, ale i wieku emerytalnego lub byłby bardzo niski, a emerytura - kapitałowa.
Skutkowałoby to tym, że to rynek "wyceniłby" realną wartość pracy nawet górnika czy policjanta- po prostu na pewną płacę by się decydowali, na pewną nie- pewnie skutkowałoby to podwyżkami. Za tym szły by odpowiednie wyższe składki.
Zatem szkodliwość pracy byłaby premiowana wynagrodzeniem, a nie innymi zasadami emerytalnymi.

Re: Jaka emerytura u księży?

wiwan / 2011-06-08 11:33
Przecież to nie tylko kwestia składek, ale np. finansowania katechezy ze środków publicznych, zwolnień z podatku od nieruchomości, ulgi PIT na darowizny na cele religijne itd.

Odpowiedź- bo mamy Konkordat i jesteśmy obłudni nie zmieniając nic w tych kwestiach.

Re: Czy opłaca się zwiększyć składkę emerytalną?

wiwan / 2011-06-08 11:40
IKE, IKZE- ale to drugie to nowość od 2012 r.
Ale obie formy uwikłane są w ograniczenia okołoemerytalne- limity wpłat, wiek, w którym skorzystamy itd.

Natomiast- spora część tego portalu z definicji służy radami i informacjami finansowymi na temat form i produktów nijak z emeryturą niezwiązanych. Giełda, fundusze, lokaty;

http://www.money.pl/fundusze/

http://www.money.pl/gielda/

http://www.money.pl/pieniadze/oszczedzajinwestuj/

Re: odszkodowanie za wypadek pod wplywem alkoholu?

wiwan / 2011-06-08 11:50
Nie. Odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego ZUS jak zresztą i inne świadczenia z tego ubezpieczenia ( np. renta ) nie przysługuje, gdyż ( za stroną ZUS):
##Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku##

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2011-06-08 12:02
Nie ma w tej sytuacji powiązania nabycia nowego mieszkania ze sprzedażą starego. Rodzice nie muszą być współwłaścicielami nowego.
Sekwencja jest więc taka, że we troje sprzedajecie mieszkanie stare, rodzice dokonują darowizny jakiejś kwoty ( bez związku z kwotą ze sprzedaży ) na Pani rzecz, a następnie kupuje Pani już sama kolejne mieszkanie.

Darowizna pieniężna, aby była zwolniona z podatku od spadków i darowizn, który co do zasady obciąża obdarowanego, musi być dokonana przelewem bankowym lub przekazem pocztowym i zgłoszona w ciągu maksimum 6 miesięcy w US właściwym dla obdarowanego na formularzu SD-Z2 wraz z potwierdzeniem ww przelewy/przekazu.

Niedochowanie ww warunków skutkuje podatkiem do zapłacenia, o czym więcej wraz z formularzem do podglądu:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Re: co ile jest wydawana RMUA?

wiwan / 2011-06-08 12:09
Takie są propozycje zmian.
Ale nadal obowiązuje art. 41 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, na mocy którego płatnik ( pracodawca ) informację taką tj. RMUA lub równoważną przedstawia ubezpieczonemu (pracownikowi)....COMIESIĘCZNIE.

Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

wiwan / 2011-06-08 12:40
Nie może korzystać z tej formy opodatkowania.
Art.8, ust. 1, pkt. 3e Ustawy o z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne wyklucza je w przypadku podatników świadczących usługi z zał. 2 do ustawy.
W zał. tym poz.49 dział PKWIU 86 "Usługi w zakresie opieki zdrowotnej*
*Wyłączenie nie dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów.
Ratownik medyczny mieści się w tym PKWiU, ale NIE JEST w rozumieniu ustawy wolnym zawodem co wynika np. z części VIII zał. 3 do ustawy oraz z art. 4 ust. 1, pkt 11.

Re: Darowizna stanowi przychod firmy?

wiwan / 2011-06-08 13:09
Jest możliwa.
Przy jDG i tak firma jest tożsama z podatnikiem. Zatem - darowizna ta nie stanowi przychodu firmy, nie podlega PIT czy ryczałtowi, natomiast podlega podatkowi od spadków i darowizn na zasadach ogólnych- w związku z tym, że należysz do I gr. podatkowej w rozumieniu ww podatku- odpowiednie zgłoszenie tej darowizny- pozwala na jego zupełne uniknięcie.
Jeśli "dał" oznacza do ręki, a nie przelewem- to niestety ze zwolnienia skorzystać nie można.

Więcej o tym podatku;

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Re: umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych

wiwan / 2011-06-08 13:24
Ten rodzaj zatrudnienia sam z siebie nie wyklucza potem prawa do zasiłku, byle umowa była oskładkowana społecznie, wynagrodzenie równe przynajmniej minimalnej płacy, i by suma okresów ww ubezpieczenia ( wraz z innymi, np. z poprzedinego etatu) w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w PUP wynosiła przynajmniej 365 dni.

Wynika to z art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia:


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,069,415.html

Najnowsze wpisy